LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów

Napisane przez Amon w Październik - 4 - 2018

W najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma „Science” można przeczytać o spektakularnym odkryciu archeologicznym dokonanym dzięki analizie danych z lotniczego skaningu laserowego.

Pierwsze informacje o odkryciu pojawiły się w mediach jeszcze na początku tego roku – teraz jednak poznaliśmy wiele szczegółów tych badań, a także opublikowano nowe, niesamowite wizualizacje odkrytych obiektów archeologicznych.

W tygodniku „Science” opisano badania przeprowadzone w ramach projektu PACUNAM w gwatemalskim regionie Peten (przy granicy z Meksykiem). Lotniczym skaningiem objęto tam obszar o powierzchni 2144 km kw. – było to największe tego typu badanie terenu zamieszkanego niegdyś przez Majów.

Dzięki temu że w chmurze punktów ALS można usunąć warstwę roślinności (w tym przypadku gęstej dżungli), naukowcy zyskali unikatowy obraz obiektów wzniesionych przed wiekami przez tę cywilizację. „Analiza tych danych nie raz sprawiła, że opadła mi szczęka” – zwierza się w rozmowie z „New York Times” Francisco Estrada-Belli, archeolog z Tulane University w Nowym Orleanie, jednej z uczelni uczestniczących w badaniach.

Łącznie doliczono się aż 61 480 zabytkowych struktur antropogenicznych (wśród nich piramidy, świątynie, place, a także kanały, tarasy rolnicze, kamieniołomy czy drogi). Daje średnio 29 obiektów na kilometr kwadratowy, choć naukowcy podkreślają, że ich rozmieszczenie jest nierównomierne. Na tej podstawie oszacowano, że teren ten zamieszkiwało od 7 do 11 mln osób, a więc znacznie więcej, niż dotychczas sądzono. Analiza danych ALS wykazała ponadto, że spore części badanego regionu, które dziś pokryte są bezużytecznymi dla człowieka bagnami, kiedyś były intensywnie użytkowane rolniczo.

0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat