10 najbardziej unikalnych klasztorów buddyjskich na świecie

Napisane przez Amon w wrzesień - 19 - 2021


Klasztory to duchowe instytucje, w których wyznawcy poświęcają swoje życie służbie Bogu i ludzkości. Klasztory buddyjskie są zaliczane do najświętszych miejsc kultu głównie z powodu ich izolacji z dala od cywilizacji.

Klasztory buddyjskie są zazwyczaj położone w odległych miejscach, z dala od zgiełku miast i miasteczek. Dotarcie do nich wymaga więcej niż łagodnej determinacji, ale niektóre z nich są zdecydowanie niedostępne. Chodzi o to, by uniemożliwić dotarcie do tych świętych miejsc wszystkim, z wyjątkiem najbardziej oddanych wyznawców, a jednocześnie sprawić, by mnisi czuli się tak, jakby byli bliżej Boga w miejscu spokoju i samotności. Miliony ludzi z różnych części świata przybywają do tych świątyń wiary w poszukiwaniu spokoju.

Oto lista najbardziej niesamowitych klasztorów buddyjskich na całym świecie.
1 – Wiszący Klasztor – Chiny

Wiszący Klasztor

Usadowiony niepewnie w połowie drogi na klifie około 75 metrów (246 stóp) nad ziemią, Wiszący Klasztor jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytków w Chinach. Składający się z kompleksu 40 pokoi połączonych ze sobą powietrznymi korytarzami i przejściami, ten niezwykły klasztor wydaje się być przyklejony do zbocza przepaści. Nazwa „wiszący” może być jednak myląca, gdyż w rzeczywistości jest on wsparty na palach, a nie wbudowany w klif. Klasztor został zbudowany w V wieku i wisi tu już od 1500 lat. W ciągu swojej długiej historii liczne remonty i rozbudowy doprowadziły do jego dzisiejszej wielkości.

2 – Taung Kalat – Birma

Taung Kalat

Zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu buddyjski klasztor Taung Kalat jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc w Birmie. Aby dotrzeć do klasztoru, zwiedzający muszą pokonać 777 schodów na szczyt. Po drodze można spotkać wiele małp makaków, które oczekują smakołyków. Ze szczytu Taung Kalat można podziwiać panoramiczny widok. Widać starożytne miasto Bagan i masywny samotny stożkowy szczyt Mount Popa, wulkanu, który spowodował powstanie korka wulkanicznego.

3 – Taktsang Dzong – Bhutan

Taktsang Dzong

Położony na krawędzi 900-metrowego (3000 stóp) klifu, klasztor Taktsang lub Gniazdo Tygrysa tworzy imponujący widok i jest nieoficjalnym symbolem Bhutanu. Od parkingu do klasztoru trzeba iść około 2-3 godzin, całkowicie pod górę. Według legendy Guru Rinpocze przyleciał do tego miejsca z Tybetu na grzbiecie tygrysicy, a Taktsang został poświęcony, aby poskromić demona tygrysa. Pierwszy klasztor zbudowano dopiero w 1692 roku. W 1998 roku tragiczny pożar zniszczył większość oryginalnych budynków, ale od tego czasu są one pieczołowicie przywracane do dawnej świetności.

4 – Klasztor Thikse – Indie

Thikse Monastery

Klasztor Thikse to tybetański klasztor buddyjski należący do sekty Żółtego Kapelusza, znany ze swojego podobieństwa do Pałacu Potala w Lhasie. Klasztor znajduje się na wysokości 3.600 metrów (11.800 stóp) w dolinie Indusu w Indiach. Jest to 12-piętrowy kompleks i zawiera wiele elementów sztuki buddyjskiej, takich jak stupy, posągi i malowidła ścienne. Jednym z głównych punktów zainteresowania jest Świątynia Maitreya, która została zbudowana dla upamiętnienia wizyty 14 Dalaj Lamy w klasztorze Thikse w 1970 roku.

5 – Klasztor Erdene Zuu – Mongolia

Erdene Zuu

Klasztor Erdene Zuu jest prawdopodobnie najstarszym zachowanym klasztorem buddyjskim w Mongolii. Został zbudowany w 1585 roku przez Abtai Sain Khan, przy wprowadzaniu buddyzmu tybetańskiego do Mongolii. Do budowy użyto kamieni z ruin Karakorum. Otacza go mur, na którym znajduje się 100 stup. Liczba 108, będąca świętą liczbą w buddyzmie, była prawdopodobnie przewidziana, ale nigdy nie została osiągnięta. W czasach komunistycznych Erdene Zuu mogło istnieć tylko jako muzeum. Jednak po upadku komunizmu w Mongolii w 1990 roku, klasztor został przekazany lamom i Erdene Zuu na powrót stał się miejscem kultu.

6 – Key Gompa – Indie

Key Gompa

Key Gompa lub Ki Monastery to tysiącletni buddyjski klasztor tybetański położony na szczycie wzgórza na wysokości 4.166 metrów (13.668 stóp) w dolinie Spiti. Wioska Kibar poniżej klasztoru jest uważana za najwyżej położoną wioskę w Indiach. Klasztor był wielokrotnie atakowany podczas swojej długiej historii przez Mongołów i inne armie, a także był niszczony przez pożary i trzęsienia ziemi. Kolejne szlaki zniszczeń i odbudowy doprowadziły do powstania pudełkowatej konstrukcji, a klasztor wygląda jak fort, w którym świątynie zbudowane są jedna na drugiej.

7 – Punakha Dzong – Bhutan

Punakha Dzong

Majestatycznie stojący na wyspie pomiędzy zbiegami rzek Pho Chhu i Mo Chhu, Punakha Dzong jest jednym z najbardziej fotogenicznych ze wszystkich starożytnych dzongów Bhutanu. Dzong jest połączeniem twierdzy i klasztoru. Punakha Dzong, jak każdy inny dzong, służy kilku celom, w tym ochronie regionu, siedzibie administracyjnej rządu i jako zimowy dom monastycznego zgromadzenia. Jest on połączony z lądem łukowatym drewnianym mostem i zawiera wiele cennych relikwii z czasów, gdy kolejni królowie rządzili królestwem z tej doliny.

8 – Świątynia Lama – Chiny

Świątynia Lamy

Świątynia Lamy (Świątynia Yonghe/Pałac Pokoju i Harmonii), znajduje się w północno-wschodniej części Pekinu i jest jedną z największych tybetańskich klasztorów buddyjskich na świecie. Świątynia została zbudowana przez chińskich cesarzy, którzy żywili głęboką fascynację tybetańską odmianą buddyzmu. Przez lata wielu tybetańskich i mongolskich mnichów mieszkało i nauczało tutaj, i do dziś są tu mnisi. Świątynia zawiera 26-metrowy (85 stóp) posąg Maitreya Buddy wyrzeźbiony z jednego kawałka białego drewna sandałowego.

9 – Klasztor Ganden – Chiny

Ganden Monastery

Klasztor Ganden jest jednym z „wielkiej trójki” klasztorów uniwersyteckich Tybetu, położonym na szczycie góry Wangbur na wysokości 4.300 metrów (14.107 stóp). Pozostałe dwa to Klasztor Sera i Klasztor Drepung. Będąc najdalej od Lhasy z trzech klasztorów uniwersyteckich, Ganden tradycyjnie miał mniejszą populację z około 6.000 mnichów na początku 20 wieku. W 1959 roku klasztor został całkowicie zniszczony przez Czerwone Gwardie, a zmumifikowane ciało Tsongkhapy, założyciela klasztoru, zostało spalone. Odbudowa klasztoru trwa od lat 80-tych.

10 – Yumbulagang – Chiny

Yumbulagang

Według legendy Yumbulagang był pierwszym budynkiem w Tybecie i pałacem pierwszego tybetańskiego króla, Nyatri Tsenpo. Jego nazwa oznacza po tybetańsku „Pałac Matki i Syna”. Za czasów panowania V Dalajlamy pałac stał się klasztorem szkoły Gelugpa. Niestety, został on mocno zniszczony i zredukowany do jednego piętra podczas rewolucji kulturalnej, ale został zrekonstruowany w 1983 roku.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Tajemnicze Miejsca

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat