Sumer, czyli „kraj cywilizowanych królów”, rozkwitł w Mezopotamii, obecnie współczesnym Iraku, około 4 500 lat p.n.e. Sumerowie stworzyli zaawansowaną cywilizację z własnym systemem wyszukanego języka i pisma, architekturą i sztuką, astronomią i matematyką. Byli energicznymi rolnikami, handlarzami i żeglarzami. Ich religia uznawała wielu bogów, których wyczyny i eskapady opisywane były w opowieściach, często zachowywanych przez pokolenia.

„Pomimo naturalnych wad tej ziemi, zamienili Sumer w istny rajski ogród. i rozwinęli to, co było prawdopodobnie pierwszą cywilizacją w historii człowieka.” – Samuel Noah Kramer, The Sumerians: Ich historia, kultura i charakter

Oto jedenaście fascynujących faktów na temat jednej z najwcześniejszych zaawansowanych cywilizacji znanych historii.

1 – Sumerowie wymyślili pojęcie „fast food”

Główny budynek w Godin Tepe, gdzie badacze znaleźli dwa okna, które ich zdaniem mogły być używane do „jedzenia na wynos”. (Źródło obrazu)

Fast foody nie są w zasadzie amerykańskim wynalazkiem. Znane były już od czasów starożytnych. Zgodnie z dowodami znalezionymi w Godin Tepe (starożytna osada sumeryjska), stanowisku archeologicznym w górach zachodniego Iranu, mieszkańcy używali „okienek” do pozyskiwania i dystrybucji żywności, a nawet broni ponad 5 000 lat temu.

Sumeryjskie miasta miały budki z jedzeniem, rodzaj „fast foodów”, gdzie przechodnie mogli zamówić dowolny rodzaj jedzenia i być na dobrej drodze z w pełni ugotowanym posiłkiem w ciągu kilku minut.

2 – Jedno z większych miast sumeryjskich mogło mieć 80.000 mieszkańców

Artystyczna koncepcja sumeryjskiego miasta w starożytnej Mezopotamii (Źródło obrazu)

Początki cywilizacji sumeryjskiej w Mezopotamii są do dziś przedmiotem sporów, ale dowody archeologiczne wskazują, że w czwartym tysiącleciu p.n.e. powstało tam około tuzina miast-państw. Składały się one zazwyczaj z otoczonej murami metropolii, nad którą górował ziggurat – wieżowiec przypominający piramidę, czyli świątynia związana z religią sumeryjską. Domy budowano z wiązek trzciny bagiennej lub cegieł z błota, a skomplikowane kanały irygacyjne kopano, by wykorzystać wody Tygrysu i Eufratu wypełnione mułem do celów rolniczych. Główne sumeryjskie miasta-państwa obejmowały Eridu, Ur, Nippur, Lagash i Kish, ale jednym z najstarszych i najbardziej rozległych było Uruk, kwitnące centrum handlowe, które mogło się poszczycić sześcioma milami murów obronnych i populacją od 40 000 do 80 000 ludzi. W szczytowym okresie, około 2800 r. p.n.e., było to najprawdopodobniej największe miasto na świecie.

3 – Na liście sumeryjskich władców znajduje się jedna kobieta

Kubaba jest jedną z niewielu kobiet, które w historii Iraku sprawowały samodzielne rządy.

Jednym z największych źródeł informacji o starożytnej Mezopotamii jest tak zwana „Lista Królów”, gliniana tabliczka, która dokumentuje imiona większości starożytnych władców Sumeru, jak również długość ich panowania. Lista ta jest dziwną mieszanką faktów historycznych i mitów – jeden z dawnych królów miał żyć 43 200 lat – ale zawiera również jedyną kobietę-monarchę Sumeru w postaci Kubaby, „kobiety-gospodyni”, która rzekomo objęła tron w mieście-państwie Kisz około 2500 r. p.n.e. Niewiele wiadomo o rządach Kubaby ani o tym, jak doszła do władzy, ale lista przypisuje jej uczynienie „mocnych fundamentów Kisz” i utworzenie dynastii, która trwała 100 lat.

4 – Pochodzenie choinki to Mezopotamia

Archeolodzy odkryli naczynia przedstawiające motywy „drzewa życia” podczas prac wykopaliskowych w kopcu Domuztepe w południowej prowincji Kahramanmaraş, który jest uważany za największą osadę w regionie od czasu użycia terminu „Bliski Wschód”.

W sierpniu 2017 roku archeolodzy odkopali naczynia przedstawiające motywy „drzewa życia” podczas prac wykopaliskowych w kopcu Domuztepe w południowej prowincji Kahramanmaraş, który jest uważany za największą osadę w regionie od czasu użycia terminu „Bliski Wschód.””Pochodzenie tego drzewa, które stało się na przestrzeni czasu stosowane jako choinka w świecie chrześcijańskim, jest tutaj, a mianowicie w Mezopotamii. Najwcześniejszy znany przykład tego jest w Domuztepe,” Hacettepe University archeologii pracownik naukowy Dr Halil Tekin powiedział, w odniesieniu do znaczenia motywów drzewa życia. Powiedział, że widzieli figury drzew sosnowych na niektórych wazach i naczyniach w Domuztepe i że jest to bardzo interesujące i ważne, „ponieważ nie jest to zwykłe drzewo. Jest ono związane z systemem wierzeń, tradycją pochówku” – dodał. „Mówimy o okresie 7000 lat p.n.e. Są to bardzo dawne czasy. Najstarszy znany przykład kultury tego drzewa lub systemu wierzeń znajduje się w Domuztepe.

Wierzymy, że rozszerzyło się ono z Domuztepe na różne sposoby. Najstarszy przykład jest tutaj. Ekspansja nastąpiła na południe, do Basry, a następnie stała się najważniejszym czynnikiem w cywilizacji sumeryjskiej. Jest też podobne drzewo wśród Akadyjczyków, które jest znane jako „drzewo eya” w dokumentach hetyckich z lat 3000 p.n.e. Sosna symbolizuje życie, ponieważ jest to drzewo, które nigdy nie umiera. Ta, którą tu znaleźliśmy jest drzewem o ciernistych liściach. Dlatego uważamy, że jest to symbol życia” – powiedział Tekin.

Według badań Tekina odnoszących się do świata chrześcijańskiego, nie ma śladu tego drzewa przed 1504 rokiem.

5 – Sumeryjskie miasta-państwa często prowadziły ze sobą wojny

Ruiny Ur, z widocznym w tle zigguratem z Ur

Mimo wspólnego języka i tradycji kulturowych sumeryjskie miasta-państwa toczyły niemal nieustanne wojny, w wyniku których powstało kilka różnych dynastii i królów. Pierwszy z tych konfliktów znany historii dotyczy króla Lagaszu Eannatuma, który pokonał rywalizujące z nim miasto-państwo Umma w sporze granicznym około 2450 r. p.n.e. Dla upamiętnienia swego zwycięstwa Eannatum zbudował tak zwaną „Stelę Sępów”, makabryczny wapienny pomnik przedstawiający ptaki ucztujące na mięsie poległych wrogów. Pod rządami Eannatuma Lagasz podbił cały Sumer, ale było to tylko jedno z kilku miast-państw, które w swojej historii sprawowały władzę nad Mezopotamią.

Walki doprowadziły do kilku postępów militarnych – Sumerowie być może wynaleźli formację falangi i wojnę oblężniczą – ale sprawiły też, że stali się podatni na inwazje sił zewnętrznych. W ostatnich etapach swojej historii byli atakowani lub podbijani przez Elamitów, Akkadyjczyków i Gutyjczyków.

6 – Sumerowie słynęli z piwa

Piwo dla bogów w Sumerze, pierwsi królowie mieszanej rasy (Źródło obrazu)

Oprócz wynalezienia pisma, koła, pługa, kodeksu prawnego i literatury, Sumerowie są również pamiętani jako jedni z najwcześniejszych piwowarów w historii. Archeolodzy znaleźli dowody mezopotamskiego piwowarstwa sięgające czwartego tysiąclecia p.n.e. Techniki warzenia piwa nadal pozostają tajemnicą, ale wydaje się, że preferowane przez nich piwo było miksturą na bazie jęczmienia, tak gęstą, że trzeba ją było sączyć przez specjalny rodzaj słomki filtrującej. Sumerowie cenili swoje piwo za jego bogate składniki odżywcze i uznawali je za klucz do „radosnego serca i zadowolonej wątroby”. Istniała nawet sumeryjska bogini piwowarstwa, zwana „Ninkasi”, która w słynnym hymnie sławiona jest jako „ta, która podlewa słód ułożony na ziemi”.

7 – Pismo klinowe było używane przez ponad 3,000 lat

Trójjęzyczna inskrypcja klinowa Kserksesa z twierdzy Van w Turcji, napisana w językach staroperskim, akkadyjskim i elamickim.

Sumeryjski wynalazek pisma klinowego – łaciński termin dosłownie oznaczający „klinowaty” – datuje się na około 3400 rok p.n.e. W swojej najbardziej wyrafinowanej formie składało się ono z kilkuset znaków, których starożytni skrybowie używali do zapisywania słów lub sylab na mokrych glinianych tabliczkach za pomocą trzcinowego rylca. Tabliczki te były następnie wypiekane lub pozostawiane na słońcu, aby stwardniały. Wydaje się, że Sumerowie najpierw opracowali pismo klinowe do prozaicznych celów prowadzenia rachunków i zapisów transakcji handlowych, ale z czasem rozkwitło ono w pełnoprawny system pisma, używany do wszystkiego, od poezji i historii po kodeksy prawne i literaturę. Ponieważ pismo to można było dostosować do wielu języków, było ono później używane przez kilka tysiącleci przez ponad tuzin różnych kultur. W rzeczywistości archeolodzy znaleźli dowody na to, że bliskowschodnie teksty astronomiczne były pisane pismem klinowym jeszcze w pierwszym wieku naszej ery.

8 – Sumerowie byli podróżującymi kupcami

Sumerowie przewożący towary handlowe łodzią (Źródło obrazu)

Ponieważ ich ojczyzna była w dużej mierze pozbawiona drewna, kamieni i minerałów, Sumerowie byli zmuszeni do stworzenia jednej z najwcześniejszych w historii sieci handlowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Ich najważniejszym partnerem handlowym mogła być wyspa Dilmun (dzisiejszy Bahrajn), która posiadała monopol na handel miedzią, ale kupcy podejmowali również wielomiesięczne podróże do Anatolii i Libanu po drewno cedrowe oraz do Omanu i doliny Indusu po złoto i kamienie szlachetne. Sumerowie szczególnie upodobali sobie lapis lazuli – niebieski kamień szlachetny używany w sztuce i jubilerstwie – i istnieją dowody na to, że mogli wędrować po niego aż do Afganistanu. Historycy sugerują również, że sumeryjskie wzmianki o dwóch starożytnych krainach handlowych znanych jako „Magan” i „Meluhha” mogą oznaczać Egipt i Etiopię.

9 – Bohater Eposu o Gilgameszu był prawdopodobnie prawdziwą sumeryjską postacią historyczną

Bohater obezwładniający lwa Zdjęcie: Thierry Ollivier

Jednym z koronnych osiągnięć literatury mezopotamskiej jest „Epos o Gilgameszu”, liczący 3000 wersów poemat, który opowiada o przygodach sumeryjskiego króla walczącego z leśnym potworem i poszukującego tajemnicy wiecznego życia. Chociaż bohater poematu jest półbogiem o sile Herkulesa, większość uczonych uważa, że jest on oparty na prawdziwym królu, który był piątym władcą miasta Uruk. Historyczny Gilgamesz pojawia się na sumeryjskiej „liście królów” i uważa się, że żył około 2700 roku p.n.e. Niewiele współczesnych relacji z jego panowania przetrwało do dziś, ale archeolodzy znaleźli inskrypcje, które przypisują mu zbudowanie potężnych murów obronnych Uruk i przywrócenie świątyni bogini Ninhil, co sugeruje, że mógł być prawdziwym władcą, którego czyny zostały później przekształcone w mit.

10 – Sumeryjska matematyka i miary są nadal używane po dzień dzisiejszy

Sumeryjski system matematyczny

Początki sześćdziesięciosekundowej minuty i sześćdziesięciominutowej godziny sięgają starożytnej Mezopotamii. W ten sam sposób, w jaki współczesna matematyka jest systemem dziesiętnym opartym na liczbie dziesięć, Sumerowie używali głównie struktury sexigesimal, która opierała się na grupach po 60. Ten łatwo podzielny system liczbowy został później przyjęty przez starożytnych Babilończyków, którzy używali go do obliczeń astronomicznych dotyczących długości miesięcy i roku. Baza-60 w końcu wyszła z użycia, ale jej dziedzictwo wciąż żyje w pomiarach zarówno godziny, jak i minuty. Inne pozostałości sumeryjskiego systemu sexigesimal przetrwały w postaci pomiarów przestrzennych, takich jak 360 stopni w okręgu i 12 cali w stopie.

11 – Kultura sumeryjska została zapomniana przez historię aż do XIX wieku

Ostatnia stolica imperium sumeryjskiego została po raz pierwszy odkopana w południowym Iraku w 1930 roku.

Po zajęciu Mezopotamii przez Amorytów i Babilończyków na początku drugiego tysiąclecia p.n.e. Sumerowie stopniowo tracili swoją tożsamość kulturową i przestawali istnieć jako siła polityczna. Cała wiedza o ich historii, języku i technologii – nawet ich nazwy – została ostatecznie zapomniana. Ich tajemnice pozostały zakopane na pustyniach Iraku aż do XIX wieku, kiedy to francuscy i brytyjscy archeolodzy natknęli się na sumeryjskie artefakty podczas poszukiwań dowodów na istnienie starożytnych Asyryjczyków. Uczeni, tacy jak Henry Rawlinson, Edward Hincks, Julius Oppert i Paul Haupt, przejęli później inicjatywę w rozszyfrowywaniu języka sumeryjskiego i pisma klinowego, dając historykom pierwsze spojrzenie na dawno zaginioną historię i literaturę wczesnej Mezopotamii. Od tego czasu archeolodzy odnaleźli liczne dzieła sztuki sumeryjskiej, ceramikę i rzeźby, a także około 500 0000 glinianych tabliczek, z których większość nie została jeszcze przetłumaczona.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat