Dokument zatytułowany Pseudologia: Sztuka kłamstwa mówi to, co wielu z nas już wcześniej przypuszczało. Oglądanie telewizji wprowadza widza w sugestywny, niemal hipnotyczny stan umysłu i tłumi naszą zdolność do krytycznego myślenia.

Dokument wyjaśnia:

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś mgły umysłu po oglądaniu telewizji, nie jesteś sam. Mózg ma cztery tryby, w których działa, i cztery wzorce fal mózgowych. Delta jest wtedy, gdy głęboko śpisz, Theta jest wtedy, gdy jesteś w lekkim śnie, Alfa jest obudzony, ale zrelaksowany, jest to tryb myślenia, w którym jesteś w najbardziej podwyższonym stanie sugestywności, a następnie jest Beta, najwyższy tryb funkcjonowania, jak wtedy, gdy czytasz książkę lub prowadzisz bardzo stymulującą rozmowę.

Według badań sięgających lat 60-tych, naukowcy konsekwentnie stwierdzają, że w czasie krótszym niż minuta oglądania telewizji mózg przełącza się ze stanu Beta do Alfa, w którym umysł jest niewiarygodnie podatny na sugestie i traci zdolność do jasnego określania dobra i zła.

W ciągu około 90 sekund od oglądania zaczyna spadać krążenie w płatach czołowych i faktycznie ma to niekorzystny wpływ. ~ Dr. Neal Nedley

Płat czołowy jest częścią naszego mózgu, która zajmuje się moralnością, duchowością, osądem i podejmowaniem decyzji. Bez niego nasza osobowość praktycznie nie istnieje i nie mamy w zasadzie żadnej możliwości działania ani mentalnego połączenia z wyższą duchową siłą. W rezultacie, nasze życie staje się coraz mniej satysfakcjonujące. Im więcej czasu spędzamy na wpatrywaniu się w ekrany, tym mniej czasu poświęcamy na osiągnięcie czegoś sensownego i tym mniej jesteśmy w stanie powiedzieć, co sprawia, że nasze życie ma sens. Jest więcej przyjemnych rzeczy do zrobienia niż kiedyś w historii ludzkości, ale mimo to mamy więcej depresji niż kiedykolwiek w przeszłości, więcej niepokoju, problemy ze zdrowiem psychicznym gwałtownie rosną na całym świecie, a środek masowego przekazu rozrywki jest jednym z głównych powodów, dla których to się dzieje.

Jeszcze bardziej interesujące są badania dotyczące wpływu nocnego oglądania telewizji na to, jak dana osoba czuje się następnego dnia. Jak się okazuje, im więcej telewizji oglądasz w nocy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz miał gorszy nastrój następnego dnia.

Badania wyraźnie pokazuje, że kiedy wybierasz rozrywkę medialną jako sposób na zabawę i staje się to procesem nawykowym, ryzyko depresji i niepokoju wzrośnie ponad dwukrotnie.

W pewnym sensie, telewizja nie tylko wpływa na nasz stan umysłu, ale w szerszym zakresie, sposób, w jaki postrzegamy świat wokół nas. Dr Michael Rich jest ekspertem w dziedzinie wpływu telewizji na umysł i opisuje doświadczenie oglądania filmu 3D w ten sposób:

Co więc robi twój mózg, kiedy siedzisz w kinie, patrzysz na wielki ekran, nosisz okulary 3D, pławisz się w dźwięku przestrzennym i przetwarzasz 24 obrazy na sekundę? Twój mózg posłusznie przetwarza te bodźce – i robi niewiele więcej. W rzeczywistości, Twoja kora przedczołowa, która jest zaangażowana w kontrolę impulsów, umiejętność myślenia o przyszłości i dokonywania wyborów moralnych, jest w zasadzie nieaktywna w tym procesie. To część tego, dlaczego „gubisz się”.

Nie jest łatwo całkowicie odciąć się od czasu ekranowego. Jednak wszyscy możemy podjąć kroki, by wyjść na zewnątrz, docenić naturę i społeczność oraz odzyskać zdolność do samodzielnego myślenia.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat