Kilka lat temu, w książce zatytułowanej The Game’s Afoot (wydanej w 2018 r.), opisywano, że rząd chiński wystawiał ludziom oceny na podstawie zachowania. Jest to tzw. inżynieria społeczna, a obywatele byli klasyfikowani i oceniani według swojego zachowania.

Rząd – oświadczyłem – będzie mierzył zachowanie ludzi, aby zdecydować, do jakich usług są uprawnieni. Każdy, kto będzie miał czarne znaki za wykroczenia drogowe, unikanie opłat za przejazd lub jazdę na gapę, przestanie mieć prawo do korzystania z pełnego zakresu usług i praw publicznych. Co więcej, aktywność w Internecie będzie również wykorzystywana do oceny zachowania. Osoby, które robią złe rzeczy w Internecie (lub których wyszukiwania są uznawane za wątpliwe), będą „czarno znakowane”. Osoby, które wykonują „odpowiedzialną” pracę, będą poddawane ściślejszej kontroli.

Nazwano to oceną wiarygodności społecznej i jest prawdopodobne, iż rządy państw zachodnich wkrótce pójdą w ich ślady. I robią to z wielkim entuzjazmem. Być może nie dotarło to jeszcze do Twojego miasta, ale z pewnością tak się stanie.

Chiny przodują w tej dziedzinie, ponieważ chiński system jest bardziej bezwzględnie skuteczny niż cokolwiek, co może zaoferować Zachód. Chiński rząd ma większą kontrolę nad wszystkim, a ludzie nie mają zbyt dużej kontroli nad niczym.

Każdy zaczyna z tyloma punktami

Inteligentna aplikacja w każdym telefonie mierzy zachowanie i pomaga władzom zdecydować, czy jesteś dobrym obywatelem, czy nie. Oczywiście wszędzie są kamery wideo, które obserwują, czy nie przechodzisz przez ulicę w niewłaściwym czasie, nie palisz w miejscu publicznym, nie wyrzucasz śmieci lub nie robisz niczego, co jest uważane za antyspołeczne lub niewłaściwe. Jeśli rozmawiasz z nieodpowiednimi ludźmi, spadnie Twoja ocena wiarygodności. Stań i porozmawiaj ze mną, a z pewnością dostaniesz czarne znaki. 😉

W Chinach jedna kamera przypada na dwie osoby i są one wyposażone w technologię rozpoznawania twarzy, która potrafi wyłowić osobę z tłumu kibiców w czasie krótszym niż czas potrzebny na powiedzenie: „Na pewno nie mogą tego zrobić!”. Komputery w supermarketach sprawdzają, ile wydajesz na alkohol, papierosy, słodycze i tłuste jedzenie. Stracisz punkty, jeśli wydasz za dużo na niewłaściwe rodzaje żywności.

Władze lokalne mierzą, ile surowców wtórnych oddajesz do recyklingu, a kamery w koszach poinformują komputery, ile jedzenia wyrzuciłeś i ile nadmiaru opakowań musiałeś wyrzucić. Oczywiście oceny społeczne są już dostępne na Zachodzie i są wprowadzane powoli.

Na przykład w Wielkiej Brytanii kierowcy droższych samochodów muszą płacić specjalny, znacznie podwyższony podatek za poruszanie się samochodem po drogach. To jawna kara za to, że wydało się dużo na samochód. Z drugiej strony obywatele, którzy jeżdżą samochodami elektrycznymi, nie muszą nic płacić na budowę, utrzymanie i naprawę dróg. Są zwolnieni z podatku, ponieważ są „dobrymi” obywatelami. Ich samochody korzystają z dróg w takim samym stopniu, jak samochody napędzane benzyną lub olejem napędowym, ale są z nich zwolnieni. Kierowcy samochodów napędzanych benzyną lub olejem napędowym są karani za bycie „złymi” obywatelami i muszą płacić stale rosnące roczne podatki na drogi. System ten nie uwzględnia faktu, że samochody elektryczne nie są wcale lepsze dla środowiska niż benzynowe czy dieslowe. Jeśli wjedziesz swoim samochodem do miasta, będziesz musiał zapłacić specjalną karę.

Jeśli mieszkasz w domu, który jest większy, niż potrzebujesz, zostaniesz obciążony kosztami, a Twoje podatki wzrosną. Jeśli masz wolne pokoje, zostaniesz ukarany. Jeśli wykonujesz pożyteczną pracę i przekazujesz pieniądze na cele charytatywne, otrzymasz dodatkowe punkty. Jeśli będziesz krytykował rząd, stracisz punkty. Kiedy przebywasz poza domem, władze oczywiście cały czas będą wiedziały, gdzie jesteś. Jeśli będziesz się źle zachowywał, nie będzie Ci wolno oddalać się od domu. Jeśli nie przestrzegasz wszystkich przepisów zdrowotnych, nie będziesz mógł podróżować środkami transportu publicznego, latać samolotem ani wyjeżdżać za granicę.

Jeśli obniży się Twoja społeczna ocena kredytowa, nie będziesz mógł zaciągnąć pożyczki, kupić domu ani zarezerwować przyzwoitego pokoju w hotelu.

Jeśli Twoja ocena spadnie za bardzo, nie będziesz mógł pójść do szpitala, a jeśli trafisz tam przez przypadek, zawieszą Ci na szyi tabliczkę „Nie reanimować”, zanim zdążysz powiedzieć „po co to?”.

Otrzymasz punkty bonusowe, jeśli będziesz mieszkać w malutkim, nowoczesnym, źle zbudowanym mieszkaniu z cienkimi ścianami i całkowitym brakiem prywatności, ale stracisz te punkty, jeśli będziesz mieć zwierzę domowe lub będziesz narzekać na cokolwiek.

Jeśli wydajesz za dużo na ubrania lub buty, Twoja ocena spadnie, a oszczędzanie pieniędzy sprawi, że zostaniesz uznany za winnego jakiegoś czynu i nie będziesz mógł wynająć samochodu, dostać awansu w pracy, skorzystać z siłowni lub zapisać dzieci do szkoły z dostępem do podręczników. Jeśli sprawiasz dużo kłopotów, prędkość Internetu spadnie do zera, a jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i obgadujesz urzędników miejskich, nie otrzymasz pomocy w rozwiązywaniu problemów planistycznych ani nie będziesz w stanie uzyskać żadnych oficjalnych kontraktów rządowych.

Jeśli nie ubierzesz się stosownie do sytuacji w miejscu publicznym lub zauważysz, że przechodzisz przez jezdnię, gdy światła są przeciwne, zostaniesz sfotografowany, a Twoje zdjęcie zostanie wyświetlone. Jeśli pokłócisz się z sąsiadem, Twoje zdjęcia zostaną umieszczone na billboardzie w pobliżu Twojego domu, a Ty będziesz okryty hańbą. Jeśli spóźnisz się z podatkami, zostaniesz objęty regularnymi kontrolami, raz w tygodniu przeprowadzona zostanie inspekcja w Twojej firmie, a Twoje zdjęcie pojawi się na tablicy hańby w Internecie. Niemożliwe stanie się uzyskanie licencji, pozwoleń i kredytów, których możesz potrzebować.

W restauracjach kamery będą badać Twoje maniery, nawyki żywieniowe i ilość jedzenia, które zostawiasz na talerzu – wszystko to może zaszkodzić Twojej ocenie wiarygodności społecznej.

Kapusie, donosiciele, policjanci i nadmiernie wymagający pracownicy rządowi będą cię piętnować za każdy grzech popełniony lub zaniechany. Pewnie już myślisz, że to zmyślam, i chciałabym, żeby tak było, ale nie jest. Nie mówimy tu o dalekiej przyszłości. Mówimy o bardzo nowej przyszłości. Będziesz otrzymywać punkty, jeśli oddasz krew, tracić punkty, jeśli będziesz się zadawać z osobami o niskich wynikach, zostaniesz ukarany, jeśli będziesz wydawał pieniądze w sposób niepoważny lub nie będziesz chwalił rządu w mediach społecznościowych. Jedzenie mięsa lub oddawanie się nieodpowiednim zajęciom będzie skutkowało poważną utratą punktów, podobnie jak wrzucanie zbyt dużej ilości śmieci do publicznych koszy na śmieci. Kamery z funkcją rozpoznawania twarzy w koszach będą Cię widzieć i karać, a także zmniejszać liczbę punktów za jedzenie.

Nieposiadanie odpowiedniej liczby dzieci, nadwaga i posiadanie ziemi spowodują utratę punktów kredytu socjalnego. W Wielkiej Brytanii Urząd Statystyk Narodowych już stwierdził, że bezdzietne kobiety będą ciężarem dla państwa, ponieważ nie będzie miał kto się nimi opiekować).

Nieposiadanie inteligentnego licznika spowoduje utratę punktów, podobnie jak każdy przykład nieposłuszeństwa obywatelskiego. Przewlekła choroba, choroba psychiczna, podeszły wiek i niepełnosprawność spowodują utratę punktów, podobnie jak aresztowanie.

Zbyt duży ślad węglowy, przynależność do klasy średniej lub białej albo zadawanie zbyt wielu pytań spowoduje utratę punktów, podobnie jak zbytnia troska o rodzinę.

Stracisz punkty, jeśli wyrządzisz komuś „szkodę tożsamości”, powiesz coś, co sprawi, że ktoś poczuje się niekomfortowo ze względu na to, kim jest, skąd pochodzi lub jak wygląda – lub nie powiesz czegoś, co sprawi, że ktoś poczuje się dobrze. Jeśli dopuścisz się mikroagresji, będziesz okazywać przywileje białym lub podsycać nienawiść, zostaniesz ukarany. Jeśli zachowujesz się w sposób grożący, obraźliwy lub znieważający, będziesz mieć kłopoty, podobnie jak w przypadku przekazania innej osobie materiałów zawierających groźby, obelgi lub znieważenia.

Twoje intencje nie będą miały znaczenia. Skarżący musi tylko powiedzieć, że został zraniony. Pisarze, aktorzy, reżyserzy filmowi i teatralni mogą zostać oskarżeni, jeśli ktoś uzna ich materiał za obraźliwy. Sztuki szekspirowskie nie będą się zbyt często pojawiać w przyszłości.

Pewnie myślisz, że teraz naprawdę żartuję. Jeśli tak, to sprawdźcie, co dzieje się w Szkocji. W Wielkiej Brytanii policja określa teraz przestępstwo lub incydent jako nienawistny na podstawie percepcji ofiary (a nie na podstawie intencji sprawcy). Naturalnie policja i politycy zachęcają obywateli do donoszenia na osoby łamiące prawo. Można mieć poważne kłopoty za puszczanie głośnej muzyki lub posiadanie drzew w ogrodzie. Drzewa są szkodliwe, ponieważ mogą zakłócać komunikację i nie mają żadnego praktycznego zastosowania. W Nowym Porządku Świata nie będzie miejsca na estetykę czy przyrodę.

Co jeszcze będzie złe?

Jedzenie w środkach transportu publicznego, spóźnienie się na wizytę u lekarza, parkowanie w niewłaściwym miejscu, spóźnienie się na rozmowę o pracę i przechodzenie przez jezdnię na pasach – to wszystko spowoduje utratę punktów i utrudni Ci życie.

Jeśli myślicie, że zwariowałem, powinniście wiedzieć, że eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego odkryli, że 32% dorosłych w wieku od 25 do 34 lat w 21 krajach (w sumie 10 000 osób) miało już problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego lub pożyczki z powodu swojej aktywności w mediach społecznościowych.

Jak dotąd z Internetu korzysta około 4,5 miliarda ludzi na całym świecie, a większość z nich ma konta w mediach społecznościowych.

Z dość przerażającego badania wynika, że dwie trzecie osób jest skłonnych udostępnić informacje o sobie lub innych, aby uzyskać zniżkę na zakupy, a połowa jest skłonna to zrobić, jeśli pomoże im to ominąć kolejki na lotniskach. Jedna na dwie osoby twierdzi, że jest zadowolona z monitorowania przez rząd zachowań wszystkich osób w mediach społecznościowych, jeśli ma to zapewnić bezpieczeństwo publiczne. Oczywiście nie będzie można dowiedzieć się, jaka jest punktacja w mediach społecznościowych, jak dokładnie jest ona tworzona, ani poprawić żadnego błędu. A punktacja będzie zmieniana w czasie rzeczywistym. Można więc stanąć w kolejce, myśląc, że ma się prawo wypożyczyć samochód lub wsiąść do pociągu, a gdy znajdzie się na jej czele, okaże się, że ocena punktowa uległa zmianie i nie można zrobić żadnej z tych rzeczy.

Rządy, duże firmy i władze lokalne już teraz gromadzą informacje o użytkownikach, korzystając z kamer do rozpoznawania twarzy, badań biometrycznych na lotniskach, dronów, samolotów obserwacyjnych i mediów społecznościowych. To jest państwo technokratyczne w pełnym rozkwicie. Używanie głupiego imienia lub awatara w mediach społecznościowych nie zapewni Ci żadnej ochrony. Wiedzą dokładnie, kim naprawdę jest cuchnący fetor z miasta, znają nazwisko, adres i wymiary nogi mieszkańca. Możecie zapomnieć o prywatności, wolności czy prawach.

Wkrótce wszyscy będziemy mieszkać w Chinach. Jeśli jedna osoba w rodzinie złamie prawo, cała rodzina zostanie ukarana.

Branie czynnego udziału w ceremonii wyznaniowej będzie skutkowało karą. Możesz na przykład zostać wysłany do ośrodka edukacyjno-szkoleniowego, gdzie więźniowie uczą się propagandy politycznej. Za każdym razem, gdy udzielasz informacji w Internecie, gromadzone są informacje o Tobie, Twoich poglądach, Twojej osobowości itd. Jest tak wiele sposobów, na które może wpłynąć negatywnie na ocenę Twojej wiarygodności społecznej. Jeśli wyrzucisz śmieci w miejscu publicznym, zostaniesz zawstydzony i stracisz punkty. W Tajlandii turyści, którzy wyrzucają śmieci w parku narodowym, muszą podać swoje nazwisko i adres. Jeśli zostawią śmieci, będą mieli kłopoty. Wszystko to jest znane jako inżynieria społeczna. Jest to coś, co politycy próbują robić od wielu lat, ponieważ gdy to działa, a tak jest, daje im to pełną kontrolę nad społeczeństwem. Nie trzeba się już martwić o sprzeciw czy krytykę.

W Chinach obywatele, którzy robią „dobre” rzeczy dla państwa i swojej społeczności, są nagradzani poprzez umieszczenie ich zdjęć i nazwisk na lokalnej ścianie. Wiem, że dokładnie to samo było w Niemczech Wschodnich w latach 70. Wówczas ludzie rywalizowali ze sobą, aby zadowolić państwo i zdobyć miejsce na murze. Tak więc, jeśli chcecie wiedzieć, w jakim społeczeństwie będziecie żyć wy i wasze dzieci, spójrzcie na Chiny, gdzie monitoruje się to, co ludzie robią, mówią i myślą.

Ale nasza przyszłość nie będzie tak wolna i łatwa, jak życie w Chinach w tej chwili. Szybko zmierzamy w kierunku dystopijnej, cyfrowej dyktatury. Dobre zachowanie będzie nagradzane, a złe – karane. Ale kto będzie określał, co jest dobre, a co złe?

Geotracking to teraz nowa norma. Twoje dane finansowe są łączone z danymi o karalności, wykształceniu, stanie zdrowia i zwyczajach zakupowych. Mają oko na to, jakich masz przyjaciół, jakie filmy oglądasz, z jakimi ludźmi się umawiasz, z jakimi się żenisz lub spotykasz.

To jest Wielki Brat na wysokich obrotach

W nowym wspaniałym świecie osoby z niską oceną kredytową nie będą mogły się ruszyć z miejsca. Ludzie, którzy mówią głośno o korupcji lub kwestionują propagandę, będą karani. Jeśli zostaną ukarani grzywną, to będzie ona wyższa, ponieważ będą postrzegani jako źli ludzie. I to wszystko już się dzieje. Gry komputerowe przygotowują nas do życia w przyszłości. Pozostawiam was z następującym faktem. W Chinach są publiczne toalety, które nie wpuszczą Cię do środka bez uprzedniego sprawdzenia Twojej twarzy i zidentyfikowania Cię. Dopiero wtedy automat wyda niewielką ilość papieru toaletowego, która jest dozwolona.

Ile arkuszy papieru będzie ci wolno, jeśli masz niską ocenę kredytową? Dwa? Jeden? A może w ogóle?

Teraz możesz się uśmiechać. Ale zobaczysz, czy za rok bądz dwa nadal będzie ci do śmiechu.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat