Archonci: Boscy stwórcy kosmosu i ludzkości

Napisane przez Amon w sierpień - 2 - 2021


Archonci byli wymieniani w starożytności jako słudzy Demiurga, boga stwórcy stojącego pomiędzy ludzkością a transcendentnym Bogiem, którego można było spotkać jedynie poprzez poznanie prawdziwej natury ludzkości jako boskiej, co prowadziło do wyzwolenia boskiej iskry w ludzkości z ograniczeń ziemskiej egzystencji. Archon jest również greckim słowem oznaczającym „władcę”, które było również często używane w starożytności jako nazwa pewnego publicznego urzędu w rządzie.

Jeśli spojrzymy na Archontów z gnostyckiego punktu widzenia, zrozumiemy, że w tym kontekście byli oni uważani za aniołów i demony Starego Testamentu.

Pochodzenie źródła


Zwana też Rzeczywistością Władców, Hipoteza Archonta jest egzegezą – krytyczną interpretacją tekstu religijnego – Rdz 1-6 i wyraża gnostycką mitologię boskich stwórców kosmosu i ludzkości. Księga Rodzaju jest pierwszą księgą Biblii Hebrajskiej (Tanach) i chrześcijańskiego Starego Testamentu.

Ten starożytny tekst był czczony wśród wielu innych dokumentów pochodzących z biblioteki Nag Hammadi. Biblioteka Nag Hammadi, zwana również Manuskryptami z Chenoboskion lub Ewangeliami Gnostyckimi, jest zbiorem wielu starożytnych tekstów chrześcijańskich i gnostyckich znalezionych w Górnym Egipcie w 1945 roku. Uważa się, że Księga Władców została napisana w trzecim wieku naszej ery. Badacze uważają, że pochodzi ona z tradycyjnego okresu gnostycyzmu, kiedy to przeszedł on od stanu czysto mitologicznego do fazy filozoficznej.

List ten jest przedstawiony jako instrukcja na temat władców (archontów) świata, o których wspomina apostoł Paweł. Wyraźną intencją tego listu jest nauczanie prawdy o mocach, które mają wpływ na ten świat. Historia zaczyna się od przechwałek Demiurga, najwyższego archonta, w słowach przypisywanych Bogu Biblii:

„Jestem tym, czym jestem, nie jestem oddzielny ani poza Bogiem”.

Próby rozszyfrowania tego, co zostało napisane


Rzeczywistość władców jest przedstawiona jako traktat naukowy, w którym nauczyciel podejmuje temat sugerowany przez tych, którzy poświęcają mu tę pracę. Traktat rozpoczyna się od fragmentu kosmogonii, który prowadzi do rewizjonistycznej „prawdziwej historii” wydarzeń w opowieści o stworzeniu z Księgi Rodzaju, ujawniając gnostycką nieufność wobec świata materialnego i Demiurga, który go stworzył. W ramach tej narracji pojawia się „dialog anielskiego objawienia”, w którym anioł powtarza i rozwija na znacznie szerszą skalę autorski fragment mitu kosmogonicznego, kończąc go historycznym proroctwem o przyjściu Zbawiciela i końcu dni.

Bentley Leighton, profesor religioznawstwa (starożytne chrześcijaństwo) oraz profesor języków i cywilizacji Bliskiego Wschodu (język koptyjski) na Uniwersytecie Yale, pisze:

„Rzeczywistość władców (’The Hypostasis of the Archons’) opowiada gnostycką historię stworzenia Jaldabaoth aż do Noego i wielkiego potopu, a kończy się zapowiedzią ostatniego przyjścia Zbawiciela, zniszczenia sił demonicznych i zwycięstwa gnostyków”.

Jak zauważył Roger A. Bullard w The Hypostasis of the Archons: The Coptic Text with Translation and Commentary, początek i zakończenie dokumentu są chrześcijańsko gnostyckie, ale pozostały materiał jest mitologiczną narracją dotyczącą pochodzenia i natury archonticznych sił zamieszkujących niebo między Ziemią a Ogdoadem, oraz tego, jak te starożytne wydarzenia wpływają na losy człowieka. Czy jest możliwe, że tak zwani Archonci byli w jakiś sposób powiązani ze starożytnymi Anunnaki, choć nie jest to obecnie powiązane, ale jest to materiał do przemyśleń.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

 

 

 

0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat