Astronomowie odebrali pierwszy sygnał radiowy z egzoplanety

Napisane przez Amon w grudzień - 31 - 2020


Przy pomocy radioteleskopu naukowcy po raz pierwszy zarejestrowali sygnał radiowy z egzoplanety krążącej wokół gwiazdy w gwiazdozbiorze Boötes. Jest to pierwszy przypadek, gdy fala radiowa została przechwycona z egzoplanety. Jednak życie pozaziemskie nie ma z tym nic wspólnego – promieniowanie generuje pole magnetyczne gazowego giganta znajdującego się zaledwie 50 lat świetlnych od Ziemi.

Używając radioteleskopu LOFAR w Holandii, naukowcy byli w stanie wykryć wybuch promieniowania z systemu gwiezdnego posiadającego tak zwanego gorącego Jowisza, gazowego giganta, który jest bliski stania się gwiazdą.

Badacze zaobserwowali również dwie inne egzoplanety emitujące promieniowanie radiowe. Okazały się one ciałami niebieskimi w układach 55 Cancer i Upsilon Andromeda. Ale tylko egzoplanetarny system Tau Bootes, położony około 51 lat świetlnych od Ziemi, miał intensywną emisję radiową. Według naukowców, jego źródłem może być pole magnetyczne planety. Dwa lata temu naukowcy zbadali sygnaturę emisji radiowej Jowisza i byli w stanie zbudować model, który naśladował sygnatury jowiszowych egzoplanet. Wyniki te stały się modelem dla poszukiwań emisji radiowej z egzoplanet znajdujących się w odległości od 40 do 100 lat świetlnych. Po prawie 100 godzinach badań radiowych, badacze byli w stanie zarejestrować przewidywany sygnał z ciała niebieskiego w systemie Tau Boötes.

Astronomowie starali się wykluczyć wszystkie czynniki i okazało się, że sygnał najprawdopodobniej pochodzi z planety. Aby to dokładnie potwierdzić, autorzy będą musieli dokonać kilku dodatkowych obserwacji. Naukowcy planują teraz przeprowadzenie badań przy użyciu kilku kolejnych teleskopów radiowych. Jeśli sygnał rzeczywiście istnieje, to będzie to pierwsze promieniowanie w zasięgu radiowym, które ludzkość zdołała złapać z egzoplanety.

Podczas gdy astronomowie starają się uchwycić sygnał „budzący” się tysiące lat świetlnych stąd. incydenty UFO trwają nieustannie.

Meksyk, 9 grudnia 2020:

Arizona, 17 grudnia. Pomimo tego, że kamera drona jest bardzo szybka, obiekt pozostawił tylko kilka klatek na czujniku a jego prędkość jest niesamowita:

Ogólnie rzecz biorąc, na całym świecie dzieje się dość dużo dziwnych rzeczy, ale astronomowie są bardziej zainteresowani Tau Boötes. Niemniej jednak ich odkrycie jest interesujące, ponieważ mniej więcej w ten sam sposób zaczyna się słynny film science fiction z 1997 roku „Kontakt”. Tam też na początku pojawił się jakiś sygnał z egzoplanety, który astronomowie rozszyfrowali, a następnie inżynierowie zbudowali cudowny pojazd kosmiczny.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

 

0 Udostępnień
Kategorie: Inne

Zostaw komentarz  • Facebook

Szukaj temat