Już ponad 25000 publikacji poświęcono pewnej wyspie. Żaden człowiek nie mógł się pochwalić, że ją zobaczył lub zwiedził. Prekursorem tej fali utworów literackich był grecki filozof Platon, który powołał się w swoich pismach na legendy staroegipskie. Chodzi mi o mityczną wyspę Atlantydę, o której pisał, że była większa niż Azja i Libia razem wzięte. Dokłądnych danych o jej położeniu nie podał. Twierdził jedynie, że leżała przed Kolumnami Herkulesa (Gibraltar).Gdy zanurzyła się w morzu, utworzyło się tyle błota, że morze w tym miejscu stało się nie do przejścia i nie do przepłynięcia. O położeniu wyspy i przyczynie jej zniknięcia powstały niezliczone, zadziwiające teorię, wiele z nich jest odrzucanych jako zupełnie niewiarygodne. Spekulacje nie oszczędziły nawet Księżyca.
Pod koniec XIX wieku opowiadano, że jedna z gwiazd widocznych nocą na niebie była pierwotnie Atlantydą. Przeszukano dno morskie Atlantyku, ale nie znaleziono żadnych śladów Atlantydy. Niektórzy wytrwali badacze szukali Atlantydy na Spitsbergenie Morzu Połnocnym, a nawet w pobliżu Cejlonu inni upatrywali w środkowo amerykańskich Majach potomków ludu z Atlantydy i przenosili ów ląd nawet w pobliże Morza Karaibskiego. Ostatnio przedstawiono teorię, że pozostałością Atlantydy jest grupa wysp Santoryn na morzu Egejskim.
Na obszarze tych najbardziej na południe wysuniętych greckich wysp Cykladów wydarzyła się przed ok. 3500 laty katastrofa wulkaniczna o olbrzymich rozmiarach. Jednak według Platona Atlantyda zniknęła już przed przeszło 10 tysiącami lat. Wśród słynnych zatopionych miast do najmłodszych należy Winieta, ale jego istnienie jest wciąż kwestią sporną w świecie naukowym.
Fot. Jedna z domniemanych lokalizacji miastaFot. Jedna z map pokazuje Winetę jako rodzaj „Wenecji”, położonej w wodach Zatoki Pomorskiej
Powinno powstać ok. 980 roku jako osiedle łużyckie i aż do zburzenia przez Duńczyków w 1095 roku często nawiedzane były przez wikingów, jedno jest pewne było to miasto portowe położone u ujścia Odry do Bałtyku. Ale czy winieta leżała na wyspie Wolin, w pobliżu miasta o tej nazwie, czy na wyspie Uznam Richard Heling jest przekonany, że największy ze wszystkich znanych potopów nad Morzem Bałtyckim potop wszystkich Świętych w 1304 roku, zabrał część wybrzeża tym także północno-zachodni cypel wyspy Uznam z ruinami Winiety. Według Henninga Winieta właściwie nazywała się Jumne albo Jumneta.
Artykuł : Amon dla Strefa44.pl