MUJAHID SAFODIEN/AFP/Getty

Nowe badanie naukowe sugeruje, że badacze mogli właśnie natknąć się na nowy gatunek starożytnych ludzi. Poznaj “Małą Stopę”, starożytnego hominina, który, jak się uważa, żył na Ziemi około 3,67 MILIONÓW lat temu. Naukowcy twierdzą, że ten gatunek jest niepodobny do wszystkiego, co do tej pory widziano i być może jest to zupełnie nowy gatunek człowieka. Analiza szkieletu zaowocowała powstaniem czterech różnych prac naukowych, które są obecnie recenzowane. Twierdzą one, że szkielet starszej kobiety z okaleczonym lewym ramieniem nie należy do żadnej znanej kategorii wczesnych ludzi.

Szkielet jest dziwny z wielu powodów

Naukowcy odkryli, że kobieta miała nogi dłuższe niż ręce, co jest cechą powszechnie kojarzoną z ewolucją współczesnych ludzi, gdyż sprzyja dwunożności – zdolności do chodzenia na dwóch nogach. Dalsze badania wykazały, że kobieta była na diecie wegetariańskiej i miała nieco ponad 1,30 metra, czyli 4,2 stopy wzrostu. Nowy gatunek został nazwany “Australopithecus prometheus”.

Szczątki szkieletu zostały odkryte w jaskiniach Sterkfontein w pobliżu Johannesburga w 1994 roku. Wkrótce potem naukowcy uznali, że szkielet jest przedstawicielem Australopithecus, grupy przodków człowieka, do której należy słynna skamielina “Lucy”. Debata na temat tego, do jakiego gatunku należała Mała Stopa, trwa od ponad dwóch dekad. Dr Ronald Clarke z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu jest jednym z wielu naukowców, którzy twierdzą, że Mała Stopa nie pasuje do grupy homininów Australopithecus. Dr Clarke twierdzi, że Mała Stopa to zupełnie nowy gatunek człowieka: Australopithecus prometheus.

Australopiteki żyły między 4,1 mln a 2,9 mln lat temu. Szacuje się, że linia ludzkości, Homo, powstała około 2 milionów lat temu. Niemożliwe było dopasowanie Małej Stopy do drzewa genealogicznego człowieka z jakąkolwiek pewnością, ponieważ “od czasu odkrycia wiek Małej Stopy był przedmiotem dyskusji” – powiedział główny autor badania Darryl Granger, geochronolog z Uniwersytetu Purdue w West Lafayette w stanie Indiana.

Jeśli naukowcy będą w stanie określić, kiedy pojawiła się Mała Stopa, być może będą w stanie lepiej wskazać, który gatunek Australopithecus i która część Afryki ostatecznie dała początek Homo” – donosi Live Science.

Spędziłem 20 lat na poszukiwaniu tego szkieletu, odnajdując go w skale w głębokich ciemnościach jaskini, znajdując każdą kość, a następnie oczyszczając je wystarczająco, abyśmy mogli je zidentyfikować – wyjaśnił dr Clarke w wywiadzie dla New Scientist.

Zobacz jak profesor Ron Clarke z Instytutu Studiów Ewolucyjnych na Uniwersytecie Wits przedstawia Małą Stopę:

Mała Stopa, znana wcześniej jako StW573, miała kości znacznie mniejsze w porównaniu z większymi homininami, o których wiadomo, że istniały w tym samym czasie. Nowe badania odkryły, że ta starsza kobieta miała poważny uraz: Lewe przedramię Małej Stopy stworzyło “obustronną asymetrię”, powodując, że jej lewa kończyna stała się zdeformowana w stosunku do jej wzrostu. Uważa się, że Mała Stopa upadła na wyprostowaną rękę jako dziecko, a powstały w ten sposób uraz najprawdopodobniej dokuczał jej przez całe życie.

Więcej o Małej Stopie i o tym, jak datowano szkielet na 3,67 mln lat poniżej:

Badania szczegółowo opisujące nowe odkrycia są dostępne pod następującymi linkami: 10.1101/481556; 10.1101/483495; 10.1101/482711; 10.1101/486076

Naukowcy powiedzieli, że Australopithecus prometheus “stawia nowe pytania na temat dywersyfikacji, geograficznego rozproszenia i relacji wczesnych gatunków hominidów w Afryce.”

Daty pokazują, że Mała Stopa żyła mniej więcej w tym samym czasie, co Australopithecus afarensis z Etiopii i Tanzanii, choć mają inny kształt. Mała Stopa, jednakże, różniła się od afarensis w swojej morfologii [kształt ciała], z podobnymi cechami do Paranthropus o płaskiej twarzy z bulwiastymi zębami policzkowymi w kształcie łuku. Różniła się także od innego znanego gatunku Australopithecine o nazwie Australopithecus africanus, którego skamieniałości także znaleziono w Sterkfontein – podaje Popular Archaeology.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat