BlackRocks Aladdin – cyfrowy władca rynków

Napisane przez Amon w styczeń - 15 - 2023


A gdybym powiedział ci, że istnieje program komputerowy, który kontroluje więcej bogactwa niż jakikolwiek inny kraj na świecie? Program tak potężny, że w ciągu ostatniej dekady niepostrzeżenie współtworzył największą firmę na świecie?

Jest to historia programu o nazwie „Aladyn”. Jest to najlepiej strzeżony sekret Wall Street, połykający aktywa każdej wielkości we wszystkich branżach. Aladdin zarządza obecnie aktywami o wartości 21 bilionów dolarów na całym świecie. Aby ująć to w perspektywie: To więcej niż 20 bilionów dolarów PKB USA czy 15 bilionów dolarów PKB całej Unii Europejskiej. The New Statesman napisał, że całkowita fizyczna gotówka na świecie – ta należąca do wszystkich siedmiu miliardów ludzi istniejąca w bankowych skarbcach, portfelach i skarbonkach – wynosi około pięciu bilionów dolarów.

Aladdin przekształcił się więc w system, który zarządza aktywami wartymi ponad cztery razy więcej niż cała gotówka na świecie. Ten jeden program komputerowy determinuje działania Rezerwy Federalnej, praktycznie każdego większego banku i funduszu inwestycyjnego na Wall Street oraz ponad 17 tysięcy maklerów giełdowych.

Kontroluje połowę wszystkich funduszy typu exchange-traded (ETF), 17 procent rynku obligacji, 10 procent światowego rynku akcji, dokonuje ćwierć miliona transakcji dziennie i tworzy miliardy prognoz tygodniowo.

Rok po roku zasysa biliony danych o wszystkich rynkach, wszystkich firmach i wszystkich aktywach – a teraz także o każdym z nas: co kupujemy, sprzedajemy i mówimy. Aladyn wie więc znacznie lepiej niż jakikolwiek człowiek, co kupić, a co sprzedać. Wszystkie duże banki, firmy i fundusze inwestycyjne polegają teraz na tym programie, na jego wyrafinowanej sztucznej inteligencji z jej algorytmami, aby dobrze radzić sobie na rynku; w przeciwnym razie już dawno by upadły. A wiesz, co jest w tym najbardziej szalone? Bot – jak nazywa się takie programy w technicznym żargonie – teraz naprawdę się rozkręca!

Skąd więc pochodzi Aladyn i jak ten program stał się tak potężny?

Aladdin to pomysł Larry’ego Finka, założyciela firmy inwestycyjnej BlackRock. Dominacja tego programu komputerowego uczyniła z BlackRock największy na świecie shadow bank i najpotężniejszą firmę na ziemi. Ta historia zaczyna się w latach 80-tych, kiedy Larry Fink zarobił miliony będąc jednym z pierwszych, którzy handlowali papierami wartościowymi zabezpieczonymi hipoteką dla banku First Boston z Wall Street. To prawda, te same transakcje na kredytach hipotecznych, które wywołały globalny kryzys finansowy w 2008 roku, ale w tym czasie trwała monumentalna rywalizacja na Wall Street między nim a Lewisem Ranierim z Salomon Brothers. Ten ostatni osiągnął wątpliwą sławę jako Big Swinging Dick w książce Michaela Lewisa „Liar’s Poker”.

W tym czasie Larry zarabiał dla banku miliony i był na najlepszej drodze do objęcia stanowiska dyrektora zarządzającego First Boston. Ale potem w 1986 roku błąd w modelach komputerowych doprowadził go do podjęcia błędnych decyzji i bank stracił 100 milionów dolarów. Larry musiał odejść jako nieudacznik, a winny był głupi komputer.

Po tym doświadczeniu miał tylko jeden cel: opracować superinteligentnego bota, który mógłby identyfikować zagrożenia i szanse na rynku lepiej niż jakikolwiek inny komputer czy człowiek.

W 1988 roku założył start-up BlackRock z małym zespołem programistów, aby stworzyć taki program komputerowy. Nazwał go Aladdin, akronim od Asset Liability and Debt and Derivative Investment Network. Przez pierwsze dziesięć lat swojego istnienia Aladdin był karmiony każdą dostępną informacją o zmianach aktywów i zmiennych ryzyka na globalnym rynku obligacji – dziedzinie, w której specjalizuje się Larry. W 1999 roku, w swoim jedenastym roku, Aladdin był tak dobry w identyfikowaniu zwycięzców i przegranych, że Larry zaczął sprzedawać dostęp do swoich danych innym firmom z Wall Street i w tym samym roku wprowadził BlackRock na nowojorską giełdę.

Zaraz po IPO pękła bańka dotcomów i ogromny strumień pieniędzy odpłynął z rynku akcji na rynek obligacji – i to właśnie tam Aladdin był niekwestionowanym numerem jeden na świecie. W ciągu kilku lat BlackRock stał się firmą wartą bilion dolarów, a kiedy pieniądze napłynęły z powrotem na giełdę – co zrobił Larry?

Kupił dział zarządzania aktywami w Merrill Lynch, który specjalizował się w handlu akcjami. To był prezent na 18 urodziny bota: szczegółowe dane o całej giełdzie – i nagle Aladyn miał nowy plac zabaw, gdzie mógł analizować każdy handel akcjami i każdy czynnik ryzyka dla każdej spółki na giełdzie. W rezultacie BlackRock i jego dwaj najwięksi rywale, Vanguard i State Street, którzy również polegają na ogromnej wiedzy Aladdina, są łącznie największymi akcjonariuszami ponad 40 procent wszystkich spółek giełdowych w Ameryce. Następnie, gdy w 2008 roku wybuchł globalny kryzys finansowy, o pomoc Aladyna zwrócił się każdy bank z Wall Street, a także Timothy Geithner, ówczesny sekretarz skarbu USA i szef Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, jeszcze zanim bot skończył 21 lat. Wraz z upadkiem Lehman Brothers i początkiem krachu na Wall Street pojawiły się apele rządu USA o dofinansowanie kolejnego upadającego banku – Bear Stearns.

To Aladyn decydował, które aktywa trzymać, a które sprzedać w ramach 30 miliardów dolarów dofinansowania – a mało kto wie, że program komputerowy uratował Amerykę przed katastrofą.

Po tym początkowym sukcesie Rezerwa Federalna, rząd USA, a teraz europejskie i japońskie banki centralne zaczęły polegać na Aladynie przy podejmowaniu decyzji, na co przeznaczyć 2,5 biliona dolarów nowo wydrukowanych pieniędzy. W większości były to obligacje i finansowanie instytucji hipotecznych i banków. Ale zaraz, czy to nie są właśnie te biznesy, w których Aladdin i BlackRock już byli? Dokładnie!

Ale początkowe protesty dotyczące konfliktu interesów zostały zagłuszone przez hałas pras drukarskich, które drukowały coraz więcej pieniędzy, gdy aktywa pod zarządzaniem Aladyna wzrosły do jedenastu bilionów dolarów do 2013 roku.

W ciągu ostatniej dekady firma Aladdin przeszła drogę od pozycji lidera rynku do dominacji na wszystkich rynkach finansowych. Wraz z wykupem Barclays, BlackRock przejął iShares, dział funduszy ETF należący do Barclays. Dzięki temu Aladdin stał się również dominatorem w dziedzinie funduszy typu exchange-traded, akurat w czasie, gdy wszyscy główni inwestorzy przechodzili z otwartych funduszy inwestycyjnych na giełdowe fundusze indeksowe (ETF).

I wtedy, w 2017 roku, wszystko się zmieniło

W 29 urodziny Aladyna, Larry uruchomił w BlackRock ściśle tajny projekt o kryptonimie „Monarch”, którego efektem było zwolnienie zarządzających funduszami i zastąpienie ich funduszy funduszami Aladyna. Program komputerowy wyparł teraz ludzi – i obecnie ponad 70 procent wszystkich transakcji kupna i sprzedaży akcji na amerykańskich giełdach jest dokonywane przez boty. Aladyn, oczywiście, nadal gra tu pierwsze skrzypce. Transakcje te są wykonywane całkowicie przez komputery, bez jakiegokolwiek udziału człowieka, a w handlu wysokiej częstotliwości znacznie szybciej niż człowiek może to zrobić. Teraz, gdyby to była tylko historia o programie komputerowym wykonującym pracę maklerów na Wall Street, nie musiałbyś się martwić, jeśli nie byłeś jednym z nich. Ale w ciągu ostatnich trzech lat, gdy Aladdin złamał 20 bilionów, bot, niewiarygodnie, zaczął przywłaszczać bogactwo jeszcze szybciej.

Najpierw stało się to w 2020 roku, kiedy Aladyn skończył 32 lata. Rząd USA i Rezerwa Federalna zwróciły się o poradę, gdy wybuchła pandemia. Znowu był to Aladyn, pod którego kierownictwem kraj zainwestował nowo wydrukowane cztery biliony dolarów.

Gdzie tym razem podziały się pieniądze? Niewytłumaczalnie, Fed kupił ETF-y po raz pierwszy w 2020 r. No cóż, to trochę dziwne … i znowu okrzyki protestu w sprawie konfliktu interesów zostały zagłuszone przez hałas drukowania pieniędzy.

I wtedy Aladyn ujawnił, na czym ostatecznie będzie polegał

Niedawno BlackRock przejął firmę eFront, która zbiera dane o wszystkich rzeczach, które posiadamy, w tym o pozagiełdowych akcjach i nieruchomościach. Od tego czasu Aladdin nasiąkał danymi eFront dotyczącymi całego globalnego rynku nieruchomości; i z pewnością można się domyślić, co stało się potem. W ciągu ostatnich dwóch lat BlackRock i inne fundusze korzystające z danych Aladdin zaczęły skupować domy jednorodzinne. Mogą sobie pozwolić na przebicie wszystkich innych potencjalnych nabywców, ponieważ mają nieograniczone możliwości finansowania przy wyjątkowo niskich stopach procentowych.

W rezultacie ceny domów wzrosły o 20 procent i nawet wielcy gracze, tacy jak Zillow, są obecnie wypychani z rynku. I tu widzimy, o co ostatecznie chodzi: o Aladyna jako jednego hiperinteligentnego bota, który zarządza nie tylko całym bogactwem Wall Street, ale całym majątkiem publicznym i prywatnym. Dyrektorzy zarządzający i menedżerowie aktywów, tacy jak Anthony Malloy, mówią teraz: „Aladyn jest jak tlen. Bez niego nie moglibyśmy funkcjonować”.

A co z regulacjami rządowymi? Otóż Joe Biden mianował Briana Deese, członka zarządu BlackRock, na przewodniczącego Narodowej Rady Gospodarczej. Oznacza to w zasadzie, że nadzór nad Aladdin i BlackRock należy do obowiązków BlackRock.

Biden uczynił również szefa personelu BlackRock, Wally’ego Adeyemo, zastępcą sekretarza skarbu, dzięki czemu BlackRock ma teraz zarówno wysoką pozycję w skarbie, jak i rolę doradczą. Ale ta historia jest daleka od zakończenia. Dżin wyszedł z butelki. Ekspansja programu przekroczyła punkt krytyczny i bot kontroluje więcej bogactwa niż jakikolwiek człowiek czy kraj. W istocie, w miarę jak sztuczna inteligencja Aladdina będzie się rozwijać, a bot będzie zarządzał z roku na rok nowymi aktywami o wartości od jednego do dwóch bilionów dolarów, wydaje się nieuniknione, że tajna broń Wall Street w końcu stanie się właścicielem wszystkiego – a my niczego.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl

4 komentarze jak na razie.

  1. […] Global Cooperation, Growth and Energy Development w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, Larry Fink, CEO BlackRock, powiedział, że kraje uprzemysłowione z kurczącą się populacją są lepiej przygotowane na […]

  2. […] Global Cooperation, Growth and Energy Development w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, Larry Fink, CEO BlackRock, powiedział, że kraje uprzemysłowione z kurczącą się populacją są lepiej przygotowane na […]

  3. […] w kraju w ostatnich dniach. Rząd cieni, potężny kartel firm finansowych, takich jak BlackRock i Vanguard, giganci farmaceutyczni i wpływowi miliarderzy, tacy jak Bill Gates, obawiają się nie […]

  4. […] w kraju w ostatnich dniach. Rząd cieni, potężny kartel firm finansowych, takich jak BlackRock i Vanguard, giganci farmaceutyczni i wpływowi miliarderzy, tacy jak Bill Gates, obawiają się nie […]

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat