Boski kwiat lotosu: symbolika i znaczenie

Napisane przez Amon w sierpień - 29 - 2021


Wiele kwiatów posiada ogromne znaczenie od tysięcy lat w różnych kulturach. Lotos jest jednym z takich kwiatów, który dominuje w wielu religiach. Rośnie wzdłuż błotnistych wód i zanurza się w nich każdej nocy, nie zważając na brudne środowisko. Każdego ranka kwiat w cudowny sposób rozkwita na nowo, bez żadnych pozostałości na płatkach. Starożytni Egipcjanie symbolizują zmartwychwstanie lotosu z wiecznym życiem i stosowali go w swoich rytuałach ceremonii pogrzebowych. Kwiat lotosu działa jako potężne przypomnienie reinkarnacji i tajemnic życia pozagrobowego.

Chociaż różne kultury mają swoje interpretacje tego pięknego kwiatu, wśród starożytnych tekstów panuje zgoda co do tego, że kwiat lotosu symbolizuje duchowe oświecenie i odrodzenie.

Kwiat ten zadziwił ludzi swoją zdolnością do zanurzenia się w odmętach i odrodzenia się bez szwanku, co oznacza niesamowity codzienny cykl życia, śmierci i nagłego, nieskazitelnego odrodzenia. Proces ten można opisać jedynie jako cykl duchowy. To skojarzenie daje nam powód, dla którego lotos jest kojarzony z tak niebiańską symboliką.

„Jak kwiat lotosu rodzi się w wodzie, rośnie w wodzie i wznosi się z wody, by stanąć ponad nią nieskażony, tak ja, zrodzony w świecie, wychowany w świecie pokonawszy świat, żyję nieskażony przez świat.” – Gautama Buddha

Lotos jako tatuaż

Niezliczone osoby wierzą w posiadanie tatuażu z kwiatem lotosu, aby pokazać swoje oddanie wierze buddyjskiej lub hinduistycznej. Kwiat lotosu jest również przypomnieniem, aby pozostać pokornym i skupić się na rozwijaniu wewnętrznego spokoju. Tatuaż pomaga w rozwijaniu równowagi w życiu, ponieważ osiem płatków przedstawia osiem części duchowej ścieżki. Również czysto biały tatuaż z kwiatem lotosu lub kolorowy, daje wiadomość o łasce i miłości do wszystkich wokół.

Tatuaż Lotus pomaga w rozwijaniu równowagi w życiu, ponieważ osiem płatków przedstawia osiem części duchowej ścieżki.

Znaczenie w buddyzmie

W kulturze buddyjskiej i egipskiej, kwiat reprezentuje wszechświat. Buddyści wierzą, że Budda pojawił się na szczycie pływającego lotosu, a jego pierwsze kroki na Ziemi pozostawiły kwiaty lotosu.

Buddyjski lotos reprezentuje:

– Cierpliwość

– Czystość

– Mistycyzm

– Bezpośredni kontakt duchowy

– Pustkę po pożądaniu

– Zwycięstwo nad przywiązaniami

– Oświecenie i stan Bodhi

– Miłość i współczucie dla wszystkich rzeczy

– Samoświadomość

– Wierność podczas rozwoju duchowego

– Wzniesienie się z cierpienia

W symbolice buddyjskiej lotos symbolizuje czystość ciała, mowy i umysłu, ponieważ podczas gdy zakorzeniony jest w błocie, jego kwiaty rozkwitają na długich łodygach, jak gdyby unosiły się ponad błotnistymi wodami przywiązania i pożądania.

Pozycja lotosu

Powyższe znaczenia dały początek sposobowi siedzenia, który znany jest również jako pozycja lotosu. W tej pozycji nogi są skrzyżowane i schowane, co sprawia, że zgięte kolana wyglądają jak płatki lotosu. Pozycja ta jest uważana za niezbędną w większości praktyk jogi hinduistycznej, a także w medytacji buddyjskiej.

W tej pozycji podeszwy naszych stóp są schowane, co jest pozycją godną szacunku w świątyniach. Kwiat lotosu stanowi istotną część w tworzeniu mandali, duchowych i artystycznych reprezentacji boskich energii i medytacji.

Pozycja Lotosu (Padmasana)

Kolor kwiatu lotosu znaczenie

Kolor kwiatu lotosu odgrywa znaczącą rolę w Buddyzmie. Biały kwiat lotosu odnosi się do czystości umysłu i ducha; czerwony kwiat odnosi się do współczucia i miłości, niebieski kwiat lotosu oznacza zdrowy rozsądek i wykorzystanie logiki i mądrości, aby osiągnąć oświecenie. Różowy lotos reprezentuje historię Buddy, podczas gdy fioletowy kwiat wskazuje na mistycyzm i duchowość. Złoty kwiat lotosu reprezentuje osiągnięcie oświecenia.

Kolor Lotosu z pewnością wpływa również na jego ogólne znaczenie.

Etapy wzrostu kwiatu lotosu wskazują na różne etapy oświecenia w buddyzmie. Podczas gdy zamknięty lotos może oznaczać czas, zanim wyznawca buddyzmu odnajdzie Buddę lub oświecenie, w pełni rozkwitły kwiat reprezentuje samoświadomość. Błoto, w którym rodzi się lotos, oznacza, że ludzie rodzą się w świecie pełnym cierpienia. Ból czyni nas silniejszymi i uczy nas opierać się pokusie zła. Kiedy pozbywamy się wszystkich złych myśli z naszego umysłu, uwalniamy się z błotnistej wody i stajemy się jednym z Buddą. Kwiat lotosu reprezentuje odrodzenie, zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

Odrodzenie może wskazywać na zmianę poglądów, co może być akceptacją Buddy, tam gdzie kiedyś myśleliśmy, że go nie ma i zdolnością do zobaczenia naszych przeszłych złych uczynków. W dosłownym znaczeniu, kwiat lotosu w buddyzmie oznacza reinkarnację lub odrodzenie, gdzie dusza opuszcza świat w jego obecnej formie, aby narodzić się w innej.

Znaczenie lotosu w hinduizmie

Kwiat lotosu ma również ogromne znaczenie w hinduizmie. Wiele hinduskich bóstw jest przedstawianych trzymając kwiat w swoich rękach. Na przykład Pan Brahma, twórca wszechświata, jest również przedstawiany jako medytujący nad lotosem. Według pism wedyjskich lub Puran, Brahma narodził się z kwiatu lotosu, który powstał z pępka Pana Wisznu, stwórcy świata.

Chociaż Brahma jest często uważany za stwórcę wszechświata i różnych istot w nim żyjących, wiele Puran opisuje, że narodził się on z lotosu wyłaniającego się z pępka boga Wisznu.

Kwiat ten uważany jest za symbol piękna, dobrobytu i płodności. Według hinduizmu, wewnątrz każdego człowieka znajduje się duch Lotosu. Pisma hinduistyczne mówią, że Atman lub dusza ludzka żyje w lotosie wewnątrz serca. W wielkim piśmie, Bhagavad Gita, Pan Kryszna wyjaśnia, że lotos rośnie w wodzie, ale jego płatki pozostają suche. Radzi on ludziom, aby prowadzili życie jak lotos i wypełniali swoje obowiązki bez rozpraszania się materializmem i przywiązaniem.

Jadalne i lecznicze zastosowania kwiatu lotosu

Kwiat lotosu produkuje jadalne nasiona, które można jeść gotowane lub surowe.

Oprócz znaczenia religijnego w różnych religiach i ozdabiania tronów lub pełnienia funkcji siedzisk dla oświeconych istot, lotos jest wykorzystywany do celów jadalnych i leczniczych. Rodzina niebieskich lotosów, czyli Nymphaea, jest uprawiana dla jadalnych nasion i korzeni.

Amerykańska wersja tego kwiatu jest używana jako źródło pożywienia. W rzeczywistości, ludzie parzą kwiaty niebieskiego lotosu, aby zrobić herbatę o działaniu uspokajającym i łagodnym działaniu psychotropowym, aby zwiększyć tempo pracy i pokonać bezsenność.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz  • Facebook

Szukaj temat