Zespół specjalistów z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie twierdzi, że opracował tak mocne włókno, które z powodzeniem będzie można wykorzystać do budowy windy w kosmos. Naukowcy chwalą się, że jeden centymetr sześcienny takiego materiału jest w stanie wytrzymać ciężar ponad 800 ton.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie pochwalili się nowo opracowanym materiałem, który ma bardzo dużą wytrzymałość. To specjalne włókno zbudowane z nanorurek węglowych. Materiał jest silniejszy od czegokolwiek dotychczas. Specjaliści twierdzą, że można z niego nawet zbudować windę w kosmos.

Brzmi jak science fiction, ale w rzeczywistości winda, która mogłaby wynosić ludzi w kosmos, znajduje się w umysłach specjalistów od wielu lat. Najnowszy wynalazek chińskich badaczy przybliża pomysł do realizacji. Do tej pory ludzkość nie dysponowała na tyle silnym materiałem, który pozwoliłby rozpocząć budowę projektu.

NASA już w 2005 roku wyszła z inicjatywą, której celem było opracowanie specjalnego materiału, który będzie w stanie wytrzymać rozciąganie nie mniejsze niż 7 gigapaskali. Przewidziano nawet nagrodę w wysokości 2 mln dolarów, której to jednak do dziś nikt nie był w stanie odebrać. Tymczasem Chińczycy twierdzą, że ich włókno jest w stanie wytrzymać rozciąganie na poziomie 80 gigapaskali. Teoretyczna wytrzymałość to nawet 300 gigapaskali.

System dla windy kosmicznej ma wymagać około 30 tysięcy kilometrów kabli. Ponadto potrzeba wiele innych materiałów, które posłużą m.in. do budowy osłony. Istnieje też problem ponownego wejścia w atmosferę, co wiąże się z wysokimi temperaturami i możliwością przepalenia kabli.

Chińscy uczeni prowadzą prace z Rosjanami, którzy również wykazują zainteresowanie takim projektem. Na razie nie wiadomo, kiedy miałaby w ogóle zacząć się budowa takiej windy. Raczej prędko to nie nastąpi. Na razie pozostaje nam podziwianie piękna kosmosu z powierzchni Ziemi. W tym celu potrzebujecie tylko teleskop. Poniżej znajdziecie oferty na tego typu urządzenia.

Źródło: www.komputerswiat.pl

7 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat