9 miesięcy temu świat lotem błyskawicy obiegła sensacyjna wiadomość o ustanowionym przez Chińczyków rekordzie temperatury plazmy w swoim najpotężniejszym na świecie sztucznym słońcu o nazwie EAST.

Teraz dochodzą do nas wieści o tym, że jeszcze w tym roku uda się osiągnąć najważniejszy cel tej technologii. Przypomnijmy, że Chińczycy uwięzili i utrzymali w polu magnetycznym plazmę o temperaturze elektronów aż 100 milionów stopni Celsjusza i jonów na poziomie 50 milionów stopni oraz uzyskać energię cieplną na poziomie 10 MW. 100 milionów stopni Celsjusza to temperatura aż 7 razy większa od tej panującej wewnątrz Słońca. Naukowcy z Państwa Środka tym samym pobili swój rekord z 2016 roku, gdy udało się im zainicjować fuzję jądrową i wytworzyć plazmę o temperaturze 50 milionów stopni Celsjusza oraz utrzymać ją przez aż 102 sekundy.

Celem projektu EAST jest podtrzymanie plazmy (jonów i elektronów) o temperaturze 100 milionów stopni Celsjusza przez prawie 17 minut. Pierwsza część celu została osiągnięta, teraz pozostaje druga, najtrudniejsza. Chińczycy zapowiedzieli jednak, że chcą tego dokonać jeszcze w tym roku. Nie będzie to łatwe zadanie, ale naukowcy prognozują, że dzięki nowym magnesom bazującym na najnowszej technologii nadprzewodników wysokotemperaturowych, uda się osiągnąć ten cel. Pomimo tego faktu, pierwsze komercyjne sztuczne słońca nie pojawią się szybciej, niż za ok. 5 lat.

Państwo Środka kolejny raz pokazuje całemu światu, że to tam czynione są największe postępy w rozwoju technologii fuzji jądrowej, która będzie źródłem taniej energii przyszłości. Chińczycy wierzą, że dzięki niej uda się odmienić nie do poznania na lepsze ich kraj i zaspokoić rosnące w galopującym tempie wszystkie potrzeby energetyczne.

Kolejny kamień milowy ma zostać pokonany przez inżynierów z Instytutu Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei, którzy na co dzień udoskonalają i prowadzą eksperymenty na swoim tokamaku fuzji jądrowej o nazwie EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak). Ostatnie dokonania Chińczyków i zapowiadane nowe, przybliżają nam spełnienie marzenia ludzkości o okiełznaniu technologii, która dałaby nam nieograniczone źródło taniej energii.

Reaktor fuzyjny HL-2M (EAST) działa na dość prostej zasadzie, ale na razie ciężkiej w opanowaniu. W tokamaku umieszczane są jądra wodoru i poddawane są środowisku gigantycznej temperatury i ciśnienia. Wówczas jądra wodoru łączą się, tworząc cięższe izotopy: deuter i tryt, a następnie hel oraz produkując ogromne ilości energii. Zaledwie jedna szklanka wody dawać ma jej tyle, ile pół miliona baryłek ropy naftowej.

Na całym świecie prowadzone są prace nad wieloma różnymi reaktorami fuzyjnymi, ale wszystkie dążą do jednego celu, którym jest wyprodukowanie energii w opłacalny sposób. Według najnowszych prognoz, będzie to możliwe w komercyjny sposób już za 5 lat w przypadku Chin i 7 lat jeśli chodzi o USA i Europę.

Źródło: GeekWeek.pl/GlobalTimes/ Fot. Twitter

Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat