Ludzki mózg jest tak sprytnie zaprojektowany, że przypadkowe uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie sieci neuronowej może generować efekty na dużą skalę, które nie szkodzą człowiekowi, a wręcz przeciwnie, dostarczają wielu nowych wrażeń. Mówimy tu o halucynacjach, wpływach na system sensoryczny, które pochodzą z wnętrza samego mózgu. Nowoczesne technologie pozwalają na celowe uruchamianie takich reakcji bez szkody dla człowieka.

Technika halucynacji kierowanej opiera się na efekcie Ganzfelda, który mówi, że kiedy mózg otrzymuje silny sygnał stymulujący tylko w jednym obszarze, automatycznie zaczyna “wymyślać” sygnały w innych obszarach.

Na przykład, jeśli spojrzysz w ciemność i posłuchasz białego szumu, mózg rysuje wyimaginowany obraz, chociaż oczy nie otrzymują ani jednego fotonu światła. A jeśli w absolutnej ciszy uruchomisz szum na ekranie, mózg uzupełni je halucynacjami dźwiękowymi.

Jeden z ciekawych eksperymentów z halucynacjami kierowanymi został przeprowadzony przez gospodarza telewizyjnego i wynalazcę Dereka Müllera, który zamknął się w bezechowej i całkowicie zaciemnionej komorze na 45 minut, aby przeprowadzić eksperyment deprywacji sensorycznej.

Jego mózg, który od razu stracił 90% sygnałów ze świata zewnętrznego, pozostał w pełni sprawny, a Derek nie oszalał. Ponadto, przy braku bodźców zewnętrznych, zaczął odczuwać najsubtelniejsze wibracje swojego serca i przepływ krwi przez żyły.

To nie była halucynacja, tylko to, że mózg przestawił się na przetwarzanie sygnałów, które pozostawały do jego dyspozycji, wzmacniając je i przedstawiając w formie wrażeń zrozumiałych dla umysłu.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat