Dlaczego ludzie widzą te same sny przed śmiercią?

Napisane przez Amon w Wrzesień - 13 - 2020

Specjaliści z American Center for Hospice and Palliative Care w Buffalo obserwują chorych od 10 lat i dokonują dość intrygującego odkrycia: okazuje się, że na krótko przed śmiercią ludzie zaczynają mieć te same sny. Ludzie, którzy przeszli tzw. śmierć kliniczną, czyli odwracalne stadium śmierci, które jest swego rodzaju okresem przejściowym między życiem a śmiercią biologiczną, często mówią o dziwnych wizjach. Z reguły całe ich życie miga przed oczami, po czym znajdują się w ciemnym tunelu, który kończy się jasnym światłem, a niektórzy nawet spotykają długo zmarłych krewnych.

Jednak 10-letnie badania przeprowadzone przez lekarzy w Buffalo Hospice and Palliative Care Center pod kierownictwem Christophera Kerra pokazują, że na trzy tygodnie przed śmiercią ludzie zaczynają mieć dziwne wizje – te same sny. Obserwując ponad 13 tysięcy umierających w tym czasie pacjentów, eksperci odkryli, że 88% ludzi ma niewiarygodnie żywe sny w przeddzień śmierci.

Według pacjentów, w 72% przypadków we śnie komunikowali się oni ze zmarłymi krewnymi i przyjaciółmi, doświadczając jednocześnie ciepłych uczuć. 59% pacjentów w ostatnich snach pakowało walizki lub kupowało bilety – wyruszali w swoją ostatnią podróż. Niektórzy z nich byli już w pociągu lub w samolocie, a niekiedy znajdowali obok siebie długo zmarłych krewnych, z którymi radośnie się porozumiewali. 29% pacjentów widziało również swoich krewnych i przyjaciół we śnie, ale żyjących. W końcu 28% zaobserwowało w swoich ostatnich snach różne wspomnienia z ich odchodzącego życia – pewne wydarzenia, które pozostawiły przyjemne wrażenie. Wyjątkiem były umierające dzieci: najczęściej śniły im się zmarłe zwierzęta domowe, które rozpoznały.

Tajemnicze sny zaczynają się około 10-11 tygodni przed śmiercią, a w ciągu 3 tygodni ich częstotliwość gwałtownie wzrosła, a sny stają się jaśniejsze. Niestety, Christopher Kerr i jego zespół nie potrafią wyjaśnić tego zjawiska. Być może w przeddzień śmierci w mózgu zaczynają zachodzić pewne zmiany, które prowadzą do pojawienia się takich snów. Jedno jest pewne: uspokaja to ludzi i zmniejsza strach przed nadchodzącą śmiercią.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

jedna odpowiedz jak na razie.

  1. Zbigniew01 pisze:

    Coś jest w tych snach przed odejścięm mojemu ojcu sniło się że go wzieli do helikoptera i gdzieś leciał

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat