Brazylijska Biblioteka Narodowa w Rio de Janeiro zawiera w sobie bardzo interesujący dokument opisujący starożytne miasto na które natrafili podróżujący lądem Portugalczycy. Tajemniczy manuskrypt zwany “Dokumentem 512” opisuje drogę która poprowadziła podróżników do odkrycia tego już wówczas opuszczonego miasta.

Sam manuskrypt pochodzi jeszcze z 1753 roku. Konstrukcja tekstu stanowi mieszankę pomiędzy listem a pamiętnikiem, w którym autor opowiada o starożytnym jego zdaniem mieście. Twierdził, że natrafili oni na kamienne domy i wspaniałe szerokie ulice które bardziej niż budowle żyjących tam ludzi przypominały architekturę Greków. Teksty opisują wiele innych szczegółów które sprawiały wrażenie nieodpowiednich dla południowo amerykańskiej kultury. Mężczyźni twierdzili, że natrafili tam na wiele tajemniczych hieroglifów, które o dziwo, wielu z dzisiejszych czytelników tego manuskryptu przypisuje starożytnej Grece i literom Fenicjańskim.

Odnalezione w mieście domostwa, były bardzo dobrze udekorowane jednak Portugalczycy twierdzą, że były one opuszczone przez długi czas i nie miały w środku żadnych przedmiotów. Ponadto, autor twierdził że ​​wszystkie domy w mieście, ze względu na ich regularność i symetrię, wydawały się stanowić całość, zupełnie jakby należały do jednego właściciela. Możliwe zatem, że nie było to wcale miasto, ale jakiś zaginiony pałac? Z tym że w dalszym ciągu nie wyjaśnia to kwestii tajemniczych Grecko/Fenickich znaków!

Niezależnie od tego z czym mieli oni doczynienia, portugalska ekspedycja Bandeirantes natrafiła na nie w południowo-wschodniej Brazylii w regionie nazywanym dziś Sertão. Odnaleziono je zresztą zupełnym przypadkiem, ponieważ oryginalnie wybrali się oni w poszukiwaniu kopalni Muribeca, czegoś w rodzaju brazylijskiej wersji El Dorado. Odnalezienie tajemniczego miasta, było więc uznane za dobrą monetę, aż do momentu gdy poszukiwacze zdali sobie sprawę, że nie trafili w poszukiwane przez siebie miejsce.

Enigmatyczny tekst rękopisu uzupełniają osobliwe szczegóły, takie jak dokumentacja odkrycia worka złotych monet z sylwetką łucznika i korony, lub reprodukcją hieroglifów skopiowanych z różnych zakątków miasta. Czy sugerowane przez niektórych podobieństwo pomiędzy tajemniczymi symbolami a znakami greckich i fenickich liter to jedynie przypadek? Manuskrypt jest dostępny na stronie Brazylijskiej Biblioteki Narodowej, a zatem jeśli ktoś jest zainteresowany jego lekturą zapraszam pod poniższy link.

Źródło: www.innemedium.pl
10 Udostępnień
Kategorie: Tajemnice Świata

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat