jean-leon_gerome_003

Wielu z pasjonatów historii cywilizacji starożytnego Egiptu, skupia się na najbardziej znanym elemencie ich architektury, czyli piramidach. Tymczasem to właśnie Wielki Sfinks w Gizie jest jednym z najbardziej enigmatycznych, monumentów starożytności jaki kiedykolwiek stworzono. Wielu z badaczy, nawet przedstawiających szeroko pojęty główny nurt uważa, że nie można wykluczyć, iż został zbudowany przez kulturę, która znacznie poprzedza cywilizację egipską.

Mający 73 metry długości i 20 metrów wysokości, Wielki Sfinks w Gizie to największy monolit na powierzchni Ziemi. Na dodatek, jego istnienie zostało „odkryte” dopiero w roku 1817, kiedy to wykopaliska archeologiczne, prowadzone przez Giovanniego Battistę Caviglia zdołały odsłonić klatkę piersiową Sfinksa.

 

Co ciekawe, biorąc pod uwagę dowody znalezione na płaskowyżu w Gizie, piramidy i Sfinks mogą być jednymi z wielu megalitycznych budowli, które przetrwały Wielki Potop. Archeolodzy głównego nurtu nie mają żadnego pojęcia, o tym kto wzniósł tak majestatyczny pomnik, o którym nie ma wspomnienia w żadnym źródle pisanej historii. Stąd właśnie zrodziła się idea, że powstanie Sfinksa mogło mieć miejsce na długo przed pojawieniem się pisma.

great_sphinx_of_giza_2

Jak nie trudno się dziwić istnieje wiele teorii zakładających, że Sfinks jest reliktem przedpotopowej cywilizacji. Przykładowo, dwaj ukraińscy badacze zaproponowali teorię zgodnie z którą sugerują, że Wielki Sfinks ma około 800 000 lat. Zgodnie z ich badaniami, cały krajobraz płaskowyżu Giza, w tym piramidy i Sfinks, prezentuje oznaki erozji. Ten dość interesujący fakt doprowadził naukowców do sugestii, że piramidy i Sfinks kiedyś były zanurzone pod wodą.

desktop_11-08-2016_19-42-29-760

Inny badacz, Dr Robert M. Schloch był jednym z pierwszych naukowców rozważających tę teorię. Na początku lat 90-tych, Dr Schlock zasugerował, że Sfinks jest tysiące lat starszy niż zdaje się archeologom. Tak jak w przypadku naukowców z Ukrainy propozycja ta została oparta na śladach erozji znajdujących się na pomnikach i otaczających ja skałach, jednakże on datował je na 5000-9000 lat pne.

668

Jednak to nie wszystko! Archeolodzy doskonale wiedzą, że starożytni Egipcjanie, byli bardzo skrupulatni w zapisywaniu swojej historii dla przyszłych pokoleń.  Jednakże, o dziwo, nie mieli oni napisanego ani jednego tekstu, który opisywałby historię powstania Sfinksa. To tak, jakby sami Egipcjanie przyznawali się, że Wielki Sfinks nie został zbudowany przez nich. Sfinks jest jedną z niewielu budowli starożytnego Egiptu, a nawet całego starożytnego świata która nie ma też na swojej powierzchni żadnych napisów. Według niektórych tekstów starożytni Egipcjanie, określali Sfinksa jako  Hor-em-akht czyli „Horus na Horyzoncie”.

personalized_papyrus_art_sphinx3

Cały ten temat staje się jeszcze bardziej jasny gdy weźmie się pod uwagę dokumenty znalezione w Gizie przez Auguste Marietta w 1850 roku, w ruinach świątyni Izydy. Wyraźnie stwierdzały one, że faraon Khufu (czyli Cheops) odnowił monument Sfinksa. Wskazuje to również na fakt, że Sfinks został dużo wcześniej niż rządy faraona Cheopsa.

inventory_stela_1906

Zgodnie ze wspomnianym tekstem:

„Niech żyje Król Górnego i Dolnego Egiptu, Cheops,
Znalazł on dom Izydy, pani piramidy, z boku pustego Hwran (Sfinksa)
Zbudował piramidę obok świątyni tej bogini, i zbudował piramidę dla córki króla Henutsen obok tej świątyni.
Miejsce Hwran Horemakhet znajduje się na południowej stronie Domu Izydy, Pani piramidy
Odnowił figury, wszystkie pokrył malunkami, opiekuna atmosfery, który prowadzi wiatry swym wzrokiem.
Zastąpił on tylną część głowy Nemes, która została zniszczona i zastąpił ją pozłacanym kamieniem
Postać tego boga, wykuta w kamieniu, jest solidna i przetrwa wieczność, utrzymując swą twarz i patrząc zawsze na Wschód „

Francuski egiptolog Gaston Maspero, który badał Sfinksa w 1920 roku stwierdził, że zgodnie z trzynastą linijką, kartusza z Khephren dowód na starodawność Sfinksa jest niemal pewny. Sfinks został pochowany w piasku na długo przed czasem Cheopsa i jego poprzedników. Pytanie brzmi, jak stary jest on w rzeczywistości ?

Źródło: www.ancient-code.com

Tłumaczenie : www.innemedium.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat