800px_Muammar_al_Gaddafi_2C_12

Dzięki temu, że Wikileaks niedawno opublikowało e-maile Hillary Clinton, wiadomo teraz dokładnie, jak Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) przetransformowała się z organizacji obronnej we współczesnych imperialistycznych piratów berberyjskich.

Podczas libijskiego powstania z 2011 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nr 1973, która wezwała do zawieszenia broni i zaaprobowała użycie środków militarnych do ochrony ludności cywilnej. Po przyjęciu rezolucji 17 marca 2011 roku, uformowała się koalicja państw pod egidą NATO. Jej celem było stworzenie tak zwanej „strefy zakazu lotów” nad Libią.

Zważywszy na fakt, że to przede wszystkim Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za mordowanie arabskiej ludności cywilnej, pomysł, że zdominowana przez USA organizacja wojskowa NATO miałaby przejmować się „ochroną” arabskich cywilów, jest oczywistym absurdem.

Prawdziwy powód ataku na Libię przedstawił znany amerykański zreformowany „ekonomiczny hitman”, John Perkins.

Perkins wskazuje, że w ataku na Libię, tak samo jak na Irak, chodziło o władzę i kontrolę zasobów – nie tylko ropy naftowej, ale i złota. Libia miała najwyższy poziom życia w Afryce. „Według MFW Bank Centralny Libii w stu procentach należy do państwa. MFW szacuje, że bank posiada w swych skarbcach prawie 144 ton złota”, pisał Perkins.

NATO ruszyło tam, żeby niczym współcześni piraci berberyjscy ograbić Libię z jej złota. Panafrykanistyczny Kaddafi, były prezydent Unii Afrykańskiej, doradzał, by Afryka wykorzystała obfite zasoby złota w Libii i Afryce Południowej do stworzenia afrykańskiej waluty opartej na złotym dinarze. Poza Perkinsem mówiły o tym również rosyjskie media.

„Co istotne, na kilka miesięcy przed uchwaleniem rezolucji ONZ, która pozwoliła Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom na wysłanie wojsk do Libii, Muammar al-Kaddafi otwarcie zalecał stworzenie nowej waluty, która stanowiłaby konkurencję dla dolara i euro. W istocie nawoływał kraje afrykańskie i muzułmańskie do zawiązania przymierza, które postawiłoby sobie za cel stworzenie nowej waluty, złotego dinara, jako głównej waluty obiegowej oraz wykorzystywanej przy zagranicznych transakcjach. Sprzedaż ropy i pozostałych surowców Stanom Zjednoczonym i reszcie świata odbywałaby się wyłącznie w złotych dinarach”, wyjaśniał Perkins.

serveimage

Rewelacje z e-maila do Hillary Clinton

Wikileaks wypuściło nieutajniony dokument amerykańskiego Departamentu Stanu, wysłany 2 kwietnia 2011 roku drogą elektroniczną do Hillary. Kluczowy doradca Clinton, Sidney Blumenthal potwierdził to, o czym pisał Perkins – a mianowicie, że atak na Libię nie miał nic wspólnego z rzekomym zagrożeniem ze strony Kaddafiego dla Stanów Zjednoczonych i NATO, a w rzeczy samej miał służyć zagarnięciu jego złota.

„Rząd Kaddafiego posiada 143 tony złota i podobną ilość srebra. Pod koniec marca 2011 roku zapasy te zostały przeniesione ze skarbców Centralnego Banku Libii w Trypolisie do Sabhy (na południowym zachodzie, w kierunku libijskiej granicy z Nigrem i Czadem)”, poinformował Hilary Clinton Sidney Blumenthal.

Blumenthal podał powód gromadzenia przez Kaddafiego tego cennego kruszcu: „Złoto zostało zgromadzone, zanim pojawił się obecny konflikt, i miało być wykorzystane do ustanowienia panafrykańskiej waluty opartej na libijskim złotym dinarze. Plan ten miał zapewnić frankofońskim krajom afrykańskim alternatywę dla francuskiego franka (CFA)”.

Wymienia on powody natowskiego ataku i francuskiej imperialnej grabieży: „Oficerowie francuskiego wywiadu odkryli ten plan wkrótce po wybuchu obecnego powstania i był to jeden z czynników, które przyczyniły się do podjęcia przez prezydenta Nicholasa Sarkozy’ego decyzji zaangażowania Francji w atak na Libię”.

Było kilka przesłanek, które stały za nielegalną wojną Francji i NATO przeciwko Libii. Według Blumenthala Sarkozy chciał „a) zapewnić Francji większe udziały w libijskiej produkcji ropy, b) zwiększyć francuskie wpływy w Afryce Północnej, c) poprawić sytuację wewnętrzną we Francji d) dać francuskim siłom zbrojnym okazję do odzyskania swojej pozycji na świecie, e) odpowiedzieć na zaniepokojenie jego doradców długofalowymi planami Kaddafiego, obejmującymi wyparcie Francji jako dominującej potęgi z francuskojęzycznej Afryki”.

Podczas faworyzowanego po drugiej wojnie światowej neokolonializmu, w okresie zimnej wojny, woleliśmy przekupywać przywódców afrykańskich, żeby pomogli nam grabić zasoby swoich krajów. Oczywiście Stany Zjednoczone tłumiły w zarodku wszelkie panafrykańskie zapędy oraz unicestwiały potencjalnych przywódców pokroju Patrice’a Lumumby.

Grabienie arabskich i afrykańskich zasobów i mordowanie arabskiej ludności cywilnej od dawna było w planach amerykańskich neokonserwatystów. Organizacja Project for New American Century (Projekt dla Nowego Amerykańskiego Wieku, PNAC) miała swoją listę namierzonych krajów arabskich i niewiele zważania na ofiary śmiertelne wśród arabskiej ludności.

W swojej książce pt. „Winning Modern Wars” (Wygrywanie współczesnych wojen) generał Wesley Clark napisał: „Kiedy w listopadzie 2001 roku ponownie zjawiłem się w Pentagonie, jeden ze starszych oficerów wojskowych znalazł chwilę na krótką rozmowę. Zgadza się, nadal zamierzamy zwrócić się przeciwko Irakowi, powiedział. Ale jest coś więcej. Omawiano to w ramach planowanej pięcioletniej kampanii, dodał, i na liście znajduje się siedem krajów – Irak, Syria, Liban, Libia, Iran, Somalia i Sudan.

W Libii mieliśmy do czynienia ze staroświeckim dziewiętnastowiecznym imperializmem – rozmyślnym grabieniem zasobów suwerennego kraju przez potężniejszych zachodnich konkwistadorów.

Tłumaczenie: PRACowniA
Artykuł na SOTT: Hillary’s emails confirm France and US killed Qaddafi for his gold and oil

2K Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat