Eksperyment badający efekt ganzfelda

Czasami halucynacje mogą pojawić się u zdrowego człowieka, jeśli znajduje się on w jednorodnym środowisku słuchowym i wzrokowym. Na przykład, badacze Arktyki, którzy przez długi czas muszą patrzeć na niekończące się połacie lodu, lub górnicy, którzy po nieszczęśliwym wypadku znaleźli się zamknięci w kopalni. Zjawisko to nazywane jest “efektem ganzfeld”, z niemieckiego “pełne pole”. Niektórzy ludzie celowo wywołują w sobie takie wizje. Czy jest to niebezpieczne dla psychiki?

Czym jest efekt Ganzfelda?

O jego istnieniu ludzie wiedzieli już od dawna. Tak więc ludzie północy, którzy mieli do czynienia z takimi zjawiskami, wierzyli, że wizje te są wysyłane do człowieka przez duchy. Uczniowie Pitagorasa spędzali dużo czasu w ciemnych jaskiniach, aby zdobyć mądrość poprzez połączenie się ze swoją podświadomością. Kiedy znajdujemy się w jednorodnej, niezakłóconej przestrzeni, gdzie nie ma nic, co mogłoby przyciągnąć wzrok, mogą pojawić się halucynacje. Mózg nie odbiera informacji, ani wzrokowych, ani słuchowych. Nie potrafi istnieć w rzeczywistości, w której nie ma informacji, więc przyjmuje za podstawę biały szum i uzupełnia go jakimś obrazem wizualnym.

Efekt ganzfelda nie jest aberracją. Opiera się na pracy mózgu, który musi otrzymywać strumień informacji od zmysłów. Za ich pomocą rozpoznaje znane mu modele, podaje gotowe szablony. Nie trzeba mu wydawać żadnych poleceń ani instrukcji, mózg samodzielnie wykonuje tę pracę. Jeśli nie ma wystarczającej ilości informacji wizualnych, sam uzupełnia wizualny obraz wrażeń, czyli człowiek widzi to, czego tak naprawdę nie ma.

Zostało to potwierdzone eksperymentalnie w latach trzydziestych przez Wolfganga Metzgera. Jego uczestnicy, przez długi czas patrząc na jednolite pole, zaczęli widzieć halucynacje. Istnieją instrukcje, według których można wywołać u siebie takie wizje.

Aby wypróbować tę metodę na sobie, trzeba znaleźć czystą piłeczkę pingpongową, przeciąć ją na pół. Wskazane jest, aby włączyć czerwone światło w pokoju lub wyłączyć oświetlenie. Aby wytworzyć “biały szum”, trzeba dostroić radio tak, aby słychać było tylko szum. Następnie należy położyć się, umieścić połówki piłeczek na oczach i czekać. Jeśli nie zaśniesz, to halucynacje mogą pojawić się po 10-30 minutach.


Eksperci odradzają takie praktyki. Psychiatrzy piszą, że procedura ta jest stresująca dla psychiki. Jeśli człowiek wielokrotnie wywoływał u siebie takie wizje, może rozwinąć stany neurotyczne. Ale jeśli miałeś do czynienia z tym zjawiskiem, nie powinieneś się tym przejmować, nie powinno być żadnych negatywnych konsekwencji dla psychiki.

Efekt ganzfelda i telepatia

Uważa się, że efekt ganzfelda jest związany z jasnowidzeniem. Ze względu na fakt, że analizatory słuchowe i wzrokowe są całkowicie wyłączone, człowiek wydaje się wypadać z obiektywnej rzeczywistości i może pogrążyć się w dialogu z podświadomością. To właśnie ona tworzy w głowie różne obrazy. Wielu uważa, że w ten sposób można nawiązać kontakt z uniwersalnym polem informacyjnym i odbierać stamtąd wiadomości. W latach 70-tych przeprowadzono eksperymenty nad przekazywaniem informacji telepatycznie.

Jeden z badanych siedział w pokoju z przyćmionym czerwonym oświetleniem, przed sobą miał połówki piłeczek pingpongowych, w uszach słuchawki z białym szumem. W innym pomieszczeniu siedział drugi badany, który próbował przekazać wiadomość używając zdolności parapsychicznych. W eksperymentach w 1983 roku wzięło udział 354 osób, 34% uczestników wybrało właściwą kartę spośród zaproponowanych. W podobnym badaniu z 1985 roku liczba ta wzrosła do 37%. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobieństwo przypadkowego odgadnięcia wynosi 25%, można powiedzieć, że w tamtym czasie nie udało się udowodnić obecności zdolności telepatycznych.

Dla osób, które chciałby przeprowadzić na sobie taki eksperyment zamieszczam gotowy dźwięk „białego szumu” który niezbędny jest, aby doszło do jakichkolwiek efektów. Osobiście doświadczenie to przeprowadzałem kilkukrotnie z powodzeniem.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat