Egipski krzyż Ankh znaleziony w Meksyku

Napisane przez Amon w styczeń - 26 - 2022


Calixtlahuaca, dzisiejsza Toluca posiada jeden z najbardziej tajemniczych obiektów odkrytych w Meksyku. Monument nr 4, Ołtarz Krzyża lub Tzompantli jest niezwykle podobny do krzyża Ankh w starożytnym Egipcie. Ankh znany również jako klucz życia był starożytnym egipskim znakiem hieroglificznym, który oznaczał „życie”. W rzeczywistości reprezentuje on koncepcję życia wiecznego, co według historyków jest ogólnym znaczeniem tego symbolu.

Jest to jeden z najważniejszych symboli starożytnego Egiptu, a jednocześnie jeden z najbardziej tajemniczych, ponieważ jego pochodzenie do dziś pozostaje zagadką dla egiptologów i żadna hipoteza nie została w pełni zaakceptowana.

Symbol ten często pojawia się na egipskich malowidłach grobowych i innych dziełach sztuki, często na końcu palców boga lub bogini, które reprezentują bóstwa z zaświatów. Symbol podobny do ankh często pojawia się w minojskich i mykeńskich miejscach, często pojawiał się na monetach ze starożytnego Cypru i Azji Mniejszej, jest również używany do reprezentowania planety Wenus i metalu – miedzi.

Ale dlaczego symbol Ankh znajduje się w Meksyku?

Stanowisko archeologiczne Calixtlahuaca znajduje się na wysokości około 2500 metrów, a na jego terenie znajduje się kilka zabytków. Spośród nich wyróżniamy strukturę Tzompantli. Tzompantli to rodzaj drewnianego stelażu lub palisady udokumentowany w kilku cywilizacjach mezoamerykańskich. Był on używany do publicznego wystawiania ludzkich czaszek, zazwyczaj jeńców wojennych lub innych ofiar. Jest to rusztowanie podobne do konstrukcji słupów, na których umieszczano głowy i czaszki po uprzednim wykonaniu w nich otworów.

Tzompantli obecny w Calixtlahuaca jest ołtarzem krzyżowym ozdobionym czaszkami, które są wyrzeźbione w kamieniu. Pierwotnie było ich ponad dziesięć, dziś pozostały tylko dwie oryginalne i replika trzeciej. Jednak to, co czyni tę konstrukcję tak tajemniczą, to fakt, że przypomina ona egipski symbol Ankh.

Według Richarda Cassaro:

„Aztekowie i Egipcjanie byli równoległymi cywilizacjami pod wieloma względami, pomimo tego, że rozwijali się po przeciwnych stronach Oceanu Atlantyckiego. Obie kultury budowały piramidy, obie używały symboliki solarnej i obie wierzyły w życie po śmierci, przygotowując swoich zmarłych do podróży w zaświaty poprzez skomplikowaną i wysoce rytualną ceremonię.”

Podobieństwo między niektórymi strukturami znalezionymi w Calixtlahuaca w porównaniu do niektórych symboli i struktur z Egiptu jest dość interesujące. Obie te kultury miały podobne zastosowanie krzyża „Tau”. Starożytny egipski Ankh był krzyżem „Tau”, który miał pętlę na szczycie. Starożytni Aztekowie i Majowie używali podobnej symboliki w swoim krzyżu.

Dlatego właśnie „krzyż Ankh znaleziony w Meksyku” jest fascynujący. Dlaczego Aztekowie mieliby celowo odchodzić od konwencjonalnego użycia krzyża „Tau” i modyfikować go tak, jak zrobili to w Calixtlahuaca, dodając pętlę, tak jak zrobili to Egipcjanie?

Dla Egipcjan symbol Ankh był bardzo ważnym glifem, który był związany z życiem pozagrobowym. Starożytni Egipcjanie byli niezwykle uduchowieni i mocno wierzyli, że człowiek nadal żyje w życiu pozagrobowym. Dlatego właśnie krzyż Ankh był dla nich tak ważny. W Ameryce Środkowej mamy podobną historię, gdy mówimy o Majach i Aztekach, którzy wierzyli, że człowiek nadal będzie żył w życiu pozagrobowym. Krzyż TAU był wypisany na czole każdej osoby przyjętej do Misteriów Mitry. Kiedy król był wtajemniczany w egipskie misteria, TAU umieszczano przy jego ustach. Był on tatuowany na ciałach kandydatów w niektórych Misteriach Indian amerykańskich. Dla kabalistów TAU oznaczało niebo i pitagorejskie tetraktys. Kaduceusz Hermesa był rozwinięciem krzyża TAU. – Święte teksty

W Calixtlahuaca znajduje się wiele zabytków, które nie zostały jeszcze odkopane. Jest jeszcze wiele do zrobienia na tym terenie, a archeolodzy mają nadzieję odkryć więcej informacji na temat tego starożytnego kompleksu i jego mieszkańców.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat