Elon Musk: „Starship” może polecieć na Marsa w 2024 roku

Napisane przez Amon w Październik - 31 - 2020

Miliarder, wizjoner i założyciel prywatnej firmy kosmicznej „SpaceX” oraz producent samochodów elektrycznych „Tesla Motors”, Elon Musk, jest przekonany, że jego planowany hybrydowy statek kosmiczny wielokrotnego użytku o nazwie „Starship” zostanie wystrzelony na Marsa w ciągu najbliższych czterech lat.

Statek o długości od 118 do 120 metrów, średnicy 9 metrów, masie 120 ton i sześciu silnikach – trzech stałych i trzech ruchomych – ma w przyszłości przejąć wszystkie misje SpaceX, które dotychczas były prowadzone przez rakiety nośne “Falcon 9” i “Falcon Heavy”. Obejmują one wynoszenie satelitów, loty dostawcze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jak również lądowanie na planetach lub innych ciałach niebieskich i powrót na Ziemię.  Statek składający się zasadniczo z dwóch elementów: Pierwszy stopień rakietowy zwany “Super Heavy”, który zgodnie z planem ma być obsługiwany przez 28 do 31 silników SpaceX Raptor i będzie napędzał górny stopień statku kosmicznego na orbitę ziemską o sile ciągu do 6.200 ton. Tam Starship oddzieli się od Super Heavy i wystartuje z własnymi silnikami do celu swojej misji.

Statek kosmiczny z komponentami rakiety wielokrotnego użytku będzie specjalnie zaprojektowany do transportu ładunków i astronautów na Marsa, spełniając prawdopodobnie największe życzenie Elona Muska, aby w niezbyt odległej przyszłości stworzyć na Czerwonej Planecie obsadzoną placówkę. Do tego czasu jednak potrzeba jeszcze kilku testów, począwszy od osiągnięcia orbity ziemskiej, a skończywszy na lądowaniu na powierzchni Marsa.

W tym momencie Starship jest jeszcze w fazie prototypu i testów i wykonał już kilka udanych lotów testowych. Ostatnie z nich miały miejsce 4 sierpnia i 3 września tego roku w ośrodku testowym SpaceX w Boca-Chica w amerykańskim stanie Texas, gdzie prototypowa wersja statku Starship osiągnęła wysokość około 150 metrów. Następnym celem jest próba z wysokością ponad 20 kilometrów i miękkim lądowaniem, ale data nie została jeszcze ustalona.

Jednak plany Muska z pewnością wprowadzą kosmicznych turystów na orbitę księżycową najpóźniej do 2023 roku. Musk ma nadzieję, że rok później będzie mógł rozpocząć bezzałogową misję na Marsa.

Jak donosi Space.com, Musk twierdzi, że taka misja może być rzeczywiście przeprowadzona w ciągu trzech lat, ale trzeba by poczekać na odpowiednią okazję, aż Mars i Ziemia znajdą się w najbardziej korzystnej dla siebie symetrii, aby czas podróży był jak najkrótszy. A ze względu na położenie planety zwykle między oknami startowymi jest dwuletnia przerwa.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat