Empatia: Obalanie mitów i błędnych przekonań

Napisane przez Amon w Styczeń - 19 - 2021


Ponieważ ludzie nie są w stanie zrozumieć tych, którzy są inni, ten artykuł pomoże obalić niektóre z mitów dotyczących empatii. Jeśli kiedykolwiek nazywano cię osobą kruchą, nadwrażliwą, słabą, temperamentną i melodramatyczną, istnieje szansa, że stanowisz wyjątkową grupę osób zwanych empatiami. Empaci są rzadkością, ponieważ tylko szacunkowo pięć procent populacji wykazuje cechy związane z empatią. To co odróżnia empatów od reszty populacji to ich niesamowita zdolność do odczuwania myśli i emocji innych ludzi.

Według znanej, doświadczonej autorki, Christel Broederlow, empata posiada unikalną zdolność do odczuwania różnych poziomów własnych emocji, ale również tych, które emanują z otoczenia.

Obejmuje to ich intymną zdolność do rozumienia pragnień, obecnego stanu umysłu, takiego jak cierpienie czy radość, a co ciekawsze, ich zdolność do odczuwania chorób fizycznych. Zdolność ta przejawia się poprzez wibracje energetyczne, które empata dostosowuje się do nich lub biernie je odbiera. Ta interesująca zdolność, przy wielu okazjach, dowodzi, że jest zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Z jednej strony mogą być doskonałym słuchaczem, ponieważ ich intymne zrozumienie pozwala im pocieszać i pomagać otaczającym ich ludziom w sposób, w jaki zwykły człowiek nie byłby w stanie. Z drugiej strony, zdolność do ciągłego wyczuwania emocji i bólu innych ludzi może być bardzo obciążająca. Może to być dość bolesne i męczące, ponieważ są trwale osłabieni przepływem negatywnej energii emocjonalnej, która ich otacza i tworzy zarówno dysonans psychologiczny jak i fizjologiczny.

Empaci mogą być doceniani za ich cudowny dar i kochani przez tych, którzy są w stanie ich pojmować ponad to, co czują i widzą, ale dość często są konfrontowani lub nawet kwestionowani przez różne błędne przekonania dotyczące ich daru.

Błędne wyobrażenia i nieporozumienia dotyczące kwestii empatii

Jeśli jesteś osobą empatyczną, to jestem pewien, że będziesz znał takie uwagi, jak przestań być tak wrażliwy lub musisz stać się bardziej gruboskórny. Dorastanie jako empata może być szczególnie trudne; spotykacie się z takimi obelgami ze strony rodziców, nauczycieli, przyjaciół i dosłownie każdego, kto nie akceptuje tego, że jesteście w pewien sposób inni i nie możecie nic na to poradzić. Ale sądzę, że to nie jest ich wina; dominująca kultura w naszym społeczeństwie uważa wrażliwe partie za słabe i ceni sobie wydajność i odporność przemysłową. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że empatia doświadcza tak intensywnego antagonizmu.

Przyjrzyjmy się czterem najbardziej dominującym błędom zrozumienia empatii w naszym społeczeństwie:

1. Empatia jest samoczynnie absorbowana i pulsuje swoim wnętrzem.

Tak, to prawda, że empaci bywają dość nastrojowi i samotni, ale w przeciwieństwie do powszechnego przekonania nie dzieje się tak dlatego, że są pochłonięci sobą samym lub ulegli sobie, ale raczej dlatego, że są głęboko dotknięci emocjami, które emanują wokół nich przez innych.

Zdolność empatii do odczuwania tego, co czują inni, przytłacza ich i właśnie to stwarza wrażenie, że są zdystansowani. Prawda jest taka, że zwracają oni większą uwagę na potrzeby innych ludzi niż na swoje własne.

2. Empaci mają problemy psychologiczne

Jako magnesy negatywnej energii, często tworzą psychologiczną nierównowagę w zakresie empatii. Ponieważ są oni naturalnymi słuchaczami i powiernikami, często zdarza się, że ludzie zwracają uwagę na ich wrażliwość w świecie pozbawionym czułości. Powoduje to, że wiele emocjonalnych ciężarów zostaje na nich zrzuconych przez innych ludzi. A cała ta negatywna energia zbiera w nich żniwo z oczywistych powodów. Jest to jeden z wielu powodów depresyjnych tendencji w empatii. Stąd mogą się oni wydawać mentalnie chorzy, ale w większości przypadków problem nie leży po stronie empatii, ale raczej po stronie zewnętrznego klimatu emocjonalnego.

3. Empaci są psychologicznie wrażliwi

Ponieważ empaci są biologicznie zaprogramowani jako bardziej wrażliwi i otwarci na swoje otoczenie, mają tendencję do gromadzenia wielu niepożądanych emocji i energii. Powoduje to znaczne napięcia emocjonalne, co sprawia, że są bardziej podatni na płacz lub inne objawy uznawane przez społeczeństwo za oznakę słabości. Co więcej, empata znajduje więcej trudności w tych samych czynnościach, w których uczestniczą ich znajomi; są to czynności uważane przez wszystkich za normalne.

Na przykład Lista Schindlera, film o nazistowskich Niemczech, przedstawia wiele cierpień i przemocy, które zwykły człowiek odczuwałby, ale w takim stopniu, w jakim byłby z nimi spokrewniony. W przeciwieństwie do empaty który byłby znacznie bardziej dotknięty cierpieniem przedstawionym w filmie.

4. Empatia jest z natury bardzo delikatna

Każdy, kto doświadczyłby ukrytych stanów emocjonalnych i zaabsorbowałby całą negatywną energię wokół siebie, byłby całkowicie i bezwzględnie wyczerpany, a brak mentalnej, fizycznej i emocjonalnej energii sprawia, że wyglądałby na rozchwianego względem innych. Empata doświadcza wielu problemów, takich jak zespół chronicznego zmęczenia, bezsenność, bóle głowy i fibromialgia. Wynika to z ciągłego przeciążenia stresem i presją, która w czasie późniejszym przekłada się na warunki fizyczne.

Jeśli doświadczyliście którekolwiek z powyższych zaburzeń w swoim życiu, prosimy o podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami. Przynajmniej tutaj wiecie, że my rozumiemy.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

jedna odpowiedz jak na razie.

  1. Aga pisze:

    Odczuwam myśli i emocje innych ludzi. Czuję ich ból, gniew, smutek, radość, miłość. Nie mogę skupić się w miejscach przesiąkniętych negatywną energią czy zatłoczonych. Zwykłe spożywcze zakupy, w obecnych czasach strachu, są dla mnie zarówno psychicznie jak i fizycznie wyczerpujące. I tak doświadczam prawie każdego z wyżej wymienionych „zaburzeń” . W skrócie mogę napisać że radzę sobie z tym poprzez medytację (rozpoznawanie emocji i czy one należą do mnie), kontakt z naturą i ćwiczenia fizyczne na rozładowani;). Na temat metod można by artykuł napisać 😉. Ale to jest tylko jedna strona bycia empatą, bo tak samo jak odczuwamy innych tak samo silnie działamy, wpływamy na innych i otaczający nas świat. To jest właśnie piękno naszego daru. Zazwyczaj empatię definiuje się jako zdolność do podzielania i rozumienia emocji i potrzeb innych. Ale to coś więcej. „Empatia to swoisty most, który ponownie przybliża nas do nas samych, do innych oraz do boskiego pierwiastka. To najważniejsze narzędzie, dzięki któremu możemy uzyskać dostęp do źródła miłości.” Jedna z mich ulubionych autorek książek, która poprzez swoją twórczość i działalność pomaga empatom dr. Judith Orloff mówi „Jesteśmy w trakcie ewolucji ludzkiej świadomości, a empaci przecierają szlaki. Święta odpowiedzialność wiąże się z naszą wrażliwością, która wymaga od nas więcej niż zwykłego wycofania się w izolację. Ważne jest, abyśmy nie czuli się przytłoczeni, abyśmy mogli w pełni zaświecić naszą mocą w świecie.” Namaste 😊

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat