Irański inżynier zwerbowany przez holenderski wywiad pomógł Stanom Zjednoczonym i Izraelowi zainfekować komputery używane w irańskim programie nuklearnym bronią cybernetyczną Stuxnet, według nowego raportu. Odkryty przez badaczy w 2010 roku, uważa się, że Stuxnet został zaprojektowany w celu sabotowania programu nuklearnego Islamskiej Republiki Iranu.

Wirus atakował komputery przemysłowe – znane jako programowalne sterowniki logiczne – które regulowały sprzęt mechaniczny i elektroniczny w irańskich instalacjach jądrowych. Utrudniając działanie oprogramowania zainstalowanego na tych komputerach, Stuxnet manipulował prędkością wirnika jądrowego w irańskim zakładzie wzbogacania paliwa Natanz. Zwiększając prędkość wirnika  do niemożliwych do zarządzania poziomów, Stuxnet sprawił, że wiele z tych maszyn było trwale nieczynnych.

Większość obserwatorów zgadza się, że Stuxnet był wspólnym programem sabotażu cybernetycznego, który został opracowany i zrealizowany przez Stany Zjednoczone i Izrael, przy kluczowej pomocy ze strony Niemiec i Francji. Ale teraz nowy raport Yahoo News twierdzi, że wkład holenderskiego wywiadu był centralny w operacji Stuxnet. Powołując się na „cztery źródła wywiadu”, Kim Zetter i Huib Modderkolk z Yahoo News powiedzieli w poniedziałek, że w 2004 r. Do operacji Stuxnet wprowadzono generalne służby wywiadowcze i bezpieczeństwa Holandii (AIVD). W listopadzie tego roku odbyło się tajne spotkanie Haga, w której uczestniczyli przedstawiciele AIVD, Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych oraz izraelski Mossad.

Wiadomo było, że programowi broni nuklearnej w Islamskiej Republice pomagał AQ Khan, pakistański fizyk jądrowy i inżynier. W 1996 r. Khan sprzedał irańskie projekty i sprzęt do wzbogacania uranu, które były oparte na planach, do których miał dostęp podczas pracy dla holenderskiej firmy w latach siedemdziesiątych. Według danych Yahoo News do 2004 r., Kiedy CIA i Mossad skonsultowały się z Holendrami, AIVD infiltrowało sieć dostawczą Khana w Europie i poza nią. Zrekrutował także irańskiego inżyniera, który był w stanie ubiegać się o pracę w irańskim programie nuklearnym jako wykonawca. „Ta osoba została objęta ochroną prawną”, powiedział Yahoo News, która zawierała dwóch „obojętnych towarzyszy” z pracownikami, klientami i zapisy pokazujące historię działalności ”. Celem AIVD,

Tak właśnie się stało, według Yahoo News. Latem 2007 roku kret AIVD pracował jako mechanik w Natanz. Informacje, które przekazał AIVD, pomogły projektantom Stuxnet skonfigurować wirusa zgodnie ze specyfikacjami komputerów i sieci przemysłowych Natanz. Później tego samego roku kret AIVD był w stanie zainstalować wirusa w pozbawionej powietrza sieci komputerowej Natanz za pomocą dysku flash USB. Nie jest jasne, czy był w stanie sam zainstalować wirusa, czy też mógł zainfekować komputer osobisty kolegi inżyniera, który następnie nieświadomie zainfekował system obiektu jądrowego. Artykuł w Yahoo News cytuje źródło wywiadowcze, które mówi, że „holenderski kret był najważniejszym sposobem przeniesienia wirusa do Natanz”.

Uważa się, że po odkryciu Stuxnet rząd irański aresztował i prawdopodobnie stracił pewną liczbę pracowników pracujących w Natanz. Artykuł w Yahoo News potwierdza, że ​​doszło do „utraty życia przez program Stuxnet”, ale nie określa, czy kret AIVD należał do tych, którzy zostali straceni. Witryna poinformowała, że ​​skontaktowała się z CIA i Mossadem, aby zapytać o rolę AIVD w operacji Stuxnet, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. AIVD odmówiło omówienia swojego rzekomego udziału w operacji.

Źródło: www.orwellsky.blogspot.com

8 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat