Jak ludzie mogą słyszeć głosy zmarłych?

Napisane przez Amon w Styczeń - 28 - 2021


Naukowcy próbują dowiedzieć się, co kryje się za tym zjawiskiem, które powoduje, że niektórzy ludzie mogą usłyszeć rzekome głosy z życia pozagrobowego. Clairaudience, to zjawisko polegające na zdolności do komunikowania się ze zmarłymi, znane jest prawdopodobnie tak długo, jak długo istnieją ludzie, ale pomimo wszystkich postępów w zrozumieniu głębszego działania mózgu, naukowcy nie byli jeszcze w stanie wyjaśnić mechanizmu stojącego za tym, co rzekomo pozwala psychicznie uzdolnionym osobom słyszeć głosy zmarłych.

Zespół naukowców pod kierownictwem psychologa dr Adama Powella z Katedry Teologii i Religii Brytyjskiego Uniwersytetu Northumbria w Newcastle podjął próbę zmierzenia się z tą długoletnią tajemnicą – choć z mniej duchowej perspektywy, ponieważ mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą im lepiej zrozumieć halucynacje słuchowe, których doświadczają pacjenci ze schizofrenią i innymi podobnymi zaburzeniami.

“Spirytualiści mają tendencję do zgłaszania niezwykłych doświadczeń słuchowych, które są czymś wyjątkowym i pozytywnym, pojawiają się na wczesnym etapie życia, a następnie często mogą je kontrolować”, wyjaśnia psycholog Peter Moseley, który jest współautorem badania opublikowanego w czasopiśmie “Mental Health, Religion and Culture“. “Zrozumienie tego, jak się one rozwijają, jest ważne, ponieważ może nam pomóc w zrozumieniu bardziej niepokojących lub niekontrolowanych doświadczeń związanych ze słyszeniem głosów”. Na potrzeby swoich badań, prowadzonych w ramach projektu badawczego Hearing the Voice, badacze przebadali 65 jasnowidzących osób, jak również grupę kontrolną składającą się ze 143 całkowicie “normalnych” osób, aby dowiedzieć się, co ich wyróżnia.

Ich wyniki wykazały korelację pomiędzy wysokim wskaźnikiem absorpcji (tendencja do całkowitego absorbowania pewnych funkcji i łatwego dostrajania się do świata) i wiary w istnienie zjawisk o charakterze paranormalnym, ale nie wykazały korelacji pomiędzy wiarą w istnienie zjawisk paranormalnych a prawdopodobieństwem wystąpienia jakichkolwiek halucynacji. Stwierdzili, że 44,6 procent uczestników spirytualistów codziennie słyszało głosy zmarłych, a 33,8 procent zgłosiło doświadczenie jasnowidzenia w ciągu ostatniego dnia. Zdecydowana większość (79%) stwierdziła, że doświadczenia duchowej komunikacji słuchowej były częścią ich codziennego życia, odbywającego się zarówno wtedy, gdy byli sami, jak i wtedy, gdy pracowali jako medium lub uczęszczali do kaplicy spirytystów. Chociaż duchy były słyszane przede wszystkim wewnątrz głowy (65,1 procent), 31,7 procent uczestników spirytualistów stwierdziło, że doświadczali duchowych głosów pochodzących zarówno z wnętrza, jak i z zewnątrz głowy. Spirytualiści po raz pierwszy doświadczyli jasnowidzenia w średnim wieku 21,7 lat. Jednak 18% spirytualistów zgłosiło, że ma doświadczenie jasnowidzenia “tak długo, jak mogą sobie przypomnieć”, a 71% nie spotkało się jeszcze z spirytualizmem. Niektórzy ludzie są wyjątkowo predysponowani do absorpcji i są bardziej skłonni zgłaszać nietypowe doświadczenia słuchowe występujące we wczesnym okresie życia. Dla wielu z tych osób przekonania spirytystyczne są akceptowane, ponieważ są one zgodne z wyjątkowymi doświadczeniami osobistymi.

Zainteresowanie spirytualizmem rośnie w Wielkiej Brytanii, a kilka organizacji wspiera, szkoli i oferuje usługi praktykujących mediom. Jeden z największych, SNU, twierdzi, że posiada już co najmniej 11 000 członków. Badacze z Durham są obecnie zaangażowani w dalsze badania nad jasnowidzeniem i medium, pracując z praktykującymi, aby uzyskać pełniejszy obraz tego, jak to jest być na granicy otrzymywania takich niezwykłych i znaczących doświadczeń.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat