Wyobraź sobie, że możesz cofnąć się w czasie i ponownie przeżyć te doświadczenia z dzieciństwa, które wywarły największy wpływ na Twoje życie. Wyobraź sobie, że jesteś w stanie obserwować siebie jako dziecko, ale z perspektywy dnia dzisiejszego, patrząc na traumatyczne wydarzenia ze zrozumieniem i współczuciem osoby dorosłej. Na krawędzi cięcia ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego jest zbadanie wpływu traumy z dzieciństwa na długoterminowe zdrowie istot ludzkich. Dr Robert Block, były prezes Amerykańskiej Akademii Pediatrii, zauważył, że „negatywne doświadczenia z dzieciństwa są największym nieuwzględnionym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, przed którym stoi dziś nasz naród”.

Amerykańska pediatra Nadine Burke Harris patrzy na to, jak narażenie na przeciwności i traumę podczas ich lat rozwojowych prowadzi do diagnoz zdrowia psychicznego, takich jak ADHD, lęk i depresja. Ona wskazuje na negatywne skutki traumy na rozwijający się mózg i układy odpornościowe dzieci, jak również jak traumatyczne wydarzenia mogą rozwinąć się w przewlekły stres, a nawet PTSD.

Jej pogląd, że problemy behawioralne i fizyczne mogą być zakorzenione w niekorzystnych doświadczeniach z dzieciństwa (ACE) jest sprzeczny z popularnym rozumieniem choroby, które zakłada ściśle materialną przyczynowość i odrzuca niematerialne czynniki psychologiczne. Badania nad ACE z 1990 r. wykazują jednak istotne powiązania między traumą a zdrowiem przez całe życie, łącząc je z chorobami oraz zachowaniami wysokiego ryzyka i impulsywnością, takimi jak uzależnienie od narkotyków.

Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa wykazują zależność typu dawka-odpowiedź z wieloma problemami zdrowotnymi. Gdy badacze śledzili losy uczestników z biegiem czasu, odkryli, że łączny wynik ACEs danej osoby ma silny, stopniowany związek z licznymi problemami zdrowotnymi, społecznymi i behawioralnymi w ciągu całego życia, w tym z zaburzeniami używania substancji. Co więcej, wiele problemów związanych z ACEs ma tendencję do współwystępowania. [Źródło]

Doradztwo, psychoterapia, hipnotyzm, a nawet leki psychotropowe na receptę mogą być stosowane, aby pomóc ludziom uporać się z traumatycznymi przeżyciami, ale niektórzy postrzegają ten rodzaj uzdrowienia jako kwestię zdrowia duchowego. Dr Gabor Maté przygląda się ciężkiemu uzależnieniu od narkotyków jako rezultatowi traumy z dzieciństwa, lecząc niektórych pacjentów za pomocą ceremonialnego użycia ayahuascy. Podejście do traumy z wykorzystaniem szamańskich leków roślinnych może być całkiem skuteczne, a afrykański lek roślinny iboga jest pod tym względem wyjątkowo potężny. Spożycie tego świętego leku wywołuje potężne i wizjonerskie doświadczenie psychologiczne, które pozwala uczestnikowi na przegląd i ponowne przeżycie kluczowych momentów z jego przeszłości.

Iboga to psychoaktywny lek roślinny pozyskiwany z kory korzenia drzewa Iboga, występującego w niektórych częściach Afryki. Jest on podawany ceremonialnie w obrzędach przejścia i ceremoniach uzdrawiania, którymi opiekują się mistrzowie szamani, którzy z powodzeniem przeszli przez sfery duchowe, w które lek ten wprowadza swoich uczestników.

Znany jest ze swojej mocy wprowadzania człowieka w bezpośredni kontakt ze sferą zmarłych, a także z tego, że pozwala mu zajrzeć głęboko w przeszłość w sposób umożliwiający otwartą komunikację z samym sobą, takim jakim był w przeszłości. Psychoaktywna podróż trwa zazwyczaj do 36 godzin i radykalnie odtruwa ciało fizyczne, jak również ciało psychiczno-duchowe.

Wspominając o tym, jak iboga pomaga pacjentom z ciężkim PTSD, Gary Cook z Iboga Wellness w Kostaryce zauważa:

Ludzie, którzy przeszli przez proces ibogi, aby pracować nad swoim PTSD, opisują to doświadczenie jako porównywalne do 10 lat terapii skondensowanej w tydzień. Iboga daje ci szansę zejścia w głąb. Pomaga nie tylko w detoksykacji ciała, ale także umysłu. Tak długo, jak dana osoba jest otwarta i chętna do pracy nad sobą, iboga jest potężnym narzędziem. Wiele osób mówiło, że dała im szansę na ponowne przeżycie traumatycznego wydarzenia z punktu widzenia obserwatora. Podczas odosobnienia byli w stanie przebaczyć i iść dalej, po raz pierwszy doświadczając zamknięcia. Dało to również ich ciału szansę na odtrucie się od antydepresantów, których próbowali bezskutecznie. Każdy człowiek ma unikalne życie, dlatego każdy człowiek ma unikalną podróż.

Sama podróż jest przygodą przez ponadczasowe sfery świadomości i kosmosu, przeglądaniem całej biblioteki informacji o swoim życiu oraz dokonywaniem korekt i połączeń w celu napisania na nowo teraźniejszości poprzez ponowne zintegrowanie przeszłości i zrozumienie przyszłości.

Szaman lub uzdrowiciel poprowadzi pacjenta w dodatkowych podróżach po ibodze, otwierając introspektywne doświadczenie, w którym nawiązuje się połączenie z nadduszą lub kosmiczną świadomością, która wspomaga umysł w głębokim badaniu siebie z obiektywnej, wszechwiedzącej i ponadczasowej perspektywy. W ten sposób rozwija się proces samoobjawienia, który odsłania przeszłość, oferując zmieniający życie wgląd i uwolnienie od nagromadzonych osądów i szkodliwych wzorców myślowych.

Przez 12-24 godzin pacjent leży nieruchomo, z zasłoniętymi oczami, w dziwacznym stanie przypominającym sen, w którym mózg zachowuje się jak we śnie REM, ale podczas gdy świadomy umysł pozostaje obudzony, bardzo czujny i zdolny do interakcji i kierowania treścią mentalnej podróży. W miarę jak doświadczenie się pogłębia, bariera między świadomym i podświadomym umysłem wydaje się rozpuszczać, a informacje w podświadomym umyśle stają się dostępne do przejrzenia i odrzucenia przez refleksyjne ja. W ten sposób, całe życie wyuczonych procesów umysłowych, wspomnień, wrażeń emocjonalnych, fałszywych osądów i uwarunkowań psychologicznych, które łączą się w celu informowania i instruowania jaźni, są prezentowane pacjentowi w szybkostrzelnej formie… rodzaj szybkiej wycieczki za kulisy własnej osobowości. Wyłania się wielowymiarowe wrażenie charakteru pacjenta, który otrzymuje niesamowitą możliwość ponownej oceny lub odrzucenia niezrozumiałych uczuć, traumatycznych wydarzeń, wszczepionych sugestii, negatywnego obrazu siebie i nawykowych zachowań.

Chociaż termin „negatywne doświadczenia z dzieciństwa” odnosi się zazwyczaj do poważnego fizycznego lub seksualnego wykorzystywania i/lub emocjonalnego zaniedbania, często pozornie mniej znaczące wydarzenia mogą również powodować problemy na całe życie.

Skuteczność szamańskich i psychodelicznych leków roślinnych w leczeniu pierwotnych przyczyn traumy, uzależnień, chorób i zaburzeń behawioralnych jest udowadniana przez rosnącą liczbę badań i dowodów z doświadczeń. A ponieważ w sieci pojawia się coraz więcej osobistych relacji z takich podróży, zbliżamy się do integracji tych leków ze współczesnym naukowym światopoglądem.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat