Credit: AP Copyright: JAXA

We wtorek 15 grudnia specjaliści Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA) otworzyli kapsułę z próbkami gleby dostarczonymi na Ziemię przez międzyplanetarną stację Hayabusa-2 z asteroidy Ryugu. Japońska Agencja Kosmiczna kontynuuje badania zawartości pojemników, które wcześniej zostały dostarczone z kosmosu przez sondę Hayabusa-2. Badacze po raz pierwszy opublikowali obraz pyłu asteroidowego w zewnętrznej powłoki kapsuły. A teraz pokazali, co było ukryte w przedziale wewnętrznym.

W przeciwieństwie do wcześniej odkrytych małych cząstek, podobnych do popiołu, wewnątrz kapsuły znajdowały się duże próbki gleby i skał z asteroidy Ryugu. Naukowcy znaleźli w niej również gaz, który został uwolniony z gleby asteroidy. Był to pierwszy taki gaz dostarczony na Ziemię z kosmosu.

Według ekspertów z JAXA, spośród wszystkich zebranych materiałów, najciekawszy do badań jest pierwotny materiał asteroidy (czyli próbki skał i gleby z głębi Ryugu; sonda uchwyciła je podczas rozłupywania). Być może nie zmienił się on w ciągu ponad 4 miliardów lat, które upłynęły od początku tworzenia się układu słonecznego. Jeśli tak jest, to ich badania ujawnią wcześniej nieznane fakty o naszym Wszechświecie i, być może, o pochodzeniu życia w nim. Stwierdza się to w komunikacie serwisu prasowego JAXA.

Według japońskich astronautów, Hayabusa 2 prawdopodobnie zebrała te próbki gleby podczas pierwszego lądowania na asteroidzie, które miało miejsce w lutym 2019 roku.


Jak wiecie, stacja międzyplanetarna Hayabusa-2 została wystrzelona w 2014 roku na bliską Ziemi asteroidę Ryugu. W czerwcu 2018 roku urządzenie zbliżyło się do ciała kosmicznego, a następnie w ciągu kilku miesięcy otrzymało dwie próbki gleby asteroidy i wykonało lot powrotny.


5 grudnia 2020 roku Hayabusa-2 zrzucił kapsułę z glebą asteroidy Ryugu do atmosfery ziemskiej, która z powodzeniem wylądowała w Australii.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz  • Facebook

Szukaj temat