Kamień alatyrów w mitologii słowiańskiej

Napisane przez Amon w Lipiec - 4 - 2019

Mitologia słowiańska często wspomina o istnieniu pewnego Alatyra – kamienia, który według legend jest centrum wszechświata. Pogańskie wierzenia ludowe dały mu nieskończoną moc. Przyjęcie chrześcijaństwa nie odesłało tego świętego kamienia w zapomnienie. Podobnie jak wiele innych elementów pogaństwa w Rosji, płynnie “migrował” do nowej religii. Jeszcze przedtem wierzono, że na Alatyrze, podobnie jak na tronie, bóg błyskawic Perun siedział zimą, a teraz jego miejsce zajęli święci święci, Najświętsza Matka, a nawet Jezus Chrystus. Gdzie jest ten kamień? Jakie jest centrum całego Wszechświata, łączącego żywych i umarłych, Java i Nava? A co oznacza sam kamień – jakiego rodzaju minerał? Oto, co postaramy się znaleźć w naszym artykule. Ale do tego czasu na razie trzeba odejść od naszych nowoczesnych idei dotyczących świata i spojrzeć na to oczami naszych odległych przodków, pogan.

“Ojcze wszystkim kamieniom”

Starożytni Słowianie (i wiele innych ludów pochodzenia aryjskiego) wielbili duże kamienie. Ostatnie globalne zlodowacenie pozostało po nich zestrzelone do absolutnej gładkości, podobne do olbrzymich głazów “czoła baranka”. Kamienie te znajdują się pośrodku równiny i wydaje się, że spadły z nieba. W oczach naszych przodków, pogańskich Słowian, było tak: kamień Alatyra przyleciał z wysokiego świata i wyryto na nim przykazania, które stworzył wszystek Svarog wysłany ludziom. Miejsce, w którym leży ta “tabletka”, jest osiowe. To jest pępowina świata. Oznacza to, że święty kamień jest początkiem i ojcem wszystkich innych kamieni. Ze względu na bezpośrednie połączenie ze Svarogiem, kamień Alatyr ma potężną pozytywną energię. Drzewko Świata rośnie na nim, a spod jego źródeł płyną rzeki żywej wody. Kamień ten jest w stanie wyleczyć każdą chorobę, a ci, którzy do niego przyjdą, mogą zostać obdarzeni potężną siłą.

Klucz do drzwi między światami

Starożytni ludzie nic nie wiedzieli o układzie słonecznym i miejscu naszej planety. Dla nich wszechświat miał wymiar trójwarstwowy. Bogowie żyli w niebie, ludzie – na ziemi. I był świat podziemi. I przywiązał je do siebie święty kamień alatyrów. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość również zbiegły się w tej osi świata. Dlatego słowiańskie eposy umieściły ten kamień na skrzyżowaniu dróg. Mógł przewidzieć przyszłość (w zależności od tego, jak droga osoba idzie: stracisz konia, złożysz wściekłą głowę itp.). Literatura rosyjska często wspomina, że ​​kamień leży na wyspie Buyan, a ta z kolei jest “pośrodku morza-okiany”. Wystarczy przypomnieć, że nasi przodkowie wierzyli, że cała ziemia spoczywa na grzbietach trzech wielorybów. A te gigantyczne ryby pływają w bezruchu w nieskończonych wodach oceanu. Przejście między trzema światami – daleka, ziemia i góra – jest strzeżone przez mityczne ptaki Gagana i węża Garafena.

Etymologia

Pochodzenie słowa “alatyr” nie jest w pełni zrozumiałe. Istnieje opinia, że ​​jest to zmodyfikowany “ołtarz”. Jeśli przyjrzymy się epitetom, którym tradycje ludowe nadają temu kamieniowi, najczęściej używanym zwrotem jest “biały-palny”. Co to znaczy? Czy jest biały na gorąco? Ale w innym miejscu znajdujemy taki opis: “jest mały i studen, ale nikt nie może go podnieść z ziemi”. Chociaż często jest również nazywany “kip-stone”. V. Martynov wierzy, że etymologia słowa ma irańskie korzenie. Powiedz, al-atar i przetłumaczone – “biały łatwopalny”. I z punktu widzenia innego badacza, O. Trubacheva, to słowo pochodzenia słowiańskiego oznacza “kamień słońca”. Alatyr jest zatem bursztynem. Ta wersja jest również potwierdzona przez zmiennik słowa “latyr”, czyli “łotewski”. Przy okazji Morze Bałtyckie Na wybrzeżach, z których wydobywany jest bursztyn, teksty folklorystyczne nazywane są często “alatyrem”.

Gdzie znajduje się wyspa Buyan

Kamień Alatyra – mówi prawie jedna trzecia wszystkich legend i spisków – znajduje się w “okeyanie morza i na wyspie Buyan”. Gdzie jest ten kawałek ziemi, na którym ołtarz, tron ​​Svaroga i Drzewo Pokoju, i prorok Eliasz gromią chmury? Folk fantasy umieścił go w Morzu Czarnym. To jest wyspa Berezan. Istnieje również powszechna opinia, że ​​w średniowieczu Ruten był nazywany Alatyrem na Morzu Bałtyckim. Mitologia słowiańska czasami umieszcza ten kamień w absolutnie fantastycznych miejscach, nie będąc przywiązanym do żadnych obiektów geograficznych. “Na brzegu szybkiej rzeki Smorodiny, przy wejściu do Peklo …”. Południowi Słowianie wierzyli, że Alatyra należy szukać w mitycznym kraju Irie, pod pervodreev – dąb. Kamień sam w sobie nadaje ludowej tradycji olbrzymie rozmiary. W jednym ze spisków mówi: “Kto rozporządza Alatarem, to złamie moje zaklęcie”. Jeśli chodzi o wyspę Buyan, w jej imieniu leży gwałtowna siła, bijąca przez krawędź. Ten skrzep energii, jak silnik, daje ruch wszystkim rzeczom.

Kraj Iriy

Niektóre legendy nie mówią nic o wyspie Buyan. Włożyli kamień Alatyra do Iriy. Czy możemy założyć, że tu chodzi o Południowy Ural? Wszakże zanim te góry zostały nazwane Irian. A oni nazywali się Repean, Riphean i White. Jeśli tak, to pod kamieniem Alatyra Iremel jest zakodowany – drugi najwyższy szczyt w regionie. Na jego zboczach wypływa rzeka Ra (biała), która następnie wpada do Wołgi. Istnieje trzecia wersja, w której Alatyr może brzmieć: “Nad morzem i nad oceanem, na wyspie Buyan i nad rzeką Yardani” … Wspomnienie o Jordanie, w którym Pan został ochrzczony, daje nam prawo do założenia, że ​​Kamień Ałatowy jest symbolem starożytnego ołtarza wbudowany w podstawę świątyni Syjonu. Dlatego wierzący w Jezusa Chrystusa szanują go. A bóg burzy Perun został zastąpiony przez Grzmot Ilya.

Satelity Alatyra

W pobliżu świętego kamienia zawsze są jakieś mityczne stworzenia. To jest zarówno mądry Gamayun, jak i jeszcze dwóch wspaniałe ptaki – Alkonost i Sirin, a także tajemniczy wąż Scorpius (lub Garafena). Jest też królowa “najstarsza dla wszystkich pszczół” i “czarny kruk, wszystkie świty, główny brat”. Ale najbardziej rozrywkową postacią jest “panienko-panieńska Zaria”. Siada na kamiennym alatyrze i wbija krwawe rany w stokrotkę. I nie jest to zaskakujące. Jeśli uzdrowienie rzeki płyną spod kamienia, dziewica powinna leczyć (szyć) złamane serca. Nagle słowiańskie zaklęcia miłosne zaskakują nas swoją wspaniałą poetyką: Dawn usuwa różową woalkę, a świt rozciąga się na równinę. Kamień alatyrów, jak pewna Arka Noego, zawiera przodków wszystkich przedstawicieli współczesnej fauny.

Kamień łatwopalny Alatyr

Funkcja ołtarza – “drzwi”, “siekiery” – zamienia ten monolit w świadomość starożytnych Słowian w pewnego rodzaju niewzruszoną i stabilną podstawę wszechświata. Prawie wszystkie spiski wymieniają fortecę i wieczność kamienia: “Ale moje słowo będzie wyżej niż góry, silniejsze wody mocniej złota i silniejsza niż Alatyr “. “Potężna moc” ukryta w tym kamieniu nie może być diaboliczna. Wszakże epitet “bel” sam w sobie oznacza dobro, życie, dobro. A jakie jest słowo “łatwopalny”? Kolekcjoner folkloru Zabylin przyznał, że może to oznaczać “światło”, “połysk”. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że Alatyr oznacza bursztyn, to możesz tylko wyobrazić sobie, jakie tajemnicze kolory będzie grał ten kamień w promieniach słońca! Dlatego w umysłach ludzi obdarzono go ognistymi cechami i był związany z płomieniem serca. A teraz przypomnijmy sobie, czym jest bursztyn. Jest to żywica z prehistorycznych drzew, skamieniałych od wpadnięcia do morza. Czasem w tych kropelkach zamarzniętych na zawsze widoczne są antyczne owady – muchy, robaki. Ich ciała są przechowywane w smole, przechodząc przez wieki i tysiąclecia. Folk fantasy, kierując się formalną logiką, dawał bursztynowi zdolność do utrzymywania w czasie uczuć, które, niestety, szybko mijają.

Właściwości miłość

Jeśli chcesz zachować swoją ukochaną, zachować uczucia dla siebie, możesz uderzyć w moc, dzięki której kamień Alatyra jest obdarzony. Zaklęcie miłosne jest tylko ochrzczone, więc jeśli nie jesteś zanurzony w świętej czcionce, nie próbuj nawet niczego szeptać: możesz wezwać różne dolegliwości. Aby nie wypaść spod ochrony prawosławnych, musisz przeczytać poniższe słowa przed ikoną świętego orędowniczki i jednocześnie pokonać łuki. Zaklęcie miłosne można zrobić o każdej porze dnia i pory dnia. Potem musisz pościć przez trzy dni i spowiadać się. Zaklęcie miłosne jest następujące. “Na morzu i oceanie, na wyspie Buyane znajduje się biały, palący się alatyr, nieznany kamień. Ja, (taki i taki, tak nazywam się), przejdziemy i uwolnię całą moc zaklęcia miłosnego. I wyślę to do mojego ukochanego (imię męża), aby krew się zagotowała, serce mi wyskoczyło, żeby nie widział w nocy pokoju, aw ciągu dnia szukał mnie. Stań się nieugaszoną miłością, nieugaszoną namiętnością, bicz na niego, aby za mną tęsknił, jak baranek u owiec, jak źrebię na klaczy. Zamykam zaklęcie mocnym słowem, jak biało-łatwopalny Alatyr.

Właściwości czaru w konspiracjach

Bursztyn, oprawiony w srebro (symbol oczyszczenia od sił zła), długo służył naszym przodkom jako obrona przed wszelkim złem. Dla słabych, taki talizman dawał witalność, którą kamienny alatyr hojnie emanował. Konspiracja przeciwko tej chorobie wywołała również pozytywną energię tego magicznego minerału. Alatyr w tym sensie był rodzajem ołtarza, na którym składano ofiary bogom. Dlatego, aby osiągnąć maksymalny sukces w tym przedsięwzięciu, działka została odczytana pod drzewem, pod dachem kościoła lub domu. “Kamine marmuroviy” w starożytnych ukraińskich spiskach i la pierre de marbre we francuskiej magii – to ten sam alatyński kamień. Ale te magiczne frazy są wymawiane nad marmurową płytą.

Źródło: www.pl.puntomarinero.com

[sg_popup id=”9518″ event=”inherit”][/sg_popup]

 

6 Udostępnień

jedna odpowiedz jak na razie.

  1. Fifi pisze:

    Nie znałem nic na temat tego kamienia. Sam temat narzuca wiele interpretacji gotowych na film lub fantastyczna bajkę dla dziecię jak Feherlofia, (son a a white mare)

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat