Kiedy wyślemy pierwszą wiadomość do obcych?

Napisane przez Amon w maj - 5 - 2021


Przez dziesięciolecia naukowcy podejmowali różne próby nawiązania kontaktu z inteligentnymi obcymi cywilizacjami – ale kiedy dokładnie to się zaczęło?

Na pierwszy rzut oka wysłanie wiadomości radiowej w kosmos w nadziei na nawiązanie kontaktu z zaawansowaną cywilizacją obcych wydaje się być dosłownym strzałem w ciemno. Ale nawet gdybyśmy mieli to szczęście, wiadomość wysłana do odległego systemu gwiezdnego potrzebowałaby tysięcy lat (lub więcej), aby tam dotrzeć, biorąc pod uwagę ogromne odległości – i nie ma gwarancji, że zaawansowane technologicznie obce istoty byłyby w stanie w ogóle odebrać konwencjonalne sygnały radiowe, ponieważ ta (prymitywna) forma komunikacji jest oczywiście zbyt wolna i nieodpowiednia dla komunikacji międzygwiezdnej.

Dlatego większość ekspertów twierdzi, że odległości przestrzenne pomiędzy układami słonecznymi we wszechświecie są zbyt duże, lub że jest bardzo mało prawdopodobne, aby jakakolwiek obca cywilizacja w zasięgu była na tym samym poziomie technologicznym co my, aby móc nawiązać kontakt. Ale to nie powstrzymało ludzkości od prób nawiązania kontaktu.

A jedna z najwcześniejszych – jeśli nie pierwsza – próba komunikacji z obcymi miała miejsce 19 listopada 1962 roku, kiedy to radzieccy naukowcy wysłali telegraf Morse’a w kierunku planety Wenus. Była to tak zwana „Wiadomość Morse’a” wysłana z radaru w pobliżu Jewpatorii na Krymie i zawierała proste słowa „Mir” (po rosyjsku „świat” i „pokój”). Druga wiadomość pojawiła się 24 listopada 1962 r. z napisem „Lenin i SSR” (po rosyjsku „Lenin” i „ZSRR”). Jednak dopiero w 1974 roku zespół naukowców pod kierownictwem astrofizyka dr Franka Drake’a wysłał pierwszą prawdziwą wiadomość do gwiazd.

Do tego celu wykorzystali Obserwatorium Arecibo, dawniej drugi co do wielkości na świecie radioteleskop znajdujący się w pobliżu Arecibo w Puerto Rico. Sygnał fal radiowych, skierowany był do ewentualnych istot pozaziemskich i został wysłany 16 listopada 1974 roku w kierunku gromady kulistej M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa, w odległości 25 000 lat świetlnych. Sama wiadomość zawierała zakodowane binarnie informacje dotyczące m.in. biologii człowieka, podwójnej helisy DNA, modelu atomu węgla i obrazu teleskopu.

Jednak szanse na to, że ktokolwiek kiedykolwiek otrzyma wiadomość są delikatnie mówiąc nikłe – biorąc pod uwagę fakt, że dotarcie jej do celu zajmie 25 000 lat, a w tym czasie na Ziemi może się wiele zmienić.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat