Akhenaten był faraonem z XVIII dynastii, ojcem słynnego Tutanchamona. Przez swoich towarzyszy faraon był nazywany władcą heretyków. Starożytni Egipcjanie starali się wymazać jego spuściznę z historii, dlatego niewiele o nim wiadomo. Jednak to, co o nim wiemy, każe nam się zastanowić, kim lub czym naprawdę był. Zacznijmy od jego wyglądu. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich faraonów, którzy byli przedstawiani w doskonałej formie fizycznej, Akhenaten wolał być przedstawiany takim, jakim jest. Trzeba przyznać, że jego wygląd jest zaskakująco dziwny: oczy w kształcie migdałów, mały brzuch, cienkie kończyny, wydłużona czaszka.

Akhenaten wywrócił Egipt do góry nogami, tworząc największy akt herezji, jaki kiedykolwiek znali Egipcjanie. Ogłosił, że Egipcjanie przestają wierzyć w panteon kilku bogów, ale czczą jednego Boga. W związku z tym istnieje przypuszczenie, że Akhenaten i biblijny Abraham mogą być tą samą osobą.

Jednak Akhenaten tak naprawdę nie wierzył w monoteizm (wiara w jednego Boga), był całkowicie przekonany o istnieniu innych bogów, ale postanowił, że cały kult i modlitwy będą oddawane jednemu Bogu – Bogu Słońca.

Ten faraon różnił się wszystkim, aż do DNA

Stuart Fleischmann, adiunkt genomiki porównawczej na Uniwersytecie w Kairze, i jego zespół opublikowali niedawno wyniki trwających siedem lat badań – zmapowali genomy dziewięciu starożytnych egipskich faraonów. Osiem próbek było całkowicie normalnych, a dziewiąta, pobrana z grobu kV 55 (gdzie rzekomo pochowany jest Akhenaten) była dość niezwykła. Fleischmann i jego zespół poddali cenne próbki starożytnego DNA procesowi zwanemu w biologii molekularnej łańcuchową reakcją polimerową (PCR). Technika ta jest często stosowana do powielania i amplifikacji pojedynczej kopii fragmentu DNA, dając badaczom jasny obraz genetycznego odcisku palca.

Źródłem próbki DNA był mały kawałek tkanki mózgowej i kawałek tkanki kostnej. W rezultacie wyizolowano gen CX P AC-5, który jest odpowiedzialny za wzrost kory mózgowej. Wydaje się, że ta zwiększona aktywność w genomie Akhenatena sugeruje, że miał on większą czaszkę ze względu na potrzebę pomieszczenia większej kory mózgowej. Ale jaka mutacja spowodowała wzrost ludzkiego mózgu?


Czaszka powiększa się tylko w wyniku dwóch procesów: ekstremalnego starzenia się i ekstremalnej mutacji genetycznej, więc Akhenaten nie powinien był dożyć 45 lat. Dowody archeologiczne obalają tę tezę. Ponadto w mikroskopach elektronowych znaleziono ślady blizny nukleonowej, która jest pewnym przejawem gojenia się helisy DNA po ekspozycji na silne mutageny.

Wyniki analizy tkanki kostnej pobranej z czaszki Akhenatena wykazały, że kości jego czaszki są znacznie gęstsze i zasadniczo różnią się od innych mumii z tego samego wieku i okresu. Co więcej, czaszka i szkielet Akhenatena jest dwa razy bardziej gęsta i wytrzymała niż u współczesnych ludzi.

Więc kim lub czym tak naprawdę był Akhenaten: hybrydą kosmity, mutantem, biblijnym Abrahamem, czy istotą z innej planety?

Nauka nie potrafi jeszcze dopasować jego genomu do ogólnego obrazu starożytności.

Medalion Akhenatena


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat