Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) Klausa Schwaba właśnie ostrzegło, że w okresie poprzedzającym wybory w USA w 2024 r. czeka nas „era wstrząsów”, ponieważ globalna elita przygotowuje się do rozpętania chaosu w społeczeństwie. W dystopijnym artykule WEF ostrzega, że obywatele idący do urn w listopadzie powinni spodziewać się„destabilizujących wydarzeń”. Obejmują one „pandemię cybernetyczną – która jest zamierzona”, pojawienie się „nowej globalnej grupy ekstremistycznej” i przyspieszone katastrofy spowodowane zmianami klimatu, w tym nagły wzrost poziomu mórz, który zatopi kraj wyspiarski. Elity globalistyczne desperacko liczą na to, że wybory w 2024 r. pójdą na ich korzyść, ponieważ nadal próbują uniknąć ścigania za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w erze po pandemii.

W tym kontekście nie jest zaskoczeniem, że WEF ostrzega nas: „Globalne ryzyko zostanie dodatkowo zaostrzone przez nieoczekiwane, destabilizujące wydarzenia szokowe”.

Co planuje globalna elita? Być może najbardziej niepokojący fragment artykułu odnosi się do celowych ataków cyberbezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę wieloletnie zainteresowanie Klausa Schwaba rozpętaniem „niszczycielskiego cyberataku” na świecie, ostrzeżenia tego nie należy lekceważyć. Odnosząc się do globalnej awarii cyberbezpieczeństwa Crowdstrike w lipcu, WEF powiedział: „Wyobraź sobie, że zrobił to złośliwy aktor – celowo i na jeszcze większą skalę”.

WEF stwierdził również, że żyjemy w „oportunistycznych czasach” dla pojawienia się „globalnej grupy ekstremistycznej”, która mogłaby siać spustoszenie w dowolnym miejscu na świecie bez ponoszenia większych konsekwencji.

Tymczasem wygląda na to, że globalna elita wykorzystuje „kryzys klimatyczny” do forsowania swojego programu. Według WEF:

„W międzyczasie niektóre narody wyspiarskie (które emitują zaledwie 0,3% globalnych emisji) będą nadal walczyć o swoją sprawę, czy to poprzez prawo międzynarodowe, czy nowe fundusze klimatyczne”.
„Ale jeśli wyspy te padną ofiarą zmian klimatycznych i zatoną znacznie szybciej niż oczekiwano, jak zareagują działacze na rzecz klimatu oraz szefowie państw i rządów?”.

Według Schwaba i WEF, waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC) i cyfrowe systemy płatności ID są również na porządku dziennym. Ostrzegają, że doprowadzi to do tego, że kraje Globalnego Południa odwrócą się od handlu w dolarach amerykańskich, a nawet wypróbują nowy system płatności blockchain.

Oto artykuł WEF:

4 globalne zagrożenia, na które należy uważać w erze po pandemii

Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła koniec fazy kryzysowej COVID-19 w maju ubiegłego roku, nasiliły się inne zagrożenia – więcej wariantów, globalne wojny, wydarzenia klimatyczne, wyzwania technologiczne, działalność terrorystyczna na zachodniej ziemi, a nawet nowy międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia o nazwie Mpox. Ale co jeszcze może pojawić się na horyzoncie? Poniższa analiza opiera się na wieloletnim projekcie prognostycznym z udziałem doktorantów z Uniwersytetu Nowojorskiego i ekspertów z crowdsourcingowej firmy konsultingowej Wikistrat, w której pracuję jako główny analityk. Wyszczególnia ona globalne trendy ryzyka, które należy obserwować w tej dekadzie.

1. Władza rozprasza się w erze post-supermocarstwowej

„Większość obywateli zgodzi się, że nasza społeczność przywódców, w tym G7 i G20, w dużej mierze zawiodła w walce z pandemią COVID-19.

Odkąd pandemia ustąpiła, brakowało nam trwałego globalnego przywództwa w wielu obszarach i trudno jest oczekiwać, że wkrótce się to zmieni. Dzieje się tak częściowo dlatego, że supermocarstwa są strasznie obciążone globalnymi wojnami i wyzwaniami wewnętrznymi.

Oczywiście mocarstwa te nadal będą miały znaczenie, konkurując ze sobą i próbując przejąć inicjatywę we wszystkim, od kosmosu, przez sztuczną inteligencję, po ropę naftową.

Jednak inni gracze również podejmą działania, aby wypełnić próżnię przywództwa, w tym „geopolityczne państwa wahadłowe ” wykorzystujące metale ziem rzadkich (takie jak Ghana) w celu ograniczenia dominacji supermocarstw; mniejsze państwa (np. Szkocja ) wykorzystujące finanse klimatyczne jako narzędzie polityki zagranicznej; świat rozwijający się odchodzący od handlu dolarami, a nawet testujący nowy system płatności blockchain; oraz firmy technologiczne (i kadra kierownicza ) napędzające zmiany w dużej mierze bez kontroli.

Szczerze mówiąc, zauważyliśmy ten trend już wcześniej, ale może to być oficjalny początek ery post-supermocarstwa, która będzie w coraz większym stopniu – i nieprzewidywalnie – kształtowana przez innych graczy, niezależnie od wyniku wyborów w USA. Natura władzy będzie nadal ewoluować w erze po pandemii.”

2. Jeden ważny rok wyborczy nie zakończy naszego powtarzającego się kryzysu legitymacji politycznej.

„Wszyscy słusznie uznali rok 2024 za najważniejszy rok wyborczy w historii, w którym około połowa świata pójdzie do urn. Oczywiście sytuację może dodatkowo skomplikować dezinformacja za pośrednictwem sztucznej inteligencji, cyberzagrożenia lub po prostu zarzuty o oszustwa wyborcze (jak to już miało miejsce w krajach takich jak Bangladesz, Wenezuela i USA).

Większym pytaniem jest jednak to, czy wybory te będą miały wymierny wpływ na zmiany lokalne i globalne; powszechna nieufność do rządu w większości systemów politycznych nie zmniejszyła się w erze po pandemii.

Nie zapominajmy, że demokracja – uznana za jedyne pozostałe źródło legitymacji politycznej przez hegemonię USA pod koniec zimnej wojny – podupadała na całym świecie przez 18 kolejnych lat, według Freedom House.

Od czasu arabskiej wiosny wszędzie dochodzi do antyrządowych niepokojów, co stanowi trwający globalny kryzys legitymacji politycznej. We wszystkich systemach politycznych ludzie walczyli, napędzani przekonaniem, że musi istnieć lepszy i skuteczniejszy sposób rządzenia. W większości krajów, nawet po wyborach, obywatele będą nadal kwestionować swoich polityków i kwestionować ich zdolność do zarządzania wieloma zagrożeniami po pandemii.”

3 Bardziej złożony globalny kryzys zdrowia psychicznego

„Według WHO pandemia jest „największym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego od czasów II wojny światowej”. Wielu z nas wciąż walczy o powrót na właściwe tory w życiu osobistym i zawodowym. Ale inne wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym po pandemii również rosną – dzięki zmianom klimatu i sztucznej inteligencji.

Po pierwsze, terapeuci twierdzą, że zmiany klimatyczne wywołują „nowy rodzaj lęku”, prowadząc do poczucia wyobcowania, które utrudnia funkcjonowanie, a nawet sprzyja samobójstwom.

Ten „eko-lęk” prawdopodobnie nasili się, jeśli rządy nie odejdą wystarczająco szybko od paliw kopalnych. Możemy więc spodziewać się bardziej ekstremalnych zjawisk klimatycznych, które jeszcze bardziej pogorszą nasze zdrowie psychiczne, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby uchodźców klimatycznych.

Po drugie, sztuczna inteligencja zostanie nam narzucona, czy nam się to podoba, czy nie. Wiele osób poczuje, że nie pasuje do tej nowej gospodarki opartej na sztucznej inteligencji lub w ogóle nie otrzyma szansy, tworząc większą klasę „prekariatu”, która czuje się pozostawiona w tyle.

Czy możemy nauczyć się tych nowych narzędzi AI, czy też staniemy się zbędni w naszym zawodzie? To uczucie zaostrzy nasz kryzys tożsamości zawodowej, który przerodzi się w globalne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Ekspert ds. sztucznej inteligencji Kai-Fu Lee potwierdził, że jego wcześniejsze przewidywania są nadal „niesamowicie trafne”, prognozując, że 50% miejsc pracy zostanie wyeliminowanych do 2027 roku. Zaciekły sprzeciw wobec sztucznej inteligencji jest nieunikniony, ponieważ wiele osób czuje się pozostawionych w tyle przez tę transformację.”

4 Era szokujących wydarzeń

„Nie popełnijmy błędu – era postzimnowojenna napędzana przez Stany Zjednoczone dobiegła końca jakiś czas temu (i realistycznie rzecz biorąc, wybory w USA w 2024 r. tego nie zmienią).

Trwałe globalne przywództwo, demokratyczne ideały, globalizacja i liberalne wartości zostały znacząco zakwestionowane, a supermocarstwa są przeciążone. Jest to globalny kryzys legitymizacji, jak opisałem w mojej książce i naszych poprzednich badaniach crowdsourcingowych od 2017 roku. Ten czas zmagań oznacza, że w erze po pandemii wszystko może się zdarzyć.

Należy uważać na globalne zagrożenia, które mogą zostać zaostrzone przez nieoczekiwane, destabilizujące wydarzenia szokowe.

Krótko podsumowując, oto trzy wstrząsy, które mogą mieć wpływ na globalną stabilność:

1. Pojawienie się nowej globalnej grupy ekstremistycznej: W sytuacji, gdy świat jest rozproszony przez kilka dużych wojen i upadek przywództwa, może to być korzystna okazja dla nowej grupy ekstremistycznej, aby wyrobić sobie markę – i być może nie ponieść tak wielu konsekwencji. Może ona nawet wykorzystać narzędzia sztucznej inteligencji do zapoczątkowania nowej fazy terroryzmu.

2. Pandemia cybernetyczna – wywołana celowo: Ogromna globalna awaria IT w lipcu nie była terroryzmem, ale po prostu wadliwą aktualizacją oprogramowania firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Niemniej jednak spowodowała ona szkody w wysokości 5,4 miliarda dolarów dla firm z listy Fortune 500 i sparaliżowała loty, banki, szpitale, handel detaliczny i inne usługi na całym świecie. Wyobraźmy sobie, że zrobiłby to złośliwy aktor – celowo i na jeszcze większą skalę?

3. zmiana klimatu pochłania pierwsze państwo wyspiarskie w erze po pandemii: plan COP28 dotyczący wycofania paliw kopalnych może zająć dziesięciolecia i nie jest jasne, czy światowi przywódcy go wdrożą. W międzyczasie bardziej prawdopodobne jest, że niektóre narody wyspiarskie (które emitują zaledwie 0,3% globalnych emisji) będą nadal walczyć o swoją sprawę, czy to poprzez prawo międzynarodowe, czy nowe fundusze klimatyczne. Ale jeśli wyspy te ulegną zmianom klimatu i zatoną znacznie szybciej niż oczekiwano, jak zareagują aktywiści klimatyczni i światowi przywódcy?”


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl

2 komentarze jak na razie.

  1. […] Światowego Forum Ekonomicznego, Klaus Schwab, otworzył w Dubaju „doroczne spotkanie globalnych rad przyszłości”. Po raz pierwszy od ponad […]

  2. […] Światowego Forum Ekonomicznego, Klaus Schwab, otworzył w Dubaju „doroczne spotkanie globalnych rad przyszłości”. Po raz pierwszy od ponad […]

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat