Klejnoty Bogów: Tajemnica tybetańskich koralików z kamienia Dzi

Napisane przez Amon w sierpień - 23 - 2021


Koraliki Dzi są być może jednym z najpotężniejszych, najdroższych i najbardziej poszukiwanych talizmanów, są znane z tego, że sprzedawane są nawet za kilka milionów dolarów. Dla wielu Tybetańczyków koraliki Dzi są świętymi pamiątkami; często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zgodnie z zapisami medycyny tybetańskiej, czyste i autentyczne koraliki Dzi mogą wzmocnić funkcje odpornościowe, jak również zapobiec apopleksji. Jednakże, ilość autentycznych koralików Dzi jest stała i rzadka.

Co to jest koralik Dzi?

Koraliki Dzi to rodzaj kamiennych koralików o niepewnym pochodzeniu, noszonych jako część naszyjnika, a czasem jako bransoletka. Dzi (wymawiane Zee) jest tybetańskim słowem używanym do opisania wzorzystego, zwykle agatowego, głównie podłużnego, okrągłego, cylindrycznego lub tabularnego kształtu przebitego wzdłuż, zwanego w języku chińskim Koralikiem Nieba (tianzhu).

Znaczenie tybetańskiego słowa „Dzi” tłumaczy się jako „blask, jasność, przejrzystość, splendor”. Koraliki te pochodzą z tybetańskiego kręgu kulturowego, osiągają wysokie ceny i są trudno dostępne. Występują głównie w Tybecie, ale także w sąsiednim Bhutanie, Ladakh i Sikkim.

Większość Tybetańczyków wierzy, że dzi były kiedyś owadami, które żyły w rodzaju gniazda zwanego w Tybecie „dzitshang”.

Te koraliki są ogólnie cenione jako amulety ochronne i czasami są mielone na proszek, który jest używany w tradycyjnej medycynie tybetańskiej. Niektóre koraliki dz posiadają szlifowanie i polerowanie jednego lub obu końców, co jest wynikiem redukcji do użytku w tradycyjnej medycynie tybetańskiej lub, w niektórych przypadkach, spowodowane użyciem koralika jako narzędzia do polerowania przy nakładaniu płatków złota na malowidła thanka lub złocone posągi z brązu. Najbardziej cenionymi koralikami dzi są te z dawnych lat, wykonane z naturalnego agatu. Oryginalne źródło pochodzenia tych koralików jest tajemnicą. Podczas gdy tradycyjne, starożytne koraliki są bardzo preferowane, nowe, nowocześnie wykonane dzi zyskują coraz większą popularność wśród Tybetańczyków.

Pochodzenie Dzi

Legenda o Dzi i przeznaczenie koralika różni się w zależności od osoby. Niektóre z legend mówią, że Dzi są odchodami Garudy, podczas gdy inne mówią, że są to dary od Bogów i tylko ci z czystą Karmą mogą je znaleźć. Większość Tybetańczyków wierzy, że Dzi były kiedyś owadami, które żyły w gnieździe zwanym „dzitshang” w Tybecie. Kiedy owady zostały odkopane, przez pewien czas poruszały się, by w końcu skamienieć i przybrać formę Dzi, które istnieją do dziś.

Inna legenda głosi, że był czas, kiedy Tybet ogarnęła ciężka epidemia i Tybetańczycy mieli bardzo ciężkie życie. Na szczęście współczujący Budda Vajravarahi przyszedł z pomocą uwalniając z nieba magiczne koraliki Dzi. Uważa się, że koraliki te przynoszą szczęście, odpędzają zło i chronią noszącego je przed fizycznymi uszkodzeniami.

Uważa się również, że koraliki Dzi zostały wykonane z meteorytów pochodzących z kosmosu, które spadły tysiące lat temu. Pole magnetyczne koralika Dzi jest trzy razy silniejsze niż zwykłych kryształów.

Kropki cynobru widoczne na starożytnej dzi.

Chociaż geograficzne pochodzenie koralików dzi jest niepewne, przyjmuje się, że obecnie nazywane są one „tybetańskimi koralikami”, podobnie jak „tybetański koral”, który również przybył do Tybetu z innych miejsc. Tybetańczycy pielęgnują te korale i uważają je za klejnoty dziedziczne. W ten sposób przetrwały one tysiące lat, noszone przez setki pojedynczych ludzi. Dzi występują przede wszystkim w Tybecie, ale także w sąsiednim Bhutanie, Nepalu, Ladakh i Sikkim. Dzi agatowe zostały wykonane w dolinie Indusu w okresie Harappan i w różnych miejscach bogatych w złoża agatu w Indiach, takich jak w Khambhat, najwcześniejsze archeologicznie kontrolowane znalezisko agatowych koralików znaleziono w wykopaliskach kultury Saka (Uigarak) w Kazachstanie, datowanych na 7-5 pne. Mówiło się, że są to importy z Indii, odzwierciedlające handel dalekosiężny z bardziej koczowniczymi plemionami Saka lub Scytów.

Czasami pasterze i rolnicy znajdują koraliki Dzi w ziemi lub na łąkach. Z tego powodu niektórzy Tybetańczycy tradycyjnie wierzą lub uważali, że Dzi są naturalnie uformowane, a nie wytworzone przez człowieka.

Hollywood star Jet Li is a well known dzi bead collector

Znaczenie tybetańskich koralików Dzi

Liczba oczu i różne wzory znajdujące się na powierzchni koralików Dzi mają specjalne znaczenie i cel. Koraliki Dzi z jednym oczkiem są generalnie przeznaczone do promowania blasku, podczas gdy koraliki Dzi z 3 oczkami są preferowane jako wzmacniacz bogactwa. Koraliki Dzi z 9 oczkami są bardzo poszukiwane, ponieważ są dobrze znane jako okno do mądrości, dobrego zdrowia, sukcesu, mocy, współczucia, chwały, a jednocześnie działają jako obrońca i usuwacz przeszkód.

Dla tych, którzy szukają wyjątkowej mocy, wybierają 21-oczkowy Dzi, ponieważ ten koralik wzmacnia twoją naturalną magiczną moc i pomaga zrealizować pragnienia, aby osiągnąć najwyższą formę ludzkiego i duchowego życia. Dodatkowo istnieją rzadkie kamienie Dzi z egzotycznymi oznaczeniami, takimi jak Tygrysi Ząb, Ru Yi, Lotos, Dorje i inne, wszystkie o równie niesamowitych właściwościach.

Czyszczenie i pielęgnacja kamienia Dzi

Jest bardzo ważne aby oczyścić kamień Dzi po jego otrzymaniu. Musisz pozbyć się całej nagromadzonej w nim energii, a następnie poprosić go o związanie się z tobą. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest trzymanie kamienia w dłoni pod bieżącą wodą przez kilka minut. Woda jest bardzo ważna jako duchowy środek oczyszczający w wielu wschodnich filozofiach. Każdy wie, że park z potokiem, lub ulubione miejsce w pobliżu rzeki są najlepszymi źródłami bieżącej wody do oczyszczenia kamienia Dzi starożytnymi sposobami. Po tym jak wysuszysz swój kamień, włóż go między swoje dłonie, tak jakbyś się modlił. Podnieś końcówki kciuków aż dotkną czubka twojego nosa (Postawa, którą większość buddystów modli się do Buddy). Teraz, cicho i szczerze, poproś kamień, aby stał się częścią twojego życia. Poproś go, aby Ci pomógł, chronił Cię i zapewnij go, że będziesz go szanował i dobrze się nim opiekował.

Po tym jak to zrobisz pozwól kamieniowi Dzi spędzić kilka godzin na słońcu. Pomoże to go oczyścić, a także doda mu energii. Niektórzy twierdzą, że zakopanie kamienia Dzi w ziemi w noc pełni księżyca również pomoże go naenergetyzować. W czasach starożytnych, ten rytuał oczyszczający był wykonywany co najmniej raz w miesiącu.

Od niepamiętnych czasów były one czczone jako święte amulety, które niosą i obdarzają błogosławieństwem noszącego je człowieka, a ze względu na ich rzadkość stały się niezwykle poszukiwane, a co za tym idzie bardzo cenne. Odgrywają one znaczącą rolę w kulturze tybetańskiej i nadal są używane do przygotowywania tybetańskiej medycyny. Pomimo tego, że koraliki Dzi pochodzą z Tybetu, mogą być noszone przez każdego, aby wspierać dobrą aurę i lepszą karmę. Ponieważ koraliki te mają znaczenie mityczne, a nie religijne, rasa czy religia osoby noszącej nie ma znaczenia.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat