Historie o epickich kosmicznych bitwach można znaleźć w wielu światowych kulturach. W tych bitwach linie są często rysowane wyraźnie, z siłami dobra po jednej stronie i siłami zła po drugiej. Dla niektórych kultur bitwa kosmiczna rozpoczęła się na początku czasu i jest odpowiedzialna za porządek rzeczy, tak jak są one obecne. Z drugiej strony w przyszłości będą toczyć się bitwy, wydarzenia, które się nie ziściły, ale które mogą się zmaterializować w pewnym momencie.

Starożytni Mezopotamianie wierzyli, że kosmiczna bitwa o epickich rozmiarach miała miejsce u zarania stworzenia. Ta historia jest zapisana w Eposie stworzenia, znanym również jako Enûma Eliš, które są początkowymi słowami eposu. Zgodnie z mitem na początku czasu istniały dwie pradawne siły, Apsu, reprezentujące świeżą wodę i Tiamat, reprezentujące wodę morską. Od tych dwóch bogów powstają pomniejsi bogowie. Powstały hałas dokonany przez tych młodszych bogów wywołał wielką irytację Apsu i Tiamata. Chociaż Apsu chciał zabić swoje dzieci, Tiamat była przeciwna jego planowi. Spowodowało to zabicie Apsu przez jego dzieci, które były prowadzone przez Ea. Wtedy Ea stał się głównym bogiem i miał syna Marduka, któremu dano wiatr do zabawy. Sprawiło to wielką irytację Tiamat, a niektórzy bogowie nadal w niej mieszkali. Ci bogowie namówili Tiamat, by toczyła wojnę z Eą i jego zwolennikami. Ponieważ inni bogowie nie byli w stanie poradzić sobie z Tiamat, Marduk zaoferował, że ich uratuje, pod warunkiem, że pozwolono mu pozostać przywódcą po pokonaniu pradawnej bogini. Doszło do bitwy pomiędzy Mardukiem i Tiamat, w której ten ostatni został zabity. Dodatkowo, nowy mąż Tiamat, Qingu, również został zabity, a jego ciało służyło do tworzenia ziemi. Wreszcie krew Qingu została użyta do stworzenia ludzkości, której zadaniem było wykonywanie pracy bogów.

Bóg Słońca walczy z potworem Chaosu. Starożytna religia mezopotamska mówi o Enûma Eliš, Eposie stworzenia. Wikipedia

Podobne historie kosmicznych bitew u zarania czasu są obecne w „wojnie w niebie”, jak w chrześcijaństwie i judaizmie, a także w Titanomachach w mitologii greckiej. Te bitwy służyły wyjaśnieniu przyczyny istniejącego stanu rzeczy. Jednak stworzenie w wyniku kosmicznej bitwy to tylko jedna strona medalu. Są wierzący w wielką kosmiczną bitwę, która pewnego dnia może zniszczyć ludzką rasę.

Michael wyrzuca zbuntowanych aniołów z „Raju utraconego” Miltona Wikipedia.

Najbardziej znaną z tych bitew można odnaleść w biblijnej Księdze Objawienia. Zgodnie z dosłowną interpretacją książki, nastąpi wielka bitwa pomiędzy dobrem a złem w Armagedonie, rozumiana przez niektórych jako miejsce Meggido, faktyczne miejsce w Lewancie. Zgodnie z tym przekonaniem siły zła zostaną pokonane, a diabeł zostanie wrzucony do bezdennej jamy na tysiąc lat. Po upływie tego czasu diabeł powróci na Ziemię, zbierze armię i po raz ostatni będzie prowadził wojnę przeciwko Bogu. Po klęsce diabła zostanie wrzucony do jeziora ognia i siarki, i rozpocznie się nowa era pokoju pod Bożą władzą. Podobną apokaliptyczną bitwę można znaleźć w Norskim Ragnaroku, w którym wielu bogów nordyckich zostanie zabitych, a świat zanurzy się w wodzie. Podobnie jak Księga Objawienia, Ragnarok nie jest końcem, ale warunkiem wstępnym jaśniejszej przyszłości, ponieważ niektórzy bogowie przetrwają, powstanie nowy świat i zostanie on zaludniony ludźmi.

„Upadek Æsir”. Niebiosa rozpadły się, a „Synowie Múspell” wyruszyli w podróż przez Ragnarö. Norska apokaliptyczna bitwa, Ragnarok. Wikipedia

Podsumowując, epickie bitwy kosmiczne można znaleźć w wielu kulturach, ponieważ pomagają one wyjaśnić świat takim, jaki jest, lub dostarczyć wiadomość nadziei dla ludzi. Historie o takich bitwach odziedziczonych po naszych przodkach będą nadal opowiadane, a nowe opowieści będą tworzone przez nasze społeczeństwo. Popularność takich dzieł jak Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, które zawierają epickie bitwy toczone między dobrem a złem, jest dowodem, że ludzkość jest nadal zachwycona takimi opowieściami.

 

Odnośniki

Højbjerg, M., 2014. Ragnarok in Norse Mythology. [Online] Available at: http://www.viking-mythology.com/ragnarok.php

Morris M, 2014. 10 Universal Myths Of The Ancient World. [Online] Available at: http://listverse.com/2014/01/16/10-universal-myths-of-the-ancient-world/

Myths from Mesopotamia, [Dalley, S. (trans.), 2000. Myths from Mesopotamia: Creation, The Flood, Gilgamesh, and Others. Oxford: Oxford University Press.]

The Bible: Standard King James Version, 2014. [Online] Available at: http://www.kingjamesbibleonline.org/

Wikipedia, 2014. Armageddon. [Online] Available at: http://en.wikipedia.org/wiki/Armageddon

Wikipedia, 2014. Enûma Eliš. [Online] Available at: http://en.wikipedia.org/wiki/En%C3%BBma_Eli%C5%A1

Wikipedia, 2014. Ragnarök. [Online] Available at: http://en.wikipedia.org/wiki/Ragnar%C3%B6k

Autor: ḎḤWTY

Źródło: www.ancient-origins.net

Tłumaczenie: Amon

Dla www.strefa44.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat