Angkor Wat jest jednym z największych zabytków i najlepiej zachowanym arcydziełem architektury. Doskonałość kompozycji, równowagi, proporcji i rzeźby czyni go jednym z najwspanialszych budowli na świecie. Jest to jeden z największych zabytków religijnych, jakie kiedykolwiek powstały w tym okresie. Jego nazwa oznacza „miasto świątyni”. Pierwotnie został zbudowany jako świątynia hinduistyczna, która była poświęcona bogu Wisznu. Później, w XIV wieku, została przekształcona w świątynię buddyjską, a posągi Buddy zostały dodane do jej bogatego dzieła sztuki.
Słowo „Wat” jest khmerską nazwą świątyni, która została dołączona do słowa „Angkor”, kiedy stała się buddyjskim zabytkiem Theravada. Po 1432 roku, kiedy stolica kraju przeniosła się do Phnom Penh, Angkor Wat był pod opieką buddyjskich mnichów.

Oprócz wielu turystów, mnisi buddyjscy są codziennymi gośćmi Angkor Wat, ich jaskrawo pomarańczowe szaty tworzą żywy kontrast z szarym kamieniem świątyni. Foto@Gurcan Sarisoy
Znaczenie Angkor Wat
Zbudowany pomiędzy 1113 a 1150 rokiem n.e., Angkor Wat zajmuje obszar około 500 akrów, czyli około 200 hektarów. Historia sugeruje, że król Khmerów Suryavarman zbudował Angkor Wat, a jego budowa zajęła prawie 30 lat. Według archeologa Charlesa Highama, Suryavarman nie był zwykłym człowiekiem, ale półbogiem. Król jest często przedstawiany jako duży i muskularny mężczyzna, wokół którego wszyscy siedzą. Nawet legendy sugerują, że Suryavarman II zabił swojego wuja, aby zostać królem. Nie ma jednak żadnych źródeł, które potwierdzałyby ten fakt.
Świątynia jest ogromną trzypoziomową piramidą zbudowaną na pływającym prostokątnym kawałku ziemi i otoczoną wodą. Świątynia posiada dziewięć wież, z których każda mierzy ponad 60 metrów wysokości. Uważa się, że zbudowana została, aby reprezentować „dom bogów”, górę Meru, która jest mityczną świętą górą w mitologii hinduskiej. Góra Meru jest uważana za miejsce zamieszkania boga Brahmy i Devów.

Wiele świątyń i starożytnych miejsc zostało wzorowanych na ich miejscu zamieszkania na górze Meru, w tym Angkor Wat. Foto@Gurcan Sarisoy
Góra Meru w tradycji hinduskiej ma wyraźnie mityczne aspekty, jest opisana jako 84,000 Yojan wysoka (około 1,082,000 km (672,000 mi), co stanowiłoby 85 razy średnicę Ziemi), i zauważa, że Słońce wraz ze wszystkimi planetami w Układzie Słonecznym obraca się wokół góry Meru jako jedna jednostka. Inną istotną cechą Angkor Wat jest to, że posiada on około 1796 portretów kobiet w kamieniu. Każdy obraz jest unikalny, a badacze nie są pewni co do ich przeznaczenia. Mity ujawniają, że świątynia została zbudowana matematycznie, aby być w harmonii z wszechświatem. Odległości i rozmiary w Angkor Wat są związane z mitologią indyjską.
Eleanor Mannikka, w swojej pracy „Angkor: Niebiańskie Świątynie Imperium Khmerów” stwierdza, że był on używany do celów astronomicznych. W rzeczywistości sceny z hinduistycznego pisma Mahabharata zostały wyrzeźbione na zewnętrznej ścianie w ośmiu różnych panelach. Około 1860 roku Europejczycy dowiedzieli się o świątyni dzięki francuskim misjonarzom. Henri Mahout, francuski botanik, przeprowadził szeroko zakrojone badania i uznał, że świątynie Angkor Wat zostały zbudowane przez inną rasę, a na pewno nie przez Kambodżan.
Angkor był miastem liczącym 1.000.000 ludzi. Uważa się, że miało ono rozbudowany system irygacyjny, wybrukowane drogi i piękne budynki. W ciągu 200 lat cywilizacja Khmerów upadła bez wyraźnego powodu. Uczeni są zdania, że znaczącą rolę w zniknięciu cywilizacji Khmerów mogło odegrać załamanie środowiska.

Angkor Wat jest jednym z największych zabytków sakralnych, jakie powstały w tym okresie. Zdjęcie©Gurcan Sarisoy
Kto zbudował Angkor Wat?
Kambodżański folklor przypisuje budowę Angkor Preah Pisnokarowi, istocie uważanej za pół-człowieka, pół-boga. Preah Pisnokar był synem bogini księżyca i śmiertelnego człowieka. Pewnego dnia bogini postanowiła zabrać Pisnokara do nieba, gdzie spotkał on wielkiego boga Indrę, który postanowił, że chłopiec ma otrzymać specjalne wykształcenie. Po przybyciu do nieba Pisnokar otrzymał wiedzę z zakresu matematyki, inżynierii, architektury i innych dziedzin nauki.

Król Suryavarman II przedstawiony na płaskorzeźbie w Angkor Wat
Starożytna kambodżańska legenda mówi, że bóg Indra żył na górze Meru i dał życie swojemu synowi Ketomealea jako istocie ludzkiej, której misją była ochrona religii buddyjskiej i opieka nad królestwem, w chwale, dobrobycie i pokoju. Bóg Indra chciał zbudować pałac na ziemi dla swego syna, więc poprosił Pisnouka, aby zbudował Angkor Wat. W dniu, w którym książę Ketomealea został królem królestwa, Indra zstąpił na Ziemię i pobłogosławił swego syna oraz obdarzył go imieniem „Aritha-place a-hano” czyli „Potężny Niszczyciel Wrogów”. Następnie nazwał kraj „Kampuja”, który obecnie znany jest jako Kambodża.
Innym poglądem, który otacza Angkor Wat jest to, że Anunnaki zbudowali go jako platformę lądowania dla swoich latających statków.
Legenda o Preah Pisnouka
Uważa się, że Preah Pisnokar jest po części Ziemianinem, a po części Anunnaki. Legendy sugerują, że Preah Pisnouka zbudował Angkor Wat. Matka Preah była etniczną ET, Anunnaki lub jedną z jasnych, podczas gdy jego ojciec był człowiekiem. Kiedy Preah osiągnął pełnoletność, Anunnaki zabrali go do nieba, do latającego pałacu boga Indry. Podczas gdy Preah był na statku, Anunnaki uczyli go technologii i technik cywilizacji, którą miał przynieść do południowo-wschodniej Azji.
Legenda mówi dalej, że Preah wylał magiczną wodę na kamień, który zamienił się w beton. Beton posłużył jako bloki w budowlach Angkor. Centralna piramida Angkor wskazywała na konstelację Draco przy wschodzie słońca na równonocy wiosennej 10,500 lat p.n.e., podczas gdy egipski Sfinks patrzył na wschód słońca w Orionie. Anunnaki górnicy złota z planety Nibiru i królowie Khmerów stworzyli projekt wokół Angkor, podczas gdy Giza służyła jako mandale dla samolotu.
Angkor Wat jest z pewnością intrygującym miejscem, które zmusi nas do ponownego przeanalizowania naszego panującego przekonania, że jesteśmy bardziej zaawansowani niż starożytne cywilizacje.