Krwawe zaćmienie Księżyca – najdłuższe w XXI wieku!

Napisane przez Amon w Lipiec - 3 - 2018

27 lipca zobaczymy na niebie wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc w pełni zabarwi się na czerwono za sprawą całkowitego zaćmienia. Będzie to najdłuższe tego typu zjawisko od stu lat.

  • Krwawe zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godzinie 21.30, a zakończy o 23.13.
  • Zaćmienie potrwa godzinę i 43 minuty.
  • Kolejne tak długie zaćmienie nastąpi dopiero w 2123 roku.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem w pełni. Gdy Księżyc wchodzi w stożek cienia Ziemi, jego tarcza zostaje zakryta.

Zaćmienia Księżyca zdarzają się stosunkowo rzadko, maksymalnie trzy razy w roku, ale bywa, że przez 12 miesięcy nie obserwujemy ich wcale. Jeszcze rzadziej mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym, gdy cała tarcza ziemskiego satelity zostaje spowita cieniem. W przypadku zaćmienia, które będzie miało miejsce 27 lipca będziemy mieć do czynienia z dwoma ciekawymi z punktu widzenia astronomii zjawiskami: po pierwsze będzie to najdłuższe tego typu zjawisko od 100 lat (a kolejne nastąpi dopiero w 2123 roku, więc już go nie zobaczymy). Po drugie, Księżyc znajdować się wtedy będzie w apogeum. Oznacza to, że jego tarcza z Ziemi wydawać się będzie znacznie mniej okazała niż zazwyczaj – będzie to najmniejsza pełnia w 2018 roku.

Podczas zaćmienia tarcza Księżyca zabarwi się na czerwono. Zjawisko to nazywa się Krwawym Księżycem i często łączone jest z apokaliptycznymi obawami. Badacze tak zwanego kodu Biblii sugerują, że właśnie o takim zaćmieniu mowa jest w Apokalipsie według św. Jana i że ma ono zwiastować nadchodzący koniec świata.

Między 2014 a 2015 rokiem mieliśmy aż cztery krwawe zaćmienia, z których każde przypadało na któreś z żydowskich świąt. Podczas tej wyjątkowej tetrady informacje o rzekomym nadejściu końca świata pojawiały się w mediach notorycznie. W 2018 roku apokaliptycznych proroctw jest zdecydowanie mniej, więc chyba nie mamy się czego obawiać. Zwłaszcza że 30 lipca czeka nas kolejne rzadkie zjawisko astronomiczne – wielka opozycja Marsa – i trochę szkoda by było je przegapić. Lepiej więc po prostu zarezerwujmy sobie czas wieczorem 27 lipca i podziwiajmy wyjątkowy czerwony Księżyc. O ile nie będzie chmur, zobaczymy go z każdego miejsca w Polsce.

Źródło: www.facet.onet.pl

56 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat