Łapacze snów – Pradawna legenda i zasady działania

Napisane przez Amon w marzec - 31 - 2020

Miewasz koszmary? Nie przejmuj się! Dobre sny z pewnością nadejdą, a złe na zawsze znikną, gdy tylko łapacz snów znajdzie się nad Twoim łóżkiem.

Oryginalne łapacze snów to prawdziwe dzieła sztuki i duchowe narzędzia, które zapewniają przyjemne marzenia senne osobom śpiącym tuż pod nimi. Artefakt jest zwykle umieszczany nad miejscem, w którym sypiamy, koniecznie tam gdzie może się do niego dostać poranne światło. Gdy śpisz, wszystkie doznania pochodzące ze świata duchów muszą przejść przez sieć łapacza snów. Tylko dobre sny mogą się przedostawać do śniącego, podczas gdy koszmary zostają uwięzione w sieci i są niszczone przez pierwsze promienie porannego światła.

 

W kulturze indiańskiej rdzennych Amerykanów, łapacze snów to starożytne rękodzieła ochronne, wykonane z okrągłej obręczy utkanej luźną siecią przędzy, ozdobione koralikami i piórami zawieszonymi pod obręczą.

Korzenie tradycji łapaczy snów sięgają do rdzennych Amerykanów z plemiona Odżibwejów. Z czasem jednak sztukę tą opanowała większość indiańskich plemion. Dziś łapacze snów stanowią popularny symbol kultury rdzennych Amerykanów w ogóle.

Co głosi legenda? Kim jest Asibikaashi?

W 1929 r. Frances Densmore nagrała za pomocą gramofonu legendę plemiona Odżibwejów, według której ochronny urok pajęczyny pochodzi od opiekującej się ludźmi kobiety-pająk, znanej jako Asibikaashi.

Frances Densmore nagrała za pomocą gramofonu legendę plemiona Odżibwejów

Asibikaashi czuwała nad każdym stworzeniem w naszym świecie, pochylając się nad łóżeczkami i kołyskami dzieci, jednocześnie tkając cienką, delikatną i mocną pajęczynę, która była w stanie złapać wszelkie zło między wątkami i sprawić, że zniknie o świcie.

Kobieta pająk – Asibikaashi

Jak głosi legenda, gdy Odżibwejowie rozprzestrzenili się w zakątkach Ameryki Północnej, Asibikaashi miewała trudności z dotarciem do wszystkich osób. Z tego powodu matki i babcie splatały sieci dla dzieci, używając obręczy wierzby i ścięgna, lub powrozów wykonanych z roślin. Te uroki miały mieć charakter apotropeiczny i niekoniecznie związany ze snami.

Kobieta pająk – Asibikaashi

Nawet niemowlęta otrzymywały uroki ochronne. Przykładami są tutaj „pajęczyny”, które były zawieszane na obręczy kołyski. W dawnych czasach ta siatka była wykonana z włókna pokrzywy. Dwie pajęczyny były zwykle zawieszane na obręczy kołyski i powiadano, że:

„łapią jakąkolwiek krzywdę, która może być w powietrzu, gdyż pająk łapie i trzyma wszystko, co się z nim styka”.

Jak działają łapacze snów?

Indianie mieli zwyczaj wieszania łapaczy snów nad łóżkami śpiących dzieci, aby chronić je przed koszmarami i złymi duchami. Legenda głosi, że wzór pajęczego łapacza snów pozwala, by dobre sny przechodziły i spływały po wiszących koralikach i piórach do śpiących dzieci, natomiast złe sny pozostają uwięzione w sieci, z której znikają gdy tylko pierwsze promienie porannego światła uderzają w łapacz snów. Dzieci śpiące pod łapaczem snów byłyby w ten sposób chronione przed koszmarami.

Są też osoby, które działanie łapaczy snów opisują w nieco inny sposób. Zgodnie z tą alternatywną interpretacją, sny miałyby przechodzić przez dziury w sieci i wydostawać się z pomieszczenia przez najbliższe okno, lub drzwi. Z drugiej zaś strony, dobre sny miałyby być wyłapywane przez sieć i ześlizgiwać się po zwisających z obręczy koralikach i piórach do śpiącego.

Tradycyjne łapacze snów powstają z ośmiu punktów, w których sieć przyczepia się do obręczy. Te osiem punktów to nawiązanie do ośmiu nóg pająka. W kulturze rdzennych Amerykanów, pająk symbolizuje energię, mądrość i naukę.

Dla niektórych rdzennych Amerykanów łapacze snów mają szersze znaczenie. Dla tych ludzi łapacze snów to totemy, które reprezentują dobrą energię i pomagają zneutralizować złą energię – bez względu na to, czy śpisz, czy czuwasz!


Źródło: www.poznaj-ukryte.pl
Kategorie: Tajemnice Świata

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat