Machu Picchu może być starsze niż sądzono

Napisane przez Amon w październik - 7 - 2021


Znane na całym świecie zrujnowane miasto wznoszące się wysoko w peruwiańskich Andach jest prawdopodobnie o kilkadziesiąt lat starsze niż dotychczas sądzono. Machu Picchu położone jest na wysokości ok. 2400 m n.p.m. i ok. 700 m nad Rio Urobamba na sztucznie spreparowanym grzbiecie pomiędzy szczytami Huayna Picchu i góry o tej samej nazwie.

Przez dobre 400 lat pozostałości Machu Picchu leżały zarośnięte przez dżunglę, aż zostały oficjalnie odkryte na nowo w 1911 roku.

Do tej pory zakładano, że Machu Picchu zostało zbudowane po 1438 roku n.e., ale bardziej nowoczesne techniki datowania radiowęglowego podają w wątpliwość tę liczbę, sugerując zamiast tego, że miejsce to zostało najprawdopodobniej zbudowane całe dwie dekady wcześniej. Przynajmniej do takiego wniosku doszedł zespół archeologów i antropologów pod kierownictwem Richarda Burgera z Uniwersytetu Yale w Connecticut w swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Antiquity, po przeanalizowaniu szczątków 26 pochowanych tam osób przy użyciu akceleratorowej spektrometrii mas (AMS), z datami od około 1420 do 1530 roku.

„Wyniki sugerują, że dyskusja na temat rozwoju imperium inkaskiego, która opiera się głównie na zapisach kolonialnych, wymaga rewizji. Nowoczesne metody radiowęglowe zapewniają lepszą podstawę do zrozumienia chronologii Inków niż sprzeczne zapisy historyczne”, powiedział prof. Burger w oświadczeniu Uniwersytetu Yale.

W związku z tym badacze doszli do wniosku, że Machu Picchu musiało być zamieszkane już w 1420 roku, co z kolei oznacza, że jego założyciel Pachacútec Yupanqui musiał rządzić wcześniej, a jego podboje, które ostatecznie doprowadziły do powstania największego prekolumbijskiego imperium, również muszą być datowane wcześniej. Ale czy rzeczywiście może to dowodzić, kiedy i przez kogo Machu Picchu zostało zbudowane, jest to więcej niż wątpliwe, ponieważ historycy opierają swoją teorię o zrujnowanym mieście na bardzo spornych tradycjach hiszpańskich zdobywców, które okazały się niespójne i częściowo sprzeczne. W rzeczywistości nie istnieją żadne zapiski z czasów założenia i rozkwitu tego miejsca, dlatego archeolodzy mogą jedynie snuć przypuszczenia na podstawie znalezisk.

Jednak datowanie znalezisk archeologicznych mówi nam tylko o tym, jak stare są artefakty, a nie kim byli budowniczowie Machu Picchu. Przecież relikwie mogły pochodzić od ludzi, którzy zasiedlili Machu Picchu wieki, a nawet tysiąclecia później.

Co więcej, sami Inkowie nigdy nie twierdzili, że zbudowali Machu Picchu, ale twierdzili, że zawsze tam było i zawsze odwoływali się do swoich starożytnych legend, według których bogowie byli budowniczymi. Pierwotna nazwa tego miejsca również nie jest znana i została nadana dopiero przez hiszpańskich konkwistadorów na podstawie dokumentu z 1782 roku, w którym miasto Inków określane jest jako Machu Picchu.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat