Mamut włochaty zniknął z powierzchni ziemi 4.000 lat temu, ale teraz naukowcy mówią, że są o krok od wskrzeszenia starożytnej bestii. Jest to możliwe dzięki ambitnej inżynierii genetycznej.
Celem naukowców jest stworzenie hybrydy mamuta i słonia
Kierujący projektem „wskrzeszenia” mamuta profesor George Church z Uniwersytetu Harvarda
Przemawiający przed gremium American Association for Advancement of Science (AAAS) naukowcy powiedzieli, że zespół z Harvarda za dwa lata będzie w stanie stworzyć hybrydowy embrion mamuta i azjatyckiego słonia.
„Naszym celem jest stworzenie hybrydowego embrionu mamuta i słonia„, powiedział profesor George Church, Harvard i MIT. „Właściwie, to mówimy bardziej o słoniu z kilkoma cechami mamutów. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie, ale może się to zdarzyć w przeciągu dwóch kolejnych lat.„
Zwierzę będzie częściowo słoniem, ale przejmie takie cechy jak małe uszy, podskórna tkanka tłuszczowa, długie i kudłate włosy od mamuta. Geny mamuta i słonia zostaną połączone za pomocą potężnego narzędzia do edycji genów – Crispr. Naukowcy zamierzają użyć komórek skóry słonia, aby wyprodukować embrion lub kilka embrionów, z wykorzystaniem technik klonowania. Jądra z wprowadzonymi zmianami mogą zostać umieszczone w komórkach jajowych słonia, z których usunięto pierwotny materiał genetyczny.
Naukowcy wiedzą już jak uzyskać małe uszy i futro
W tym momencie zespół jest na etapie komórki, ale zmierzają w kierunku tworzenia zarodków, choć zaznaczają, że czekają ich minimum 2 lata żmudnej pracy zanim będą w stanie stworzyć żywą istotę.
Od rozpoczęcia projektu w 2015 roku badacze zwiększyli liczbę „edycji”, kiedy to DNA mamuta jest wstawiane do genomu słonia, z 15 do 45.
„Wiemy już jak uzyskać małe uszy, podskórną tkankę tłuszczową i długie włosy, ale przed nami jeszcze długa droga„, powiedział George Church.
Badacze twierdzą, że te modyfikacje genetyczne mogą pomóc uchronić słonia indyjskiego, który jest zagrożony wyginięciem. Pojawiają się jednak zastrzeżenia etyczne dotyczące projektu.
Matthew Cobb, profesor zoologii na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział: „Proponowane ‚wskrzeszenie’ mamutów tworzy ogromny problem etyczny – mamut nie był po prostu zestawem genów. Było to zwierzę silnie społeczne, podobnie jak współczesny słoń. Co się stanie, gdy hybrydowy mamut się urodzi? Jak będzie traktowany przez inne słonie? „
Narodziny ze sztucznej macicy
Kierujący projektem, George Church, przedstawił także plany, aby hybrydowe zwierzę zrodziło się ze sztucznej macicy. Jako matki zastępczej nie zamierzają wykorzystywać samicy słonia. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że taki plan nie będzie osiągalny przez kolejne 10 lat.
„Mamy nadzieję, że do całej procedury dojdzie ex vivo (poza żywym organizmem),” powiedział. „Byłoby nierozsądne z naszej strony, ryzykować życiem osobnika będącego przedstawicielem zagrożonego gatunku.„
George Church dodał że jego laboratorium już teraz jest zdolne do przeprowadzenia wzrostu zarodka myszy w sztucznym łonie przez 10 dni – to połowa całego okresu ciąży.
„Testujemy wzrost myszy ex vivo. Eksperymenty opisywane są w literaturze od 1980 roku, ale póki co, nie było zbyt wielkich sukcesów„, powiedział. „Dzisiaj mamy cały szereg nowoczesnych technologii i możemy podejść do tematu w zupełnie nowy sposób.”
Czy czeka nas wielki powrót mamuta?
Rosyjscy pracownicy przenoszą ciało młodego mamuta, który został umieszczony na wystawie w Moskwie, w Rosji, 28 października 2014 r.
Mamut włochaty wędrował po całej Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej podczas ostatniego zlodowacenia i zniknął około 4.000 lat temu. Prawdopodobne przyczyny wyginięcia gatunku to zmiany klimatyczne i intensywne polowania ludzi. Ich najbliższym żyjącym krewnym są słonie indyjskie.
„Wskrzeszenie” mamuta stało się realne, ponieważ opanowaliśmy rewolucyjne techniki edytowania genów. Pozwalają nam one na precyzyjny dobór i wstawianie DNA z próbek zamrożonych przez tysiąclecia w syberyjskim lodzie.
Zespół z Harvarda pomógł rozwinąć najpowszechniej stosowaną technikę CRISPR, która pozwala „wycinać i wklejać” skrawki nici DNA z dokładnością, o której jeszcze niedawno mogliśmy tylko pomarzyć.
Źródło: www.pomijane.pl
Mamut miał być sklonowany w 2016. A teraz mówią, że za dwa lata.