Mikroby z ery dinozaurów przywrócone do życia

Napisane przez Amon w Sierpień - 2 - 2020

Powiększenie mikrobów sprzed 101,5 miliona lat

Naukowcom udało się wskrzesić mikroby odkryte w próbkach osadów sprzed 101,5 miliona lat. Próbki zostały odzyskane z dna Oceanu Spokojnego dziesięć lat temu za pomocą statku badawczego “JOIDES Resolution” i pochodzą z czasów, gdy prehistoryczne jaszczurki, takie jak Tyrannosaurus rex, jeszcze nie żyły na Ziemi. Zostały one odkryte w regionie znanym jako South Pacific Eddy, który jest uważany za najbardziej wrogie miejsce w całym oceanie. Ma ponad 6000 metrów głębokości, a mikroby znajdowały się w próbkach rdzeniowych, które pobrano około 100 m poniżej dna morskiego i pochodzą z warstw osadów sprzed 101,5 mln lat.

Na dnie morskim znajdują się warstwy osadów składające się ze śniegu morskiego (organiczne odłamki stale pozyskiwane z powierzchni morza), pyłu i cząstek niesionych przez wiatr i prądy oceaniczne. W osadach tych uwięzione są małe formy życia, takie jak mikroorganizmy.

Zespół naukowców z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC), URI Graduate School of Oceanography, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology oraz Kochi University and Marine Works Japan chciał zbadać kwestię, czy życie może w ogóle istnieć w takim ubogim w składniki odżywcze środowisku, czy też jest to strefa bez życia.

Dzięki dopracowanym procedurom laboratoryjnym naukowcy pod kierownictwem Morona inkubowali próbki w celu namnażania swoich mikrobów. Wyniki wykazały, że zamiast skamieniałych resztek życia, mikroorganizmy w osadzie przetrwały i były zdolne do wzrostu i podziału.

Jak piszą w swoim opracowaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications, byli zaskoczeni tym, że 101,5 milionowe mikroorganizmy z rdzeni wiertniczych, pomimo swojego ekstremalnego wieku, mogą zostać przywrócone do życia, gdy tylko zostaną zaopatrzone w substancje odżywcze. Aby upewnić się, że nie zostały one zanieczyszczone przez nowoczesne mikroorganizmy, podjęto wszelkie niezbędne środki ostrożności, a zespół umieścił próbki w sterylnym środowisku i użył specjalnej probówki do dostarczenia składników odżywczych. W ciągu 68 dni mikroorganizmy pomnożyły się czterokrotnie.

Najbardziej ekscytujące w tym badaniu jest to, że pokazuje ono, iż nie ma żadnych ograniczeń dla życia w starych osadach oceanu. W najstarszych osadach, które wydrążyliśmy, przy najmniejszej ilości pożywienia, są jeszcze żywe organizmy, które mogą się budzić, rosnąć i rozmnażać.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat