Tygodnie dużych zjawisk słonecznych wywołały obawy o możliwość wystąpienia kolejnych burz geomagnetycznych, co skłoniło meteorologów z US Weather Service do aktywowania Obserwatorium Burz Geomagnetycznych. Centrum przewidywania pogody kosmicznej (SWPC) National Oceanic and Atmospheric Administration ostrzegło w sobotę, że po niedawnej burzy geomagnetycznej, która stworzyła spektakularną zorzę polarną w kilku obszarach półkuli północnej, spodziewane są dodatkowe burze geomagnetyczne.
Burze geomagnetyczne są klasyfikowane w skali od G1 (niewielkie) do G5 (ekstremalne) i są zwykle powodowane przez koronalne wyrzuty masy (CME), które są ogromnym wybuchem plazmy z zewnętrznej atmosfery Słońca, powiedział Newsweekowi dyrektor SWPC Bryan Brasher.
Chociaż naukowców uspokaja sam jej widok, ta konkretna dziura wywołuje przerażenie:
On November 27 and 28, a series of powerful solar flares swept across the Sun’s surface, creating this coronal hole.
This phenomenon is a temporary region of relatively cool, less dense plasma in the solar corona where the Sun's magnetic field extends into interplanetary space… pic.twitter.com/6F9kuIVkJC
— Massimo (@Rainmaker1973) December 2, 2023
Oko Saurona
Teoretycznie te kolosalne dziury są jak przerwy w polu magnetycznym gwiazdy, z których zaczyna wylatywać plazma, a tym samym lekko chłodzi gwiezdną atmosferę. W rezultacie, gdy chmura takiej plazmy zbliża się do Ziemi, zaczynamy doświadczać burz magnetycznych, zorzy polarnej i tym podobnych zjawisk. Jednak w rzeczywistości jest coś innego, czego należy się obawiać:
Powyższe dane z serwisów astronomicznych pokazują położenie tej dziury koronalnej 15 września, 10 października, 5 listopada i 1 grudnia. Daty te dzieli 25 dni, czyli cykl obrotu Słońca na równiku. Drugi rząd to nasze najważniejsze trzęsienia ziemi jesieni, które rozpoczęły się w Maroku 8 września, a zakończyły M7. na Filipinach. Nie wszystkie trzęsienia ziemi zostały uwzględnione na zdjęciu. Na przykład Afganistan nie jest pokazany 15 października; nie było tam M7.0, ale było więcej ofiar spowodowanych przez hipotetyczne trzęsienie M8.0, które uderzyło gdzieś w morzu w pobliżu Gwinei.
Następny obrót Słońca nastąpi około 25 grudnia lub nawet 21 grudnia, czyli pod koniec kalendarza Majów. Oko Saurona ponownie zwróci się ku Ziemi.
The Sun is turning into the eye of Sauron. Everything is fine ???? pic.twitter.com/BGQc4yHE0p
— Kim Dotcom (@KimDotcom) December 4, 2023
A może oko Saurona się zamknie. Ale nawet jeśli się zmniejszy, zauważymy, że tak duże dziury koronalne, nawet na równiku, są charakterystyczne dla minimum słonecznego.
Jak piszą astronomowie, Słońce pewnie osiąga swoje maksimum i wyprzedza harmonogram. Ale ponieważ na równiku znajduje się ogromna dziura, w rzeczywistości nie jest to maksimum, ale minimum, którego maksimum może być mikronowa.