Najstarsze piramidy na Ziemi nie znajdują się w Gizie

Napisane przez Amon w Grudzień - 8 - 2017

Piramidy w Gizie uważa się za najstarsze tego typu budowle na świecie. Według naukowców mają one 4500 lat i wzniesione zostały przez Egipcjan za czasów Starego Państwa Egipskiego. Ostatnie badania podważają jednak oficjalną wiedzę i wskazują, że najwcześniejszych piramid należy poszukiwać na zupełnie innym kontynencie.

 Starożytni członkowie pewnej kultury z Peru uchodzą za twórców najstarszych piramid na świecie, ponieważ swoje budowle wznieśli 500 lat przed Egipcjanami, czyli jakieś 3 000 lat temu. Oczywiście datowanie jest kwestią dosyć kontrowersyjną, bo tak naprawdę nikt nie jest w stanie stwierdzić kiedy dokładnie powstały jakiekolwiek pradawne budowle na Ziemi. Większość z konstrukcji, które przypisywane są starożytnym mieszkańcom naszej planety posiadają rodowód prehistoryczny i zbudowane zostały przed katastrofą sprzed 13 000 lat lub zaraz po niej.

Niemniej jednak widać, że pewne poglądy dotyczące przeszłości ludzkości ulegają zmianom. Czy są to pozytywne przemiany? Trudno stwierdzić. Wracając już do tematu, to cywilizacja uznawana za budowniczych piramid peruwiańskich jest znacznie starsza, niż inne kultury Ameryki Łacińskiej o jakieś 1500 lat. Piramidy wzniesione w Peru dorównują swoim odpowiednikom z Gizy. Niestety dzisiaj możemy podziwiać ruiny dawniej monumentalnych struktur, ponieważ obecnie cały kompleks tajemniczych budowli znajduje się w nieładzie, jakby jakiś gigantyczny kataklizm nawiedził Dolinę Supe znajdującą się ok. 180 kilometrów od Limy, stolicy Peru.

Stanowisko archeologiczne, gdzie odbywają się prace badawcze nad budowlami nazywa się Caral. Miejsce to, było zamieszkane w okresie 3000 p.n.e. – 1600 p.n.e. i jest najstarszym znanym ośrodkiem miejskim na Półkuli Zachodniej i największym w rejonie Andów. Na obszarze 66 hektarów zamieszkiwało tam ponad 3000 ludzi. Miasto, obejmujące kompleks świątyń, amfiteatrów, placów i budynków mieszkalnych, stanowiło główny ośrodek cywilizacji Caral Supe, obejmującej co najmniej 17 starożytnych kompleksów piramid i osiedli odkrytych ostatnio w peruwiańskiej Dolinie Supe. Co ciekawe cywilizacja, jaka tam rozkwitła znajdowała się 350 m.n.p.m. Dotychczas naukowcy nie odnaleźli starożytnego miasta o tak dużym zróżnicowaniu zabudowy, z jakim spotykamy się w Caral.

W przeciwieństwie do innych starożytnych cywilizacji, dawni mieszkańcy miasta rozwijali się w kompletnej izolacji. Możemy zatem zadać sobie pytanie, czy prymitywni Indianie Ameryki Południowej mogli stworzyć kompleks zapierających dech w piersi budowli? Nauka nie podaje odpowiedzi na takie pytania, ponieważ odpowiedź istnieje tylko jedna i nie koniecznie pasuje ona akademikom. Gdyby dopuszczono możliwość ingerencji innych kultur można by brać pod uwagę wzorowanie się na sąsiadach, bliższych lub dalszych, ale w przypadku Caral tamtejsza cywilizacja powstała… sama z siebie.

Według mnie jest to kolejny już przykład kultury powstałej pewnie tysiące lat wcześniej, niż szacują naukowcy- być może założonej przez pozaziemskich przybyszów, naszych kosmicznych przodków na Ziemi.

W Caral mamy do czynienia z trzydziestoma dwoma piramidami, w tym z siedmioma naprawdę potężnymi. Budowniczy miasta zorganizowali cały kompleks miejski w dwa sektory. Jeden z nich założono na północy, a drugi na południu. Największa z piramid          ( „Piramide Mayor” ) osiąga 153, 5 metra długości, 109,4 m szerokości i 28 metrów wysokości. Jest to typ piramidy schodkowej. Przed fasadą budowli znajduje się okrągły plac. Pozostałe piramidy nie są już tak wysokie. Druga pod względem wysokości budowla osiąga 17 metrów, a trzecia wznosi się na ok. 13,5 m.

Zagadkowa cywilizacja pozostaje wciąż nierozszyfrowana. Poziom rozwoju kultury Caral jest naprawdę imponujący. Jak zwykle pytań wiele, a odpowiedzi jak na lekarstwo. Ale tak chyba musi być, że człowiek powinien traktować świat jako niezgłębioną tajemnicę.  Wiedza założycieli Caral była bardzo wyrafinowana. W przeciwieństwie do wielu innych stanowisk archeologicznych w Andach, w Caral nie odnaleziono żadnych śladów wojen, zniszczeń bitewnych, broni ani szczątków ofiar. Odnaleziono natomiast siedziska z kości wielorybów, muszle morskie, włókna kaktusa, owoce z dżungli  i instrumenty muzyczne. Miasto było więc pokojowym ośrodkiem handlu, prekolumbijskiej sztuki i rozrywki. W jednej z piramid odkryto 32 flety zbudowane z kości pelikanów i kondorów oraz 37 rogów z kości jeleni i lam.

Źródło: www.lukaszkulak92.wordpress.com

27 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat