Namaste: Sekretna mądrość

Napisane przez Amon w Lipiec - 14 - 2021


Ze względu na swoje globalne zastosowanie, Namaste ma wiele interpretacji. Ogólnie rzecz biorąc, słowo to ma tendencję do bycia definiowanym jako pochodna od “boskości we mnie kłaniającej się boskości w tobie”. To duchowe połączenie wywodzi się z jego indyjskich korzeni. Ten święty gest, używany w wielu praktykach jogi, medytacjach i modlitwach, kryje w sobie tajemną mądrość. Kiedy umysł i zmysły kłaniają się czakrze serca, dochodzi do zjednoczenia ciała i duszy. Chodzi o to, by wejść głęboko w czakrę serca, gdzie dusza jaśnieje swoją życiodajną obecnością, wnosząc do ciała oddech i bicie serca.

Znaczenie Namaste

W sanskrycie, słowo to składa się z namah (kłaniać się) i te (ty), co oznacza “kłaniam się tobie”. Innymi słowy, “pozdrowienia, salutowanie lub pokłony dla ciebie”. Słowo namaha może być również dosłownie interpretowane jako “na ma” (nie moje). Ma to duchowe znaczenie negacji lub redukcji własnego ego w obecności drugiej osoby.

Namaste – a także jego wspólne odmiany: namaskar, namaskaara i namaskaram – jest jedną z różnych form tradycyjnego pozdrowienia wspomnianego w Wedach. Chociaż zwykle rozumie się przez to prostrację, w rzeczywistości jest to sposób na oddanie hołdu lub okazanie szacunku sobie nawzajem.
Znaczenie duchowe

Namaste może być zwykłym lub formalnym pozdrowieniem, konwencją kulturową lub aktem kultu. Jednakże, jest w tym o wiele więcej niż się wydaje. Kiedy człowiek wita się z drugą osobą z poczuciem, że “składam pokłon duszy w drugiej osobie”, tworzy się w nim duchowy pierścień emocji. Namaste tworzy wibracje dla osoby odbierającej ten gest. Namaste tworzy pętlę błogości, która przekazuje pozytywną energię do tego, kto otrzymuje gest. Mówi się, że centra serca i czakry łączą się podczas tego boskiego powiedzenia.

Jak wykonać gest namaste

Złącz obie ręce i wyśrodkuj je przed klatką piersiową. Wykonaj niewielki ruch, aby się ukłonić podczas wypowiadania namaste. Oczy powinny być zamknięte, a w dłoniach podczas gestykulacji nie powinny znajdować się żadne przedmioty. Namaste jest używane, aby prosić o przebaczenie i jest uprzejme, gdy akceptuje się niewłaściwe zachowanie.

Kiedy używasz Namaste jako sposobu na przywitanie lub pożegnanie, podejmujesz wysiłek, aby aktywnie połączyć się z innymi.

Namaste w jodze

Namaste jest powszechnym pozdrowieniem w jodze. Jest to gest mający na celu przesłanie pokojowej duchowości do wszechświata w nadziei na otrzymanie pozytywnej wiadomości z powrotem. Większość osób mówi namaste jako podziękowanie dla nauczyciela lub jako wyraz ulgi po zakończeniu zajęć.

Namaste jest energią i działaniem wyrażającym szacunek dla siebie i innych. Szacunek jest jednym z kluczy do nauk jogi. To połączenie pomiędzy umysłem, ciałem i duszą oraz poszanowanie dla innych, tworzące uczucie miłości. A dzięki tej miłości dusza może swobodnie świecić poprzez ciało i wobec innych.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat