Aby zapobiec zmianom klimatu i schłodzić planetę, naukowcy wpadli na ekstremalny plan wypełnienia atmosfery cząstkami blokującymi światło słoneczne. Badacze z Uniwersytetu Harvarda mają zamiar wypuścić w tym roku na próbę niewielką ilość takich cząstek do stratosfery.

Według magazynu Popular Mechanics ten pomysł zainspirowało prawdziwe wydarzenie. W roku 1991 na Filipinach wybuchł wulkan Pinatubo, który wyrzucił do atmosfery miliony ton popiołu i dwutlenku siarki. Ta warstwa stałych cząstek obniżyła w następnych dwóch latach temperatury na świecie o prawie cały stopień Fahrenheita.

Badacze spekulują, że wypełniając atmosferę podobną ilością cząstek stałych, które wystrzeliły w niebo w czasie erupcji w roku 1991, mogliby zmniejszyć globalne temperatury na tyle, żeby powstrzymać lub opóźnić to, co ich zdaniem może być poważnymi konsekwencjami zmian klimatu.

Nie wszyscy są zachwyceni pomysłem sztucznego zmieniania światowego klimatu, bowiem nawet najmniejszy błąd może radykalnie i trwale zniszczyć delikatne ekosystemy i zmienić klimat na setki lat.

Badanie opublikowane w roku 2017 wykazało, że rozpylenie stałych cząstek w atmosferze wokół Zatoki Meksykańskiej mogłoby spowodować susze w Afryce Subsaharyjskiej.

Techniczny termin na określenie tej interwencji to „inżynieria słoneczna” lub „zarządzanie promieniowaniem słonecznym”. Jest to „proponowana metoda na schłodzenie planety poprzez odbijanie niewielkiego ułamka światła słonecznego z powrotem w kierunku przestrzeni kosmicznej, zanim ociepli ono Ziemię” – napisano na Forum na rzecz Oceny Inżynierii Klimatycznej.

Próba ma polegać na wykorzystaniu balona stratosferycznego, który wzniesie się na kilka kilometrów i wypuści prawie pół kilograma węglanu wapnia – mniej szkodliwej alternatywy dla dwutlenku siarki wyrzucanego przez wulkany – po czym przez mniej więcej cały dzień będzie przelatywał przez powstałe chmury, mierząc efekty swojego działania. Celem tej próby jest dokładne ustalenie, jak ta substancja się zachowuje, co pozwoli naukowcom sporządzić trafniejsze symulacje.

Prawdę mówiąc, rządy dopuszczają się geoinżynierii klimatu od wielu dekad. Strona internetowa GeoengineeringWatch.org publikuje obszerne dowody potwierdzające, że rządy manipulują pogodą od długiego czasu. W rzeczy samej, mogą one być odpowiedzialne za te właśnie powodowane przez człowieka „zmiany klimatyczne”, które ich zdaniem mają miejsce. Także tysiące doniesień o „smugach chemicznych” rozpylanych na całym świecie świadczą o tajnych programach mających na celu modyfikowanie klimatu i zatruwanie środowiska naturalnego.

Tłum. Nexus

Źródło: www.popularmechanics.com/scien-ce/environment/a25401599/harvard-stratos-phere-particulates-geoengineering/

Artykuł pochodzi z witryny: www.wolna-polska.pl

3 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat