W swoim kąśliwym raporcie naukowcy z Science Policy Forum oskarżają amerykańską Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Project Agency; w skrócie DARPA) o stworzenie technologii modyfikowania upraw za pomocą owadów, którą można przekształcić w niebezpieczną i nielegalną broń biologiczną.

Obecny program jest finansowany przez ulubioną „badawczą” gałąź Pentagonu – DARPA – która wydała w ubiegłym roku miliony na „technologię genetycznej eksterminacji” mogącą wytępić całe gatunki istot. Nowy projekt DARPA, nazwany „Insect Allies” („Owadzi Sojusznicy”), zakłada modyfikowanie roślin uprawnych za pomocą genetycznie modyfikowanych wirusów przenoszonych przez roje „zainfekowanych” nimi owadów.

Główny autor nowego raportu Science Policy Forum, Richard Guy Reeves z Oddziału Genetyki Ewolucyjnej w Instytucie Biologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, twierdzi, że program „Owadzi Sojusznicy” jest niepokojącym przykładem badań o podwójnym zastosowaniu, w ramach którego DARPA oprócz pomagania rolnikom pracuje też nad potencjalną bronią.

Raport został opublikowany w magazynie Science 5 października i doprawdy mrozi krew w żyłach. Według badaczy DARPA „ma on na celu rozsiewanie genetycznie modyfikowanych wirusów, które zostały tak zaprojektowane, aby zmieniać chromosomy roślin uprawnych bezpośrednio na polach”.

Technologia będąca w centrum tego projektu badawczego może zwiastować całkowicie nowy sposób genetycznego modyfikowania upraw. Zamiast czekać, aż roślina przekaże nowo nabyte cechy następnemu pokoleniu, można będzie wprowadzać zmiany w genach żywych organizmów w procesie znanym jako poziomy transfer genów. Stąd nazwa technologii – Poziomy Środowiskowy Czynnik Transferu Genów (Horizontal Environmental Genetic Alteration Agent; w skrócie HEGAA).

Wirusy będą rozprzestrzeniane przy użyciu genetycznie modyfikowanych insektów, co jest sposobem na przezwyciężenie wcześniejszych ograniczeń w stosowaniu HEGAA.

DARPA planuje wypuszczać roje owadów, takich jak koniki polne, białe muszki i mszyce, które zostały genetycznie zmodyfikowane za pomocą CRISPR lub innych metod. Te roje będą przenosiły na uprawy zmodyfikowane wirusy, które zostały tak zaprojektowany, aby modyfikować te uprawy.

Biorąc pod uwagę przeszłość DARPA i finansowanie jej przez Pentagon, naukowcy wyrażają uzasadnione obawy co do rozwoju tej technologii. We wspominanym raporcie nie owijają w bawełnę, stwierdzając, że to może być przykrywka służąca do opracowywania groźnej broni biologicznej.

Unikając określenia „broń biologiczna”, DARPA w rzeczywistości przyznaje, że tę technologię można wykorzystywać jako środek obrony narodowej. Jak informuje strona internetowa DARPA: „Obrona narodowa może napotkać naturalnie występujące zagrożenia dla systemu upraw, w tym patogeny suszę, powódź i mróz, a zwłaszcza zagrożenia ze strony państwowych i niepaństwowych podmiotów. Owadzi Sojusznicy mają za zadanie łagodzić te wpływy poprzez stosowanie terapii ukierunkowanych na dojrzałe rośliny dających efekty, które można wyrazić w stosownych horyzontach czasowych – mianowicie, w ramach pojedynczego sezonu upraw”.

Gdy ludzie wyjęci spod większości amerykańskich regulacji federalnych zaczną modyfikować roje owadów, aby infekować rośliny wirusami modyfikującymi je genetycznie na miejscu, i powoływać się przy tym na obronę narodową, to może czas, żeby zacząć zwracać na to uwagę.

Matt Agorist

Źródło: www.thefreethoughtproject.com

Tłum. Nexus

Artykuł pochodzi z witryny: www.killuminati.pl

[sg_popup id=”9518″ event=”inherit”][/sg_popup]
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat