Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) uzyskali bezpośredni dowód, który potwierdza, że wewnętrzne jądro Ziemi jest ciałem stałym. Wyniki najnowszych badań mogą pomóc zrozumieć, w jaki sposób powstała nasza planeta.
Adjunkt Hrvoje Tkalčić oraz dr hab. Than-Son Phạm opracowali metodę wykrywania fal poprzecznych w wewnętrznym jądrze Ziemi. Są to fale, które mogą rozchodzić się tylko w ciałach stałych. Naukowcy przeanalizowali podobieństwa między sygnałami, wyemitowanymi przez silne trzęsienie ziemi, które zarejestrowały dwa sejsmografy. Ten sam zespół zastosował w przeszłości podobną technikę, aby zmierzyć grubość lodu na Antarktydzie.
Badacze z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego skupili się na danych, które zostały zebrane przez odbiorniki w czasie od 3 do 10 godzin po wystąpieniu potężnego trzęsienia ziemi. Uwzględniono zatem tylko te słabe sygnały. Następnie sprawdzono podobieństwa między sygnałami, odbieranymi przez sejsmografy.
Badania wykazały, że wewnętrzne jądro Ziemi rzeczywiście jest ciałem stałym i jest bardziej „miękkie” niż przypuszczano – jego sprężyste właściwości są nieco zbliżone do złota i platyny. Jednak wciąż jeszcze wielu rzeczy nie wiemy o wewnętrznym jądrze, np. o jego temperaturze i wieku. Im lepiej je poznamy, tym więcej dowiemy się o historii naszej planety.