Naukowcy tworzą hybrydę człowieka z małpą

Napisane przez Amon w Maj - 9 - 2021


Naukowcom udało się stworzyć imponujący, ale jednocześnie kontrowersyjny eksperyment badawczy, który wzbudził kilka poważnych wątpliwości natury etycznej.

Nie we wszystkich eksperymentach można lub należy wykorzystywać ludzi, dlatego naukowcy szukają coraz bardziej niekonwencjonalnych sposobów rozwiązania tego problemu. Na przykład, od dawna istnieje pomysł skrzyżowania człowieka z małpą w celu stworzenia małpio-ludzkiej hybrydy, która mogłaby być używana jako substytut człowieka w eksperymentach laboratoryjnych – ale takie eksperymenty są uważane za nielegalne w większości krajów.

Teraz naukowcy z amerykańskiego Salk Institute i chińskiego Kunming University of Science and Technology, kierowani przez hiszpańskiego biochemika Juana Carlosa Izpisúa Belmonte, twierdzą, że udało im się “wszczepić” ludzkie komórki macierzyste do embrionu małpy. Jak piszą w swoim badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Cell“, wykorzystali komórki zwane ludzkimi rozszerzonymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi (human extended pluripotent stem cells – hEPS) z indukowanej linii pluripotencjalnych komórek macierzystych, wytworzonych poprzez przeprogramowanie dojrzałych komórek skóry lub krwi do stanu przypominającego komórki macierzyste. Komórki HEPS mają potencjał do przekształcania się w tkanki zarówno embrionalne, jak i pozazarodkowe. Niektórzy członkowie zespołu w poprzednich eksperymentach z powodzeniem integrowali takie komórki HEPS z embrionami myszy.

Tym razem badacze wstrzyknęli do embrionów makaków 25 komórek PEPS znakowanych białkiem fluorescencyjnym. Po jednym dniu w 132 embrionach można było wykryć ludzkie komórki. Dzięki nowej procedurze technicznej naukowcy byli w stanie hodować embriony przez dłuższy czas. Po 10 dniach 103 zarodki chimeryczne nadal się rozwijały. Mimo że przeżywalność komórek gwałtownie spadła, w 19 dniu pozostały jeszcze trzy chimery.

Chociaż ten kontrowersyjny z naukowego punktu widzenia eksperyment zakończył się sukcesem, został przerwany po 20 dniach, zanim powstała ludzko-małpia hybryda przyszła na świat. Według Izpisúa Belmonte, embriony te posłużą do poszerzenia wiedzy na temat biologii rozwoju i ewolucji, a także pomogą w opracowaniu nowych metod leczenia np. nowotworów. Eksperyment ten został specjalnie przeprowadzony w chińskim laboratorium, gdyż w większości innych krajów jest on potępiany jako wysoce niemoralny.

Jednak istnieje wiele sprzeciwów wobec takich eksperymentów, a największą obawą krytyków jest to, że niektóre z ludzkich komórek macierzystych mogłyby znaleźć się w mózgach zwierząt i tam rozwinąć świadomość. Julian Savulescu z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważa, że eksperymenty takie jak ten spowodują poważne problemy w przyszłości, mówiąc: “Te badania otwierają puszkę Pandory w kwestii ludzkich i nie-ludzkich chimer. Chociaż te embriony zostały zniszczone po 20 dniach rozwoju, to jest tylko kwestią czasu, kiedy chimery ludzkie i nie-ludzkie zostaną pomyślnie rozwinięte, być może jako źródło ludzkich organów. Jest to jeden z długoterminowych celów tych badań, a kluczowe pytanie etyczne brzmi: Jaki jest status moralny tych nowych stworzeń? Zanim przeprowadzi się jakiekolwiek eksperymenty na żywo urodzonych chimerach lub pobierze się ich organy, ważne jest, aby właściwie ocenić ich zdolności umysłowe i życie. To, co wygląda jak nie-ludzkie zwierzę, może być jednak mentalnie bardzo zbliżone do człowieka.”


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat