Naukowcy z Trinity College w Dublinie uważają, że nasze mózgi mogą wykorzystywać obliczenia kwantowe. Ich odkrycie nastąpiło po tym, jak zaadaptowali pomysł opracowany w celu udowodnienia istnienia grawitacji kwantowej do badania ludzkiego mózgu i jego działania. Zmierzone funkcje mózgu były również skorelowane z wydajnością pamięci krótkotrwałej i świadomością, co sugeruje, że procesy kwantowe są również częścią poznawczych i świadomych funkcji mózgu.
Jeśli wyniki zespołu uda się potwierdzić – co prawdopodobnie będzie wymagało zaawansowanego podejścia multidyscyplinarnego – zwiększą one nasze ogólne zrozumienie tego, jak działa mózg i potencjalnie jak można go utrzymać, a nawet wyleczyć. Mogą również pomóc w znalezieniu innowacyjnych technologii i zbudowaniu jeszcze bardziej zaawansowanych komputerów kwantowych.
Dr Christian Kerskens, główny fizyk w Trinity College Institute of Neuroscience (TCIN), jest współautorem artykułu badawczego, który właśnie został opublikowany w Journal of Physics Communications. Powiedział: „Zaadaptowaliśmy pomysł, opracowany dla eksperymentów mających udowodnić istnienie kwantowej grawitacji, w ramach którego przyjmuje się znane systemy kwantowe, które oddziałują z nieznanym systemem. Jeśli znane systemy splątują się, to nieznany musi być również systemem kwantowym. Omija to trudności ze znalezieniem urządzeń pomiarowych dla czegoś, o czym nic nie wiemy.
Możliwości elektrofizjologiczne, takie jak potencjały wywołane biciem serca, są normalnie niewykrywalne za pomocą MRI i naukowcy uważają, że mogli je zaobserwować tylko dlatego, że jądrowe spiny protonów w mózgu były splątane.
Dr Kerskens dodał: Jeśli splątanie jest jedynym możliwym wyjaśnieniem, to oznacza to, że procesy zachodzące w mózgu muszą oddziaływać na spiny jądrowe, pośrednicząc w splątaniu pomiędzy nimi. W rezultacie możemy wywnioskować, że te funkcje mózgu muszą być kwantowe. Ponieważ te funkcje mózgu były również skorelowane z wydajnością pamięci krótkotrwałej i świadomą świadomością, jest prawdopodobne, że te procesy kwantowe są ważną częścią naszych poznawczych i świadomych funkcji mózgu.