Obcy mogli zobaczyć Ziemię w 1715 układach gwiezdnych

Napisane przez Amon w Lipiec - 19 - 2021


Nowe badania próbują określić, które obce cywilizacje, poszukujące tak jak my egzoplanet, mogłyby zobaczyć naszą Ziemię podczas naszego przejścia przez Słońce (znanego jako tranzyt). Badania te są kontynuacją podobnych dociekań, które astrofizyk Lisa Kaltenegger z Instytutu Carla Sagana na Uniwersytecie Cornella i fizyk Joshua Pepper z Uniwersytetu Lehigh opublikowali jesienią ubiegłego roku i stwierdzili, że istnieją 1,004 systemy gwiezdne, które są obecnie w stanie zobaczyć naszą Ziemię, gdy przechodzi ona podczas swojej orbity wokół Słońca.

Teraz Kaltenegger poszła o krok dalej i wraz ze swoją koleżanką Jackie Faherty z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku zastanowiła się, jak stale zmieniająca się pozycja gwiazd w przestrzeni może wpływać na tę figurę. W tym celu badacze korzystają z bazy danych stworzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), która zarejestrowała ruch 331 000 gwiazd w odległości około 325 lat świetlnych od Słońca.

Opierając się na założeniu, że pierwsze cywilizacje na Ziemi pojawiły się około 5000 lat temu, doszli oni do wniosku, że istnieje 1715 układów gwiezdnych, które byłyby w stanie wykryć naszą planetę w pewnym momencie w tym oknie czasowym. Chociaż 313 z tych systemów przeniosło się do miejsca we wszechświecie, w którym nie mogą nas już dzisiaj zobaczyć, kolejne 319 nadal będzie w stanie zobaczyć Ziemię w ciągu następnych 5000 lat.

Aby zawęzić liczbę inteligentnych gatunków, które mogą nas znaleźć tu na Ziemi, wzięli oni pod uwagę powszechnie znane obfitości planet wokół różnych typów gwiazd i doszli do wniosku, że istnieje 75 układów gwiezdnych, które znajdują się w odległości do 100 lat świetlnych od naszej planety i dlatego powinny być w stanie odbierać fale radiowe, które my, ludzie, emitujemy od czasu wynalezienia tej technologii – około sto lat temu. Uważa się, że w 29 z tych układów gwiezdnych mogą istnieć skaliste planety podobne do Ziemi, na których powinien być możliwy rozwój życia. W sumie w 2 034 układach gwiezdnych, w których potwierdzono istnienie egzoplanet, badacze znaleźli takie skaliste planety wśród siedmiu z nich, z których trzy byłyby obecnie w stanie dostrzec naszą planetę.

Nasza analiza pokazuje, że nawet najbliższe gwiazdy generalnie spędzają więcej niż 1000 lat w punkcie obserwacyjnym, w którym mogą obserwować tranzyt Ziemi – powiedział Kaltenegger w oświadczeniu – zakładając inaczej, zapewnia to sprzyjający okres dla nominalnych cywilizacji, aby móc zidentyfikować Ziemię jako planetę zainteresowania.

Ich wniosek: łącznie 1715 układów gwiezdnych w odległości 100 parseków od Słońca znajduje się w odpowiednim położeniu, aby zaobserwować ślady życia na Ziemi przebiegające obok Słońca od początku istnienia ludzkiej cywilizacji (około 5000 lat temu), a kolejne 319 gwiazd ma osiągnąć ten szczególny punkt obserwacyjny w ciągu następnych 5000 lat. Wśród tych gwiazd jest siedem znanych gospodarzy egzoplanet, w tym Ross-128, która w przeszłości widziała tranzyt Ziemi, a także gwiazda Teegardena i Trappist-1, które zobaczą ją odpowiednio za 29 i 1,642 lat.

Szczegółowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat