Odkryto materialny dowód na istnienie biblijnej wieży Babel

Napisane przez Amon w Marzec - 8 - 2020

Źródło: Smithsonian Institute

Odkryta ponad sto lat temu starożytna tablica pochodząca z VI wieku p.n.e stanowi pierwszy materialny dowód na istnienie wieży Babel. Zdaniem naukowców, tabliczka przedstawia nie tylko proces budowy wieży ale również człowieka odpowiedzialnego za jej powstanie. Najsłynniejszego władcę Mezopotamii, króla Nabuchodonozora II.

Tablica została stworzona w starożytnym Babilonie w okolicach 600 p.n.e. Mimo iż odnaleziono ją już blisko 100 lat temu dopiero niedawno poddano ją odpowiednim badaniom. Wszystko to za sprawą Dr Andrew George`a z Uniwersytetu w Londynie, który zauważył dziwny rysunek na kamieniu. Do tej pory tablica pozostała w prywatnej kolekcji norweskiego biznesmena Martina Schøyena.

Szacuje się, że budowa babilońskiego zigguratu miał zostać pierwotnie rozpoczęta w czasach rządów króla Hammurabiego około 1792-1750 roku p.n.e. Odbudowe i rozszerzenie konstrukcji rozpoczęto pod rządami Nabopalasara i została ukończona po 43 latach pracy pod rządami Nabuchodonozora II pomiędzy 604-562 rokiem p.n.e.

Odkrycie dowodów na istnienie wieży Babel jest o tyle istotne, że zgodnie z biblijnymi zapiskami, jej powstanie było przyczyną dla “pomieszania języków ludzkości”. O co konkretnie chodziło? Zgodnie z rozdziałem 11 Księgi Rodzaju, we fragmencie który opowiada o wieży Babel:

Źródło: www.biblia.deon.pl

Do tej pory uważano, że wieża Babel była jedynie mitem. Dowody biblijne nie były traktowane jako rzeczywisty ślad jej istnienia, ale badania wykonane przez Dr George`a oraz Instytut Smithsonian umożliwiły poznanie nowych faktów na jej temat. Zdaniem badaczy, zapis biblijny w dużej mierze zgadza się z opisem sytuacji przedstawionym na tablicy. Jednak jeśli istnienie tajemniczej wieży, która spowodowała gniew Boży jest prawdą, to czy druga część historii dotycząca jego wpływu na rozproszenie się ludzi po całej ziemi oraz zlikwidowanie wspólnego języka całej ludzkości również opisuje rzeczywiste wydarzenia? Zgodnie z interpretacjami powodem dla działania Boga była ludzka pycha, ale czy cała ta historia nie ma drugiego dna? Nie wykluczone że kiedyś je poznamy.


6 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat