Odkryto ruiny w najgłębszym jeziorze w Turcji

Napisane przez Amon w Styczeń - 8 - 2019

Na dnie największego jeziora w Turcji odkryto ruiny twierdzy. Według naukowców zabudowania liczą 3 000 lat i są pozostałością po działalności Urartyjczyków zamieszkujących granice dzisiejszej Turcji, Armenii i Iranu.

Nie po raz pierwszy okazuje się, że głębiny jezior kryją w sobie niejedną tajemnicę. Co ciekawe na temat zatopionych struktur wspominają lokalni mieszkańcy, a nurkowie od dekady poszukiwali zatopionych fragmentów starożytnej twierdzy. Poprzednie badania doprowadziły do odnalezienie stalagmitów o długości 10 metrów oraz wraku rosyjskiego statku, jednak ruiny przez długi czas pozostawały nieuchwytne aż do listopada 2017 roku.

Położenie jeziora Wan na mapie Turcji


Niedawno zespół badawczy z Uniwersytetu Van Yüzüncü Yıl złożony z doświadczonych archeologów, fotografów i kamerzystów przełamał impas trwający kilka lat i ogłosił odnalezienie podwodnego zamku na dnie najgłębszego i największego jeziora Wan zlokalizowanego w Turcji na wysokości 1640 m.n.p.m. Średnia głębokość akwenu wynosi 171 metrów, a objętość jeziora to  3755 km².

Jezioro Wan kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Jedną z nich jest zamek sprzed 3 000 lat. Kto co jeszcze ciekawego znajduje się w głębinach tego akwenu?

Zamek powstał, gdy poziom wód w jeziorze był znacznie niższy w stosunku do obecnego. Jeden z uczonych biorących udział w badaniach wyjaśnił, że mury fortyfikacji pokrywają powierzchnię jednego kilometra kwadratowego i wystają ponad taflę wody do 3-4 metrów, jednak nie wiadomo jak głęboko usytuowane są dolne fragmenty budowli.

Fragment tablicy noszącej na sobie pismo klinowe sporządzone przez Urartyjczyków. 

Oficjalnie przyznaje się, że ruiny należą do mało znanego ludu- Urartyjczyków- żyjącego w okolicach jeziora Wan w XIII w.p.n.e. W zasadzie do dnia dzisiejszego nikt nie wie skąd pochodzili, wiadomo natomiast, że twórcy królestwa Urartu mówili w języku zbliżonym do Hurytów, a ich wiedza w zakresie metalurgii przewyższała inne ludy żyjące we Wschodniej Turcji i Armenii tysiące lat temu. Urartyjczycy w celu przekazywania informacji w formie pisanej posługiwali się pismem klinowym zaczerpniętym od Asyryjczyków.

Wnętrze urartyjskiego grobowca. Na uwagę zasługuje otwór wejściowy noszący ślady maszynowej obróbki skały

Zmierzch Urartu miał miejsce w VI w.p.n.e. Dzisiaj wielu mieszkańców Armenii zaznacza swoje powiązanie z Urartyjczykami.

Zatem tajemnica Królestwa Urartu/Wan wciąż nie znajduje rozwiązania. Ostatnie dwa lata przyniosły bardzo znaczące odkrycia rzucające nowe światło na mało znaną cywilizację sprzed kilku wieków. W 2015 roku odkryto bowiem w Turcji w prowincji Wan zamek znajdujący się na powierzchni lądu. Konstrukcja znajduje się na znacznej wysokości nad poziomem morza i dotarcie tam stanowi dosyć męczącą wspinaczkę. Naukowcy uważają, że zamek powstał w centrum cywilizacji Urartu i datowano go na 3 000 lat- podobnie jak podwodne struktury.

Zamki powstawały już tysiące lat temu i to nie na terenie cywilizacji europejskiej. 

Kto wie jaka jest prawda na temat opisywanej kultury? Według niektórych, niezależnych badaczy ruiny zamku noszą ślady obróbki mechanicznej, co w ogóle podważa jakiekolwiek ustalenia akademików. Bardzo możliwe, że cywilizacja Urartu i zabudowania, jakie są obecne na terenach okupowanych przez Urartyjczyków stanowią pamiątkę po znacznie starszych kulturach, po których ślad zaginął.

Źródła:

http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/hidden-iron-age-castle-revealed-3000-year-old-ruins-van-020152

Hurriyet Daily News

Artykuł pochodzi z witryny: www.lukaszkulak92.wordpress.com

21 Udostępnień
Kategorie: Tajemnicze Miejsca

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat