Ogromna neolityczna struktura odkryta w pobliżu Stonehenge

Napisane przez Amon w Czerwiec - 23 - 2020

W południowo-zachodnim angielskim hrabstwie Wiltshire archeolodzy odkryli gigantyczną strukturę neolityczną o średnicy 1,9 km. Ta neolityczna struktura, ukryta do dziś i uważana za największą tego typu w Wielkiej Brytanii, znajduje się w historycznym miejscu Durrington Shafts, gdzie odkryto duży kompleks Durrington Walls znany jako “Superhenge” oraz drewniany krąg słupowy Woodhenge, również liczący tysiące lat. Stonehenge, najsłynniejszy kamienny krąg na świecie, również znajduje się w odległości zaledwie trzech kilometrów.

Struktura została odkryta przy użyciu radaru naziemnego w ramach międzynarodowego projektu Stonehenge Hidden Landscape Project i składa się z co najmniej 20 szybów, każdy o średnicy do dziesięciu metrów i głębokości do pięciu metrów. Zostały one zbudowane w kręgu wokół 4.500-letniej osady Durrington Walls, która znajduje się dokładnie w jej centrum. Sugeruje to, że jego neolityczni budowniczowie byli bardzo postępowi, szczególnie biorąc pod uwagę, jak dokładnie udało im się ustawić każdy pojedynczy szyb.

“Wielkość szybów i kręgu otaczającego Durrington Walls jest w tym momencie wyjątkowa” – powiedział The Guardian prof. Vincent Gaffney, kierownik projektu i jeden z archeologów zaangażowanych w badania opublikowane w czasopiśmie “Internet Archeology“.

“To jest bezprecedensowe znalezisko o wielkim znaczeniu dla całej Wielkiej Brytanii. Znani odkrywcy Stonehenge i jego krajobrazu byli zdumieni skalą tej budowli i faktem, że nigdy wcześniej nie została ona odkryta tak blisko Stonehenge.

Pokazuje także znaczenie Durrington Walls Henge, złożoność monumentalnych budowli w krajobrazie Stonehenge oraz zdolność i pragnienie społeczności neolitycznych do rejestrowania swoich kosmologicznych systemów przekonań w sposób i na skalę, której wcześniej się nie spodziewaliśmy. Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak trudno było wykopać tak duże szyby narzędziami wykonanymi z kamienia, drewna i kości. ”

W przeciwieństwie do Stonehenge, który był nastawiony na letnie i zimowe przesilenia, wały Durrington, według Gaffneya, wydają   się zawierać „przesłanie kosmologiczne”„Stonehenge ma wyraźny związek z porami roku i upływem czasu podczas przesilenia letniego.

Ale w przypadku szybów Durringtona nie upływ czasu, ale wytyczenie kręgu szybów pokazuje kosmologiczne znaczenie ”- podsumowuje Gaffney.

Przeznaczenie szybów jest tajemnicą dla archeologów. Zakładają oni, że zaznaczyli granicę i sygnalizowali osobom nieupoważnionym trzymanie się z dala od obszaru świętego. Możliwe jest jednak, że miały one dokładnie odwrotny cel i że ludzie byli prowadzeni do miejsca rytuału Durrington Walls, w centrum kręgu, za pomocą rzędów stosów.

Większość z miliona odwiedzających, którzy odwiedzają Stonehenge każdego roku, uważa, że ​​ma do czynienia z nieskazitelnymi szczątkami sprzed 4000 lat. Ale prawie każdy kamień został przebudowany, wyprostowany lub zatopiony w betonie w latach 1901–1964. Pierwszy projekt renowacji miał miejsce w 1901 roku, kiedy to wyprostowano i zabetonowano skośny kamień, aby zapobiec jego upadkowi. Dalsze prace konserwatorskie zostały przeprowadzone w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to przeniesiono i odbudowano sześć kamieni. W 1958 roku użyto żurawi do przesunięcia jeszcze trzech kamieni i wymieniono ogromne spadające nadproże, czyli kamień krzyżowy.

Następnie w 1964 r. Ustawiono kolejne cztery kamienie, aby zapobiec ich upadkowi. Obecny wygląd Stonehenge przypomina o tym, jak mogło wyglądać to miejsce tysiące lat temu.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
2 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat